Go to content

Oto lista najbardziej „niezdrowych” krajów świata. Zgadnijcie, na którym miejscu jest Polska

Fot. iStock/bee32

Dzięki szczepieniom zmalała liczba zgonów, spowodowanych epidemiami chorób zakaźnych. Nie oznacza to wcale nic nam nie zagraża. Dziś umieramy z powodu chorób układu krążenia, nowotworów czy cukrzycy. Liczbę tę również można by zmniejszyć, gdybyśmy tylko prowadzili higieniczny tryb życia. Najnowszy ranking „niezdrowych” państw świata pokazał, że Polacy muszą jeszcze wiele się nauczyć. Tak, jesteśmy w pierwszej dziesiątce.

Londyńska klinika „Clinic Compare” przygotowała w oparciu o dane, zgromadzone m.in. przez Światową Organizację Zdrowia, ranking krajów, w których zdrowie mieszkańców pozostawia wiele do życzenia. Badacze brali pod uwagę takie czynniki jak: roczne spożycie alkoholu i zużycie tytoniu na osobę czy procent otyłości w populacji.

Pierwszą dziesiątkę zdominowała Europa Wschodnia. Spośród 179 państw, niechlubne pierwsze miejsce zdobyły Czechy. Mieszka tam najwięcej osób z problemem alkoholowym. 13,7 l. – tyle litrów napojów wyskokowych przypada rocznie na jednego obywatela. Rosja zajęła drugie miejsce, a Słowenia trzecia.

8. miejsce zdobyła Polska, wyprzedzając 171 krajów… Niestety to żaden zaszczyt. Zestawienie to pokazuje, że my, Polacy, mamy ogromny problem nie tylko z używkami, ale także z obżarstwem i otyłością. Jeśli nic ze swoim postępowaniem nie zrobimy, długo nie pożyjemy. A już na pewno nie w zdrowiu.


 

Źródło: Clinic Compare