Go to content

Kawa z cykorii – bezkofeinowa i zdrowa alternatywa dla tradycyjnej kawy. Dlaczego warto jej spróbować?

Kawa z cykorii
Fot. iStock

Kawa z cykorii to tradycyjna alternatywa dla tradycyjnej kawy ziarnistej. Wytwarza się ją z prażonego korzenia cykorii, ale dostępna jest również pod postacią kawy zbożowej z dodatkiem cykorii. Kawa z cykorii jest łagodniejsza w działaniu dla organizmu, ponieważ nie zawiera kofeiny. Służy zdrowiu, ponieważ dostarcza wielu wartościowych dla zdrowia substancji.

Cykoria podróżnik — niepozorna roślina o prozdrowotnym działaniu

Cykoria podróżnik (Cichorium intybus) to roślina wieloletnia, występująca dziko w umiarkowanie ciepłych strefach Europy, Azji, jak i Afryki, natomiast uprawia się odmiany siewne, zwykle będące roślinami dwuletnimi. Widuje się ją przede wszystkim na polach, łąkach, pastwiskach, przy rzadko uczęszczanych drogach. Jej korzeń i ziele znalazły zastosowanie w ziołolecznictwie, ze względu na właściwości poprawiające pracę jelit oraz moczopędne. Łatwo ją rozpoznać wśród innych roślin. Jej łodygi są cienkie i rozgałęzione, kwiaty są koloru niebieskiego, rzadziej różowego lub białego. Korzeń jest pogrubiony, ma stożkowaty kształt i ciemny kolor.

Korzeń cykorii podróżnika jest źródłem m.in.: kwasów fenolowych, flawonoidów, glikozydów, inuliny, choliny, soli mineralnych. Z korzenia przygotowuje się roślinną kawę lub wykorzystuje jako dodatek do kawy zbożowej. W zielonej części rośliny znajdują się witaminy z grupy B i witamina C oraz żelazo, potas, mangan, wapń, fosfor i sód. Młode listki i płatki cykorii można stosować jako składnik sałatek.

Kawa z cykorii

Fot. iStock/Kawa z cykorii

Kawa z cykorii — właściwości dla zdrowia

Kawa z cykorii jest zdrowym zamiennikiem dla ziarnistej kawy, w dodatku pozbawionym kofeiny. Stanowi źródło antyoksydantów, które neutralizują wolne rodniki, obniżając ryzyko rozwoju chorób takich jak: miażdżyca, cukrzyca, Alzheimer, czy nowotwory. Wspiera pamięć i koncentrację dzięki obecności witamin z grupy B. Cykoria wykazuje właściwości moczopędne, dzięki czemu wspiera oczyszczanie organizmu. Witaminy z grupy B oraz minerały poprawiają stan skóry, włosów i paznokci. A to nie wszystko, co może dać regularnie wypijana kawa z cykorii.

Wspiera prawidłową florę bakteryjną jelit 

Inulina obecna w cykorii to naturalny prebiotyk, który nie ulega stawieniu w układzie pokarmowym, za to w jelitach stanowi  pożywkę dla dobroczynnych bakterii jelitowych. Ponadto ma działanie podobne do błonnika pokarmowego, dzięki czemu zapobiega zaparciom.

Kawa z cykorii odchudza

Korzeń cykorii zawiera duże ilości błonnika, przez co wpływa na zwiększenie uczucia sytości po posiłku. Zapobiega dzięki temu napadom wilczego głodu. Błonnik ogranicza wchłanianie tłuszczu, poprawia działanie metabolizmu, wpływa na wydzielanie insuliny przez trzustkę. Korzystnie wpływa na pracę organów wewnętrznych, takich jak wątroba, przyczyniając się do sprawniejszego oczyszczania organizmu. Inulina regule apetyt przez wpływ na hormony przewodu pokarmowego.

Kawa z cykorii

Fot. iStock/Kawa z cykorii

Obniża poziom cholesterolu

Błonnik obecny w korzeniu cykorii pomaga obniżyć poziom cholesterolu LDL, który odpowiada za powstawanie chorób układu krążenia, w tym miażdżycy.

Mówiąc o wszystkich zaletach należy wziąć pod uwagę, że kawa z cykorii nie jest zalecana osobom, które cierpią z powodu celiakii, bądź  nietolerancji glutenu.

Kawa z cykorii — czy można pić w ciąży?

Kawa z cykorii może być stosowana przez kobiety w ciąży, jako zdrowsza i mniej pobudzająca alternatywa dla kawy ziarnistej. Mogą po nią również sięgać matki karmiące piersią, jak i można ją wprowadzić do diety dziecka.

Kawa z cykorii — jak ją przygotować?

Korzeń z cykorii podróżnika przed użyciem trzeba najpierw oczyścić, wysuszyć, podprażyć i zmielić. Tak przygotowany suchy korzeń posłuży do zaparzenia kawy, która smakiem jest rzeczywiście zbliżona do kawy rozpuszczalnej.

Kawa z cykorii

Fot. istock/Kawa z cykorii

Jak zrobić kawę z korzenia cykorii?

Jeśli dysponujemy korzeniem, należy przygotować go zgodnie z powyższymi wskazówkami i następnie zaparzyć go wrzątkiem. Gotową kawę z cykorii wystarczy po prostu zalać gorącą, ale nie wrzącą wodą. Aby nieco złagodzić jej intensywny smak, można do niej dodać mleko, miód, lub przyprawy takie jak: kardamon, cynamon, wanilię. Kawa z cykorii nadaje się do picia zarówno na gorąco, tuż po zapatrzeniu, jak i wystudzona, podana z kostkami lodu. Warto spróbować kawy z cykorii, by przekonać się o jej oryginalnym smaku oraz skorzystać z obecności cennych dla zdrowia substancji.


źródło:  www.poradnikzdrowie.pl