Rak. Już na sam dźwięk tego słowa dostaje się dreszczy. Większość z nas panicznie boi się choroby nowotworowej i bacznie obserwuje swoje ciało pod kątem różnych charakterystycznych objawów. Problem w tym, że rak może czasem dawać o sobie znać w bardzo nietypowy lub niejednoznaczny sposób. Czy wiesz, jak rozpoznać nowotwór przełyku?
Rak przełyku jest nowotworem złośliwym, który daje przerzuty do innych narządów i węzłów chłonnych. Może mieć dwie różne budowy: rak płaskonabłonkowy (z reguły w górnej i środkowej części przełyku) i gruczołowy (w dolnej części przełyku). Pierwszy występuje zdecydowanie częściej i tworzy się na śluzówce ścian przełyku. Drugi natomiast powstaje w nabłonku gruczołowym ścian żołądka. Jeden i drugi rodzaju nowotworu przełyku można leczyć za pomocą różnych metod. Ważna jednak jest wczesna diagnostyka, a z tym może być problem. Pacjenci często bardzo lekceważą pierwsze objawy, przez co trafią do lekarza wtedy, gdy choroba osiągnęła zaawansowane stadium.
Objawy
Pierwsze objawy raka przełyku bywają niecharakterystyczne i mogą wskazywać na inne, niezagrażające życiu choroby. Może pojawić się zgaga, chypka lub uczucie zalegania kęsów w przełyku. Te sygnały często bagatelizujemy i nie zastanawiamy się nad nimi. Nie szukamy pomocy i diagnozy, licząc, że miną. A to znak, by wybrać się do lekarza. Z reguły jednak zmusza nas do tego dopiero silny ból przy przełykaniu i szybka, niewytłumaczalna utrata masy ciała. Czasem zdarza się też, że wyczujemy guzki nad obojczykami – czyli powiększone węzły chłonne. Naszą uwagę powinien też zwrócić cuchnący oddech.
Warto podkreślić, że przełyk posiada duże zdolności do rozciągania się, dlatego też rak może swobodnie się rozwijać, a my odczujemy jego obecność dopiero, gdy osiągnie duży rozmiar. Guz może naciekać na drogi oddechowe i nerwy połączone z krtanią, co powoduje problemy z oddychaniem, chrypkę czy krwotok. Są to jednak objawy występujące w zaawansowanym stadium. Początek choroby z reguły przebiega niemal bezobjawowo.
Czynniki ryzyka
Rak przełyku znacznie częściej dotyka mężczyzn niż kobiety. Panie nie powinny jednak bagatelizować niepokojących objawów. Do czynników ryzyka zalicza się m.in. częste spożywanie alkoholu i palenie papierosów, refluks żołądkowo-przełykowy, blizny pooparzeniowe w obrębie przełyku czy obciążenia genetyczne.
Diagnostyka
Nawracająca zgaga i problemy z przełykaniem są podstawą do wykonania gastroskopii z pobraniem fragmentów tkanek do dalszej diagnostyki. To samo badanie może być połączone z USG, jeśli endoskop wyposażony w głowicę ultrasonografu. W ten sposób lekarz może ocenić, jak głęboko sięgają zmiany. Najważniejszy jednak jest wyniki histopatologiczny pobranych tkanek.
W diagnostyce raka przełyku często wykonuje się również USG jamy brzusznej i prześwietlenie płuc, by ocenić ewentualne przerzuty i nacieki guza. Bywa, że lekarz zleci również tomografię komputerową klatki piersiowej i szyi.
Leczenie
Wykorzystuje się jedną z trzech metod: operacja, radioterapia lub chemioterapia. Jak podaje Medycyna Praktyczna, najczęściej konieczne jest usunięcie przełyku, który zastępuje się fragmentem jelita grubego lub cienkiego lub poprzez przesunięcie żołądka do klatki piersiowej. Operacja jest jednak metodą leczenia z wyboru. Jeśli pacjent z różnych powodów nie może być jej poddany, leczenie polega na radio- i chemioterapii.
Profilaktyka
Osoby ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na ten rodzaj nowotworu powinny regularnie poddawać się badaniom endoskopowym. Lekarze zachęcają także do zmiany stylu życia na bardziej higieniczny, w tym do zmiany diety. Należy ograniczyć spożycie alkoholu i rzucić palenie. Przede wszystkim warto też dokładnie obserwować swój organizm i rejestrować wszelkie niepokojące objawy, by móc w porę zareagować.
Źródło: Onkonet/Medycyna Praktyczna/Poradnia