Lifestyle

W pierwszy dzień roku na świat przyjdzie 395 072 dzieci. Wśród nich będzie ok. 950 najmłodszych urodzonych w Polsce

Redakcja
Redakcja
1 stycznia 2019
Fot. iStock / NataliaDeriabina
 

W wielu miastach na świecie uczestnicy zabaw sylwestrowych przywitają nie tylko Nowy Rok, ale i swoich najmłodszych mieszkańców. 1 stycznia w Sydney urodzi się 168 dzieci, w Tokio 310, w Pekinie 605, w Madrycie 166, a w Nowym Jorku 317. W Warszawie urodzi się 67 dzieci, czyli porównywalnie do Paryża (74). 

Najprawdopodobniej pierwsze dziecko w 2019 roku urodzi się na Fiji, a ostatnie tego dnia – w Stanach Zjednoczonych. Aż 25% wszystkich noworodków urodzonych w Nowy Rok przyjdzie na świat w Azji Południowej (99 183). UNICEF szacuje, że nawet połowa dzieci urodzonych 1 stycznia weźmie swój pierwszy oddech w zaledwie 8 krajach:

Indie — 69 944

Chiny — 44 940

Nigeria — 25 685

Pakistan — 15 112

Indonezja — 13 256

Stany Zjednoczone — 11 086

Demokratyczna Republika Konga — 10 053

Bangladesz — 8428

W pierwszym dniu roku rodziny na całym świecie przywitają dzieci o imionach: Aleksander, Haruto, Logan, Mateo czy Emma. W Polsce najpopularniejsze imiona dla najmłodszych to: Antoni, Julia, Zuzanna, Jan, Jakub, Zofia, Maja, Szymon, Hanna i Lena.

Niestety w kilku krajach na świecie wiele dzieci nie otrzyma imienia, ponieważ nie przeżyją swojego pierwszego dnia. W 2017 r. około miliona najmłodszych zmarło w dniu, w którym przyszło na świat, a 2,5 mln w pierwszym miesiącu życia. Większość z nich z powodów, którym potrafimy zapobiegać takich jak przedwczesne rozwiązanie, komplikacje okołoporodowe, sepsa czy zapalenie płuc.

W pierwszym dniu roku apelujemy do społeczności międzynarodowej o zapewnienie każdemu dziecku prawa do opieki medycznej oraz zdrowego i bezpiecznego startu w życie. Możemy uratować miliony dzieci, jeśli zainwestujemy w szkolenia dla personelu medycznego oraz wyposażenie dla szpitali, mówi Charlotte Petri Gornitzka, Zastępca Dyrektor Generalnej UNICEF.

W ciągu ostatnich trzydziestu lat osiągnęliśmy ogromny postęp w ratowaniu życia dzieci poniżej 5. roku życia (wskaźnik umieralności zmniejszył się o ponad połowę). Niestety taki postęp nie nastąpił w ratowaniu życia noworodków. Obecnie zgony dzieci, które zmarły podczas pierwszego miesiąca życia stanowią aż 47% zgonów wszystkich poniżej piątego roku życia.

UNICEF poprzez kampanię „Więcej niż dzień” apeluje o pomoc i zbiera fundusze na ratowanie życia noworodków oraz opiekę okołoporodową dla matek w krajach rozwijających się. Zebrane środki umożliwiają dostarczanie czystej wody i elektryczności do ośrodków medycznych, obecność wykwalifikowanego personelu medycznego podczas porodu czy zapewnienie niezbędnych leków. Pomóc można poprzez stronę unicef.pl/ratujedziecko.

Biorąc pod uwagę przewidywaną długość życia, dzieci urodzone w styczniu 2019 r. w krajach takich jak Dania, Belgia, Australia, Japonia czy Grecja mają szansę dożyć XXII wieku. Niestety niemal połowa najmłodszych, które przyjdą w tym roku na świat – ma na to niewielkie szanse. W Polsce przewiduje się, że dzieci urodzone w 2019 r. dożyją średnio do roku 2097. Z kolei dzieci narodzone w tym roku w Czadzie i Republice Środkowoafrykańskiej będą żyły najkrócej – do 2073 r.

UNICEF życzy każdemu dziecku szansy na wykorzystanie w pełni swojego potencjału oraz życia w zdrowiu i radości. W momencie, w którym świętujemy Nowy Rok, nasze myśli są również przy dzieciach, które nie przeżyją swojego pierwszego dnia. Możemy i musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby dać każdemu dziecku szanse do posiadania imienia, zabawy, nauki i życia.


Lifestyle

Znaki zodiaku, którym szczególnie należy się odpoczynek od pracy i obowiązków

Redakcja
Redakcja
1 stycznia 2019
Fot. iStock/martin-dm
Następny

Ten, kto pracuje na co dzień, jest w stanie naprawdę docenić chwile wolne od pracy. Swoboda, relaks i odpoczynek to jest coś, czego potrzebujemy wszyscy. Nadmiar obowiazków i brak odpoczynku może prowadzić do obniżenia nastroju, gorszego samopoczucia, a także problemów ze zdrowiem.  

I to zmęczenie nie zawsze zależy od rodzaju wykonywanego zawodu, ilości posiadanych dzieci i obowiązków domowych, czy kilometrażu, który trzeba pokonać w drodze do pracy. Na powody do skorzystania z należnego wypoczynku można spojrzeć nieco inaczej, z przymrużeniem oka. Bo przecież na to, czy kochamy pracować i zatracamy się swojej pracy, czy też wolimy spędzać czas z książką w ręku, jest wpisane w nasze charaktery. A charaktery mogą zależeć od znaku zodiaku, jaki patronuje każdemu z nas.

Sprawdźcie, czy wasz znak zodiaku znajduje się na liście osób, któym szczególnie należy się odpoczynek.


źródło:  www.ofeminin.pl 

 

Lifestyle

Samochód nie pyta, on rozumie… czyli jak samodzielna kobieta szykuje się z dziećmi do wyjazdu

Agnieszka Żukowska
Agnieszka Żukowska
31 grudnia 2018
fot.Mariusz Konfiszer

Piękne mieliśmy lato tej jesieni i równie piękną jesień tej zimy. Generalnie warunki pogodowe pozwalają dzisiaj znacznie śmielej planować dalekie podróże niezależnie od pory roku. Wystarczy dobry pomysł i … dobre auto a wpakowana wesoła ekipa małych globtroterów jest najszczęśliwsza na świecie. Tak, trochę rzuciłam się z motyką na słońce, zabrałam trójkę niezmordowanej gawiedzi. Dość napisać, że w takim wieku, trudno ich uszczęśliwić i zadowolić. No chyba, że jest to … dobre auto.

Na widok Tivoli, naprawdę zacnego, miejskiego suva, który dostaliśmy do przetestowania od warszawskiego dilera – SsangYong Jaworski-Gajewski, usłyszałam tylko gwizdanie i słowo klucz: „prestiżowo”… (co w potocznym slangu dorastających dzieci, bo jeszcze nie nastolatków, znaczy – bardzo    w porządku). Zapakowaliśmy kilka toreb, które zniknęły w czeluściach pojemnego bagażnika (to się nazywa auto rodzinne!:) i zachęcona tym faktem do zabrania większej ilości „przydasiów”, wszak nigdy nie wiadomo, co dzieciom będzie potrzebne w podróży, dopakowałam kolejną partię bagażu.

Fot. Archiwum prywatne

Uśmiech nie schodził z twarzy całego towarzystwa, albowiem wyposażenie samochodu, jak na centrum dziecięcego wszechświata przystało,  trójka gawiedzi swobodnie rozlokowała się w przestronnym wnętrzu, podłączając wszelki możliwy sprzęt do nieustającego ładowania. Prawdę napisawszy, gdyby im przyszło w tym samochodzie zamieszkać na kilka dni, nie usłyszałabym sprzeciwu. Czasem myślę sobie, że jak się jest samodzielną matką, to do pełni szczęścia potrzebny jest tylko … dobry samochód.

Fot. Archiwum prywatne

Ale my dziarsko obraliśmy kurs na Rzeszów. To zresztą moje kolejne odkrycie pod względem atrakcji, jakie można zafundować dzieciom na weekend. Niesłychany komfort jazdy, wygoda a przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa jakie dawał ten model samochodu SsangYong była rzeczywiście nie do przecenienia. Każdy, kto podróżuje z minimum trójką dzieci na pokładzie wybierając się w dalsze rejony od swojego miejsca zamieszkania, wie o czym piszę. A pogoda postanowiła przyświecić słoneczkiem, ale i nocą zmienić się diametralnie, co po raz pierwszy chyba totalnie nas obeszło, a miałam wrażenie, że nie liczyły się same miejsca, które postanowiliśmy odwiedzić, a sam … dojazd do nich.

Fot. Archiwum prywatne

I tak dojeżdżaliśmy sobie i zachwycaliśmy się między innymi Zamkiem w Łańcucie, Muzeum Dobranocek w Rzeszowie, gdzie akurat swoje 56.urodziny obchodziła pierwsza polska bajka dla dzieci – Jacek i Agatka, odwiedziliśmy jedną z najpiękniejszych w Polsce pijalnię czekolady w Korczynie, w którym rynek pachnie wanilią, mlekiem i prawdziwą czekoladą…

Fot. Archiwum prywatne

To był najdłuższy powrót do domu ale nie z powodu korków, czy przymusowych przystanków, Tivoli długo nie da o sobie zapomnieć !

Tak wygląda samochód w akcji, jeśli jesteście ciekawi zapraszamy na kanał  Ssang Yong Polska

Fot. Archiwum prywatne

Fot. Archiwum prywatne

Fot. Archiwum prywatne


 

Artykuł powstał we współpracy z  SsangYong Jaworski- Gajewski, Warszawa ul. Oczapowskiego 15


Zobacz także

Kinga Rusin krytykuje polską reprezentację piłki nożnej

Katarzyna Miller „Instrukcja obsługi kobiety”. Czy kobiety można w ogóle zrozumieć?

Od strachu, rozpaczy i zagubienia do świętej miłości – czyli dlaczego warto przeczytać książkę „Joga a ciemna noc duszy”