Lifestyle

To warzywo chroni przed tyciem. Dostaniesz je w sklepie za rogiem

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
29 listopada 2017
Fot. iStock/gilaxia
 

Nie od dziś wiadomo, że warzywa sprzyjają odchudzaniu. Są niskokaloryczne, zawierają mnóstwo witamin oraz składników odżywczych i bardzo dużo błonnika. O ile po sałatę, pomidory czy brokuły wszyscy sięgamy regularnie, istnieją warzywa, które pomijamy, a szkoda. Jednym z nich, wciąż mało popularnym w Polsce, jest batat. Jak wynika z badań, ten słodki ziemniak nie tylko sprzyja odchudzaniu, ale nawet hamuje przyrost wagi.Chociaż bataty dostępne są dzisiaj niemal w każdym sklepie, goszczą na naszym stołach zdecydowanie rzadziej niż zwykłe kartofle. Ta słodka odmiana ziemniaków występuje w różnych kolorach (od żółtego, przez czerwony, aż po fiolet). Zabarwienie ma wpływ na zawartość karotenoidów, korzystnie wpływających choćby na wzrok czy skórę. Bataty są szczególnie polecane diabetykom. Dzięki niskiem indeksowi glikemicznemu i węglowodanom, które wolniej się wchłaniają, nie podnoszą drastycznie poziomu glukozy we krwi.

Jak wynika z ostatnich badań, przeprowadzonych przez dr Koji Ishiguro z National Agriculture and Food Research Organization z Japonii, bataty mają także wpływ na masę ciała. Choć ich nazwa może wprowadzać w błąd („słodkie ziemniaki”), testy na myszach wykazały spadek wagi przy ich regularnym spożyciu. Chodzi dokładnie o wodę sokową z batatów, czyli poddany obróbce enzymatycznej peptyd SPP ze skrobiowych odpadów przetwórczych.

Naukowiec podzielił myszy na trzy grupy. Jedna z nich była grupą kontrolną. Dwie pozostałe otrzymywały odpowiednio różne porcje SPP (składnik ten stanowił 0,5 i 5% diety). Okazało się, że myszy, które spożywały najwięcej wody sokowej z batatów, miały niższy poziom trójglicerydów, złego cholesterolu LDL i lipoproteiny. Ponadto ich masa ciała była niższa niż pozostałych zwierząt i posiadały w organizmie wyższy poziom hormonów, odpowiedzialnych za kontrolowanie apetytu.

Czy kogoś trzeba jeszcze przekonywać, że warto sięgać po bataty?

Źródło: Medical News Today


Lifestyle

Zaproście przyjaciółki! Pora na andrzejkowe wróżby

Redakcja
Redakcja
29 listopada 2017
Fot. iStock
Następny

Na to, żeby znowu poczuć się jak dziecko zawsze jest czas albo… przynajmniej dzisiaj 🙂 . Twój andrzejkowy must have, to kilka najlepszych przyjaciółek (nie będziemy się wykłócać o to, czy to panny, panny z odzysku, a nawet mężatki – każdej należy się od losu coś dobrego!), świece (mogą być te, które zostały ci po urodzinach najmłodszej pociechy – tylko jej o tym nie mów!), stary klucz i butelka dobrego wina. Reszta sama jakoś się znajdzie. A no i jeszcze wróżby, koniecznie!

Skąd się wzięły Andrzejki?

Wiele z tych wróżb praktykuje się już od zarania dziejów. Badacze obyczajów spierają się jednak o to, gdzie powstał andrzejkowy zwyczaj. Słowiańska mitologia z 1911 r. mówi o tym, że święty Andrzej swoją wielką moc odziedziczył po słowiańskim bożku weselnych godów – Godunie. Wróżby odprawiane w tym dniu miały podpowiedzieć, które panny pierwsze wyjdą za mąż. Przez cały rok młodzieńcy starali się potem o ręce tych niewiast. Podanie gęsi w czarnej polewie lub przywiązanie worka grochowin do bryczki, oznaczało dla kawalera gorzką odmowę. No, to co tam dzisiaj będzie na obiad? 🙂


Źródło: ofeminin.plpolki.pl

Lifestyle

4 blokery pokarmowe, które hamują wchłanianie żelaza

Redakcja
Redakcja
29 listopada 2017
Fot. iStock/GeorgeRudy

Odpowiedni poziom żelaza w organizmie jest niezbędny dla zdrowia. Żelazo wchodzi w skład hemoglobiny w erytrocytach, pomaga transportować tlen do wszystkich tkanek organizmu, dzięki czemu każda komórka otrzymuje energię niezbędną do życia. Gdy go brakuje, niemożliwe jest wytworzenie odpowiedniej ilości czerwonych krwinek w szpiku kostnym, czego skutkiem jest anemia.

Anemia sprawia, że dostawa tlenu do komórek jest niższa i w konsekwencji zostaje zaburzona sprawność całego organizmu. Od dotlenienia krwi zależy samopoczucie psychicznie i fizycznie, więc dostarczenie odpowiedniego poziomu żelaza jest rzeczą bardzo ważną. Nawet w przypadku diety zawierającej produkty bogate w ten pierwiastek, może być go zbyt mało, ponieważ przy okazji spożywamy blokery pokarmowe, które hamują jego wchłanianie.

5 blokerów pokarmowych utrudniających wchłanianie żelaza

1. Błonnik

Błonnik pokarmowy jest niezwykle ważny dla funkcjonowania organizmu. Pozwala zachować układ trawienny w doskonałej formie i poprawia metabolizm oraz ułatwia zachowanie szczupłej sylwetki. Najwięcej błonnika jest w jabłkach, porzeczkach oraz innych owocach, warzywach i produktach pełnoziarnistych. Warto wiedzieć, że rozpuszczalne składniki błonnika mogą blokować wchłanianie żelaza, a także cynku i wapnia, więc nie powinno się go spożywać w nadmiarze.

2. Kwas fitynowy

Ten związek chemiczny występuje w pewnych ziarnach i nasionach roślin strączkowych, w otrębach zbóż i płatkach owsianych. Kwas fitynowy silnie wiąże żelazo i usuwa je z organizmu, więc nie poleca się spożywania nadmiaru tych produktów osobom cierpiącym na niedobór hemoglobiny oraz przy diecie wegetariańskiej i wegańskiej.

3. Polifenole

Polifenole to silne antyoksydanty, które w nadmiarze wymiatają żelazo z jelit. Polifenole wykazują zdolność do wiązania jonów żelaza aż w około 91%. Najbogatsze w nie są czerwone winogrona, porzeczki, jagody, ciemne owoce i warzywa.

4. Taniny

Taniny występujące w kawie i herbacie neutralizują przyswajanie żelaza. Wchodzą one w silną reakcję z organicznym żelazem i uniemożliwiają jego przyswojenie przez organizm.

Nie należy odstawiać produktów, które utrudniają wchłanianie żelaza. Wystarczy, na przykład jedząc mięso bogate w żelazo, nie łączyć go z fasolką. Warto również sięgać po produkty bogate w witaminę C, która przyspiesza wchłanianie żelaza nawet trzykrotnie.


 

źródło: www.pfm.pl


Zobacz także

Dlaczego powinniśmy szanować potrzeby naszego partnera i… swoje własne

Założę się, że tego nie zrobisz… i wygram! W sam raz na weekend

Twoje „normalne” dla nich jest magiczne – zobaczcie ten wzruszający film pokazujący „zwykły” dzień widziany oczami matki i dziecka