Wiele ważnych procesów w naszym ciele jest regulowanych przez hormony. Dlatego właśnie, gdy któryś z nich produkowany jest w niewystarczających ilościach lub jest go wręcz zbyt dużo, nasz organizm szaleje. Może się to objawiać gorszym samopoczuciem, problemami z trawieniem czy koncentracją, spadkiem libido itd… Zaburzeń hormonalnych nie wolno bagatelizować, choć większość z nas w ogóle się nie przejmuje. Tak naprawdę o pewnych zakłóceniach ich pracy dowiadujemy się przypadkiem. Oto kilka najpopularniejszych objawów zaburzeń hormonalnych, których nie wolno ignorować.
Objawy zaburzeń hormonalnych, które większość kobiet ignoruje
Nagłe pojawienie się trądziku
Wysyp krost i pryszczy może się pojawić, czy mamy zablokowane i zanieczyszczone pory. W takich sytuacjach pomoże odpowiednia pielęgnacja skóry. Zdarza się jednak, że trądzik pojawia się w wyniku zaburzeń hormonalnych, np. gdy dojdzie do nagłego spadku androgenów.
Częste bóle głowy
Powodem, dla którego często występują bóle głowy (z wyjątkiem stresu i zmęczenia), może być niski poziom estrogenu. Jest to żeński hormon, produkowany w jajnikach i kontrolujący wszystkie procesy metaboliczne w mózgu i rdzeniu kręgowym. Dlatego, jeśli masz go za dużo lub za mało, możesz cierpieć na migreny lub po prostu źle się czuć.
Bezsenność
Jest bardzo niepojącym objawem, możesz może świadczyć o zaburzeniach w produkcji progesteronu. Hormon ten między innymi działa jak naturalny środek zwiotczający i ułatwiający zasypianie. Jeśli jest go zbyt mało, możesz cierpieć na bezsenność.
Zwiększona potliwość
To właśnie hormony są odpowiedzialne za regulację temperatury ciała. Gdy dochodzi do ich zaburzeń, możesz czuć uderzenia gorąca. Właśnie to spotyka kobiety w okresie menopauzy – ich hormony szaleją, co wyraźnie daje się odczuć.
Ciągłe zmęczenie
Każdy z nas raz na jakiś czas odczuwa zmęczenie. Bo a to się nie wyspał, a to miał ciężki dzień. Jeśli jednak notorycznie odczuwasz zmęczenie, niezależnie od tego, jak wyglądał twój dzień i co robiłaś, warto zbadać tarczycę.
Nagła zmiana ciała
Jeżeli z niewyjaśnionych powodów nagle zaczęłaś tyć, coś jest na rzeczy. Zaburzenia hormonalne mogą powodować magazynowanie tłuszczu w organizmie, co skutkuje wzrostem masy ciała. Zbadaj tarczycę, poziom insuliny, kortyzolu i estrogenu.