Go to content

Miód – płynne złoto. Za co powinnyśmy go pokochać?

miód
Fot. Pixabay / fancycrave1 / CC0 Public Domain

Miód, słodki i pachnący naturalny produkt, jest znany i ceniony już od czasów starożytności. Był on uważany w wielu religiach za pokarm bogów i nie można się temu dziwić. Jest on nie tylko smaczny ale i zdrowy. Swoje zastosowanie znajduje w kuchni, oraz w produkcji farmaceutyków i kosmetyków. Produkują go pszczoły z wielu rodzajów nektarów roślinnych więc jego smak i zapach są zróżnicowane, od łagodnych lipowych, po ostry orzechowy.

W skład tego “płynnego złota” wchodzą przede wszystkim cukry proste – fruktoza i glukoza, tylko ⅕ jego składu to woda. Dlatego miód jest tak słodki i gęsty, z tendencją do krystalizacji, która cofa się po jego delikatnym podgrzaniu. Nie wolno go jednak ogrzewać powyżej 40 stopni, ponieważ wtedy traci swoje bezcenne zdrowotne właściwości! Z racji dużej zawartości cukrów, posiada kaloryczność podobną do cukru, więc zjadanie go dużych ilości nie jest wskazane osobom na dietach.

Działa wzmacniająco na organizm, ze względu na występowanie w nim dużych ilości mikroelementów: potasu, chloru, fosforu, magnezu, wapnia, żelaza, molibdenu, manganu i kobaltu oraz witamin: A, B1, B2, B6, B12, C, kwasu foliowego, pantotenowego i biotyny. Znajdują się również kwasy organiczne, olejki eteryczne, związki polifenolowe, a zawarta w miodzie acetylocholina oraz potas wzmacniają wydolność serca. Spożywanie miodu obniża również ciśnienie krwi i działa przeciwbiegunkowo.

Miód wykazuje właściwości antybakteryjne, jest więc pomocny przy zwalczaniu domowymi sposobami przeziębienia. Chcąc sporządzić domowy specyfik łagodzący podrażnione gardło, 2 łyżeczki miodu i sok z połowy cytryny rozpuść w ciepłej wodzie i popijaj powoli.

Miód wspomaga zdrowy sen, oraz przy intelektualnym wysiłku, dzięki wysokiej zawartości cukrów, dostarcza mózgowi paliwa potrzebnego do wydajnej pracy.

Do wyboru jest wiele gatunków swojskiego miodu, różniącego się smakiem, zapachem, kolorem, a także właściwościami : gryczany, spadziowy, lipowy, wrzosowy, rzepakowy, wielokwiatowy, akacjowy.

Kupując miód, należy zwrócić uwagę, czy jest prawdziwy. Ten sztuczny nie będzie niczym więcej, poza bezwartościowym słodzikiem do kawy i herbaty.