Go to content

To nie musi być tłuszcz! Jak pozbyć się nadmiaru wody w organizmie?

Japońska dieta wodna
Fot. iStock/elenaleonova

Wchodzisz na wagę i nie wierzysz własnym oczom. Znowu przytyłaś. Jak to możliwe? Przecież nie jadłaś ostatnio aż tak dużo, stroniłaś od smakołyków, nie podjadałaś wieczorem… Zanim jednak się załamiesz i stwierdzisz, że nigdy nie uda ci się schudnąć, zastanów się, czy problemem nie jest przypadkiem nadmiar wody w organizmie. 

Obrzęki najczęściej dotyczą kobiet ciężarnych, ale mogą też pojawić się w dowolnym momencie życia i niezależnie od wieku. Ponieważ ciało człowieka w 70 proc. składa się z wody, a nawodnienie organizmu jest niezwykle ważne, czasem może dojść do zatrzymania wody. Pojawiają się obrzęki, dyskomfort, uczucie napuchnięcia i przyrost wagi. To wszystko powoduje spadek motywacji u osób, które właśnie są w trakcie odchudzania.

Przyczyny

Zatrzymywanie się wody w organizmie może wynikać z niewłaściwej diety z dużą zawartością soli. Zdarza się jednak, że do takiego stanu rzeczy przyczyniają się leki hormonalne, niesteroidowe leki przeciwzapalne lub leki beta-adrenolityczne. Czasem też obrzęki świadczą o nieprawidłowej pracy nerek, serca lub tarczycy, dlatego częste i nawracające problemy z zatrzymywaniem wody w organizmie powinny być konsultowane z lekarzem.

Objawy

Przede wszystkim pojawiają się obrzęki w obrębie twarzy, dłoni i stóp, co uniemożliwia noszenie biżuterii lub obuwia. Ponadto występują bóle głowy, problemy z koncentracją i ogólne, złe samopoczucie – bardzo często także psychiczne, ponieważ ociężałość niekorzystnie wpływa na naszą samoocenę.

Jak pozbyć się problemu?

Najważniejsze, to ograniczyć ilość soli w diecie, która powoduje zatrzymywanie się wody. Nie chodzi jednak tylko o sól, którą dosypujemy do jedzenia. Żywność przetworzona zawiera jej niestety całe mnóstwo. Warto czytać skład produktów, które kupujemy.

Istotne jest także picie dużej ilości wody. To nieprawda, że im mniej pijemy, tym mniejsze prawdopodobieństwo obrzęków. Odpowiednie nawodnienie organizmu pozwala utrzymać gospodarkę hormonalną w normie.

Włącz do codziennej diety zioła takie jak czosnek, sok z pokrzywy, pietruszka, skrzyp oraz koper włoski oraz różne przyprawy. Zadbaj też o produkty bogate w potas i witaminę B6.

I nie zapomnij się ruszać! Aktywność fizyczna potrafi zdziałać cuda.


 

Źródło: Bonavita