Zdrowie

Magnez dla aktywnych? To naprawdę pozwala utrzymać równowagę tym, którzy żyją w ciągłym biegu

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
7 lipca 2016
magnez
Fot. Pixabay / helpsg / CC0 Public Domain
 

Znasz ten schemat? Praca, dom, dzieci, czas na hobby, dla partnera? I tak w kółko. Zazwyczaj to nasze obowiązki regulują rytm dnia a niekiedy i nocy, ale rzadko się tym martwimy. Bo mimo wszystko, często same decydujemy się na narzucenie większego tempa. Stać nas na taki wysiłek i chętnie podejmujemy nowe wyzwania, stawiając sobie coraz to inne stopnie do zdobycia.

Współczesne kobiety są bardzo ambitne i doskonale zorganizowane, jednak w tej szalonej codzienności, czasem zapominają o równowadze swojego organizmu. A przecież gdy tego zaczyna brakować, brakuje też energii i chęci do podejmowania coraz to innych wyzwań.

Czy wiesz, jak wielką rolę pełni magnez w twoim organizmie?

Magnez nie bez przyczyny określany jest mianem pierwiastka życia, bowiem jest on niezbędny do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu. Magnez wpływa na procesy krzepnięcia krwi, reguluje rozwój układu kostnego, wzmaga reakcje obronne organizmu, wzmacnia układ sercowo-naczyniowy, reguluje układ nerwowy. Wpływa na poprawę koncentracji, pamięci oraz nastroju, dodaje energii, ponieważ umożliwia dostawę energii do komórek organizmu, zwłaszcza komórek nerwowych mózgu. Magnez wpływa na regulację ciśnienia krwi, obniżając opór w naczyniach krwionośnych. Zapobiega także powstawaniu skrzepliny, zmniejszając skłonność płytek krwi do sklejania. Ten cenny pierwiastek wpływa dobroczynnie na funkcje przeciwanafilaktyczne i przeciwzapalnie organizmu. Nie sposób żyć bez zapewnienia prawidłowej ilości magnezu w organizmie, a jego braki zagrażają potężnymi konsekwencjami.

Przyczyny powstawania niedoborów tego pierwiastka

Ciągły stres, napięcie psychiczne, przepracowanie oraz tak dobrze nam znane życie w biegu, wpływają na pojawienie się niedoboru magnezu. Sytuację pogarsza stosowanie diety bogatej w tłuszcz zwierzęcy, cukier i przetworzone jedzenie nie ułatwia zachowania organizmu w zdrowiu i nie zaspakaja potrzeb na witaminy i cenne pierwiastki. Także nasze zamiłowanie do kawy i napojów energetyzujących pogarsza sytuację. Niedobór magnezu może być również spowodowany niskim wchłanianiem magnezu z przewodu pokarmowego, stanem zapalnym jelit, przewlekłą biegunką lub zbyt częstym stosowaniem środków przeczyszczających. Także choroby nerek, alkoholizm, przyjmowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych oraz intensywny wysiłek fizyczny może wpływać negatywnie na równowagę magnezu w organizmie.

Skutki niedoboru magnezu

Ludzki organizm jasno sygnalizuje moment, w którym pojawiają się problemy z niedoborem tego cennego pierwiastka. Chyba wszystkie znamy bolesne kurcze łydek, które są charakterystycznym objawem zbyt małej ilości magnezu. Jego przewlekły niedobór może powodować niemiarowość pracy serca, a nawet doprowadzić do zawału serca. Niski poziom tego pierwiastka odbiera siły do nauki i pracy intelektualnej, efekty jakie osiągamy, są gorsze od tych, które zagwarantowałby jego odpowiedni poziom w organizmie. Gdy brakuje magnezu, mogą pojawiać się zmęczenie fizyczne i psychiczne, zaburzenia snu, pobudliwość nerwowa, drżenie powiek, migreny. Na szczęście odpowiednia profilaktyka nie tylko pozwoli zniwelować problemu które już się pojawiły, ale zapobiec kolejnym w przyszłości.

Sposoby na zapobieganie kłopotom z wynikającym z niedoboru magnezu

Można wiele zrobić we własnym zakresie, począwszy od zmiany złego trybu życia na bardziej zdrowy, zarówno w materii odpowiedzialnej diety jak i aktywności ruchowej. Warto zadbać o zdrowie dzięki dostarczeniu magnezu do organizmu z zewnątrz. Najwięcej tego pierwiastka jest w takich produktach jak: fasola, kiełki pszenicy, orzechy, banany, soja, masło orzechowe, dobrze więc włączyć je do codziennego menu. Nie zawsze jednak jesteśmy wstanie same poradzić sobie z niedoborem magnezu, dobrze więc sięgnąć po sprawdzone suplementy, które pomogą nam wrócić do równowagi.

Magnez dla aktywnych

To suplement diety, który pozwala pokryć 100% dziennego zapotrzebowania na magnez i witaminy B1, B2, B6, które wspierają wchłanianie magnezu.

Dla osób żyjących aktywnych na płaszczyźnie zawodowej, rodzinnej. Dla osób aktywnie spędzających dzień od strony sportowej: bieganie, rower, basen…
1 tabletka zawiera 100% dziennego zapotrzebowania na magnez.

 

Magnez dla aktywnych dzięki swoim składnikom:
– wpływa korzystnie na organizm w sytuacjach stresu
– przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia
– pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego
– pomaga w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych (m.in. pamięć i koncentracja)
– pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu serca.

Dla utrzymania prawidłowego stanu zdrowia należy stosować zrównoważony sposób żywienia i prowadzić zdrowy tryb życia. Wystarczy przyjmować 1 tabletkę dziennie.Preparat przeznaczony dla dorosłych i młodzieży po 12 roku życia.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Magnez dla aktywnych CYTRYNIAN

Dzięki składnikom, jest to jedna z najlepiej przyswajalnych form magnezu:
– wpływa korzystnie na organizm w sytuacjach stresu
– przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia
– pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego
– pomaga w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych (m.in. pamięć i koncentracja)
– pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu serca.
 Preparat przeznaczony dla dorosłych i młodzieży od 12 roku życia. Duże, rodzinne opakowanie dobrze przyswajalnego magnezu w postaci cytrynianu z witaminami z grupy B.

Opakowanie wystarczy nawet na 120 dni.

magnez

Fot. Materiały prasowe

 Więcej informacji dotyczących tematu niedoboru magnezu znajdziecie na stronie magnezdlaaktywnych.pl

Wpis powstał we współpracy z firmą Farmapol


Zdrowie

Ludzie od nas odchodzą, porzucają, ale bądźmy im wdzięczni za to, czego się od nich nauczyliśmy

Małgorzata Mueldner
Małgorzata Mueldner
7 lipca 2016
Ludzie od nas odchodzą, poczucają
Fot. iStock / wundervisuals
 

Niektórzy pozostają z nami na dłużej, inni są jedynie przez chwilę – niekiedy za krótką, a innym razem zbyt długą. Czas jest najmniej istotny, bowiem ważne jest to, czego nas nauczyli, czego my nauczyliśmy się od nich o sobie.

G. znam od 13 lat, poznałyśmy się na wakacjach, kiedy jej syn zaczynał stawiać samodzielne pierwsze kroki, a ja zgięta w pół, przytrzymując małe rączki, stawiałam wiele kroków za swoim. Dzieci urosły, a nasze życie dojrzało. G. jako pierwsza zmierzyła się z traumą rozwodu. Jej decyzja o odejściu od męża byłą konsekwencją jego stylu życia i bycia. G. jest inna niż ja, dużo wcześniej odkryła prawo do własnego i tylko własnego życia. Uczyła mnie jak przejść przez najtrudniejsze chwile. Była dla mnie 24 godziny non stop, była najważniejsza.

Jak to w życiu czasem bywa nasze drogi jednak się rozeszły, ale G. udzieliła mi wielu lekcji:

–  Nauczyła mnie, żebym nie traciła energii na jałowe dyskusje i tłumaczenie się ze swojego życia, ona nie miała z tym problemu. W kontaktach z ludźmi potrafiła być konkretna, nieco radykalna. Usuwała numery telefonu, blokowała na Facebooku te osoby, które przestały być częścią jej życia, bądź nieustannie oceniały jej wybory.

– Uczyła słuchać własnej intuicji, kiedy serce z rozsądkiem toczyło nierówny pojedynek. Mówiła, żeby wsłuchać się w siebie, w pierwotne reakcje naszego ciała, bo ono jako nosiciel duszy będzie ja chronić.

– Nauczyła mnie marzyć. Kiedy  mi wydawało się, że nic już na mnie nie czeka, ona wpadała np. na pomysł szalonego wyjazdu i powtarzała, że wszystko jest w naszej głowie i to my zawsze jesteśmy panem sytuacji.

– Nauczyła, że nie musze być perfekcyjna, bowiem sama sobie pozwalała na mnóstwo niedoskonałości i potrafiła odpuszczać wiele rzeczy, odkładać, ustalać inną hierarchię wartości.

– Nauczyła mnie jak polubić samą siebie, kiedy z dystansem opowiadała o swoich porażkach, sukcesach o zmieniającej się fizyczności.

–  Nauczyła minie trwać przy swoich zasadach, nie zmieniać się, nie rezygnować z własnej natury. Bywała tak inna niż ja i tak daleka od moich wartości, od postrzegania drugiego człowieka, od podejścia do wychowania dzieci. Patrzyłam na niektóre jej poczynania i wiedziałam, że moja droga jest inna.

Tego wszystkiego nauczyła mnie G., a może raczej ja  nauczyłam się od niej wszystkiego o sobie.

Z przyjaźnią jest jak z miłością. W życiu niewiele jest nam dane na zawsze, a już z pewnością nikt nie jest własnością drugiej osoby, więc bywa, że musimy pozwolić komuś odejść, albo pozwolić sobie na odejście. Dobrze więc zabrać wszystko, co dobre z przemijającej znajomości i otworzyć się na nowe. Naprawdę warto też zwrócić uwagę na tych, którzy pojawia się w naszym życiu na moment, bo zawsze to się dzieje w jakimś celu. Bywa, że kilka słów wypowiedzianych przez takie osoby, potrafi zdziałać cuda, wystarczy je tylko chcieć usłyszeć!

Bez historii wieloletniej przyjaźni i masy wspomnień L. zagościła zupełnie niespodziewanie w moim życiu. Poznałam ją, kiedy mieszkałam w obcym kraju. Obie byłyśmy żonami mężów na kontrakcie i tylko to nas łączyło. Zupełnie inne, osadzone w realiach plastikowego życia, wydawałoby się, że po tej znajomości niewiele zostanie. Zresztą kobiet takich jak L. otaczało mnie całe mnóstwo. Wróciłam do kraju, moje życie nagle rozpadło się i wtedy niespodziewanie zadzwoniła L..

– Masz wystarczająco dużo siły, żeby przez wszystko przejść – powiedziała spokojnym, tak pewnym głosem, że nie pozostało mi nic innego jak tylko w to uwierzyć. Jej słowa zostały ze mną na długo i już wiele razy przekazywałam je dalej, chociaż sama L. tak, jak się pojawiła –  tak odeszła.


Zdrowie

Lato to spotkania… Powiew lata w twoim ogrodzie. Zobacz jak to zrobić!

Redakcja
Redakcja
7 lipca 2016
Fot. Oh!me

Lato: słońce, ciepło i wreszcie ogromna chęć, by jeszcze więcej czasu spędzać z bliskimi. Z rodziną, z przyjaciółmi. W wakacje – zupełnie przeciwnie do tych wszystkich zamazanych deszczem miesięcy, gdy masz ochotę tylko dostatecznie głęboko zakopać się pod kocem – aż się chce:
– bawić,
– poznawać ludzi,
– spędzać z nimi czas,
– uczyć nowego,
– szaleć i odpoczywać – najlepiej równocześnie!
Po prostu chce się żyć!

Fot. Oh!me

Fot. Oh!me

A wiecie co jest w tym najpiękniejsze? Że wystarczy przenieść wakacje do ogrodu lub na balkon, otworzyć szeroko okna, zaprosić przyjaciół i cieszyć się chwilą. Nie musisz być Gordonem Ramsayem! Kilka dodatków, niezobowiązująca zastawa, proste przepisy i masz swój prywatny nadmorski klimat. Zobaczcie, jak nasza redakcja poradziła sobie z letnim wyzwaniem – uwaga, zdradzamy swoje sekrety ;).

Witajcie w ogrodzie Małgorzaty Ohme

Fot. Oh!me

Fot. Oh!me

Lato, ogród i … owoce

I tak naprawdę oprócz dobrego towarzystwa niewiele więcej potrzeba. Szczególnie, gdy na co dzień walczysz z niedostatkiem czasu (jak my). Kochające swoją pracę, lecz zbyt zapracowane i aktywne, żeby marnować czas wolny na układanie życia pod linijkę. Naszym sekretem na udane spotkanie jest kilka prostych trików.

Fot. Oh!me

Fot. Oh!me

Proste jedzenie

Diabeł tkwi w szczegółach, jednak zazwyczaj prostota jest najlepszym rozwiązaniem. Po pierwsze – pozwala zaoszczędzić czas i spędzić go w gronie gości (a nie w kuchni), po drugie zdecydowanie łatwiej zaspokoić bardzo różne gusta kulinarne znajomych – nie porywając się z motyką na słońce. Jest ciepło – i powiedzmy sobie szczerze, mało kto będzie miał ochotę na popisową pieczeń pani domu… Ma być smacznie i lekko. My stawiamy na owoce, koktajle i oczywiście… lody!

Nasze przepisy na szczęście

Fot. Oh!me

Fot. Oh!me

Koktajl truskawkowy

Uwaga, jeżeli jesteś w towarzystwie dzieci – przygotuj co najmniej dwa razy więcej koktajlu. Dzieci zaraz po przygotowaniu napoju, pojawiają się dosłownie znikąd, koktajl za to znika. Jesteśmy tego pewne!

Fot. Oh!me

Fot. Oh!me

Składniki:
– 750 g truskawek
– 1 banan
– cukier/miód (do smaku) – opcjonalnie możesz dodać cukru wanilinowego lub wanilię
– ok. 1 l kefiru lub maślanki

Fot. Oh!me

Fot. Oh!me

Przygotowanie:

Składniki umieszczamy w blenderze i cyk – prawie gotowe. Tutaj cała sztuka polega na tym, by napój był bosko chłodny, jest na to kilka sposobów:
– zmiksuj również kilka kostek lodu
– trzymaj przed przygotowaniem wszystkie składniki w lodówce
– użyj mrożonych owoców – po zblendowaniu powstanie z nich masa przypominająca sorbet
– dodaj lody waniliowe

Fot. Oh!me

Fot. Oh!me

Oczywiście nie zapomnijcie o efektownym podaniu – słomka obowiązkowa. My koktajl serwowałyśmy w specjalnych – i pięknych, szklankach-słoikach ze słomkami. Zobaczcie jak efektownie się prezentują. Kochamy je, bo same w sobie są doskonałą dekoracją!

Lody z sosem malinowym

Lody – najlepiej waniliowe, śmietankowe – czyli dość uniwersalne i o nienachalnym smaku, bo królową tego deseru jest polewa – czyli sos ze słodkich malin.

Fot. Oh!me

Fot. Oh!me

Sos malinowy na ciepło

Sos:
300 g malin
1 łyżka cukru (lub miodu)
sok z cytryny – do smaku

Dekoracja:
Listki mięty lub bazylii
Piękne i swobodne miseczki z kolekcji Marine marki Altom Design (prawda, że świetnie wyglądają?)

Fot. Oh!me

Fot. Oh!me

Przygotowanie:

Banalne! Zmiksuj świeże maliny i dodaj cukier (miód), dodaj do smaku odrobinę soku z cytryny. Całość podgrzej w rondelku na bardzo małym ogniu – nie pozwól, żeby się gotowały w tempie wariackim – chcemy jedynie podgrzać całość i odparować nadmiar wody z owoców. I voila!

 

Fot. Oh!me

Fot. Oh!me

Chyba nie musimy was namawiać?

Fot. Oh!me

Fot. Oh!me

Fot. Oh!me

Fot. Oh!me

Dodajcie do tego ulubione towarzystwo, odejmijcie pośpiech, włączcie słońce i cieszcie się tym spotkaniem. W ogrodzie, na balkonie, w parku.

Fot. Oh!me

Fot. Oh!me

Wystrój? Również postawcie na prostotę. Niech dekoracja „zrobi się sama” – tak jak u nas. Piękna zastawa, owoce – w zupełności wystarczą. Zobaczcie jaki klimat można wyczarować w towarzystwie natury i pięknej, letniej serii naczyń Marine. Bawcie się dobrze!

Produkty z kolekcji Marine do kupienia w sklepie pieknowdomu.pl

Fot. Oh!me

Fot. Oh!me

Fot. Oh!me

Fot. Oh!me

Fot. Oh!me

Fot. Oh!me

Fot. Oh!me

Fot. Oh!me

Fot. Oh!me

Fot. Oh!me

Fot. Oh!me

Fot. Oh!me

Fot. Oh!me

Fot. Oh!me

Fot. Oh!me

Fot. Oh!me

Fot. Oh!me

Fot. Oh!me

Fot. Oh!me

Fot. Oh!me


Zobacz także

Zdrowy Brzuch – jak o niego dbać?

PMS to pikuś! Poznajcie coś znacznie gorszego – PMDD

Stopa rzymska, grecka czy egipska? Sprawdź, co twoje stopy mówią o tobie