Go to content

Adventure travel – czy warto?

Aktywna turystyka: dlaczego jest teraz aż tak popularna?
Fot. Materiały prasowe

Adventure travel to jedna z najszybciej rozrastających się gałęzi branży turystycznej. Zasięgiem obejmuje coraz więcej aktywności oraz dyscyplin. Szerokie spektrum jej dziedzin oraz nieustannie rosnąca ilość miejsc, w które dociera, czyni ją interesującą alternatywą dla masowej turystyki. Warto przyjrzeć się powodom jej popularności i temu, gdzie leży jej przewaga nad typowymi wycieczkami.

Dlaczego adventure travel?

Podwaliną dla rozwoju aktywnej turystyki jest rosnąca chęć przeżycia przygody i zaspokojenia ciekawości coraz większej części społeczeństwa. Proces ten odbywa się na wielu płaszczyznach i jest kwestią wysoce indywidualną.

Dla jednych przygodą będzie wymagająca dobrej kondycji fizycznej wyprawa w wysokie góry, chęć sprawdzenia siebie i zapierające dech w piersiach widoki. Dla innych pociąg do przemierzenia egzotycznych rejonów nietypowymi środkami transportu.

Są też osoby, dla których kluczowe są adrenalina i ekscytacja wynikające z nauki nowych umiejętności oraz wprowadzanie ich w życie, np. po szkoleniu kitesurfingowym. Wszystkich łączy zainteresowanie czymś mniej sztampowym. Zarówno pod kątem podejmowanej aktywności, jak i miejsca wyprawy.

Ruch to zdrowie!

Wyjazdy adventure travel propagują aktywne formy wypoczynku. Stoją w zdecydowanej opozycji do typowych form spędzania czasu przeciętnego turysty. Meritum takiej wyprawy nie jest wylegiwanie się na plaży czy oglądanie zabytków. Takie atrakcje są jedynie formą dopełnienia czy regeneracji w przerwie między kolejnymi sesjami aktywnych zmagań i przeżywania intensywnych doznań.

Fot. Materiały prasowe

Krzewienie kultury ruchu jest niewątpliwym walorem tego typu turystyki. Próbą dokonania pozytywnego impaktu na społeczeństwa pogrążone w cybernetycznym świecie bierności i bezruchu.

Samorozwój napędza adventure travel

Adventure travel to możliwość eksplorowania i rozwoju pasji w nowych miejscach. To także skompilowanie zainteresowań i hobbystycznych zajęć z aktywnym podróżowaniem, dostarczającym walorów poznawczych. Jedną z najważniejszych cech wypraw z dziedziny turystyki przygodowej jest obcowanie z kulturą, tradycją i lokalsami z bliska.

Wchodzenie w bezpośrednie interakcje, które dostarczają wiedzy i doznań niedostępnych dla ogółu, są niezwykle istotne. Pozwalają na dogłębne przeżywanie i poznawanie historii oraz zwyczajów rządzących odwiedzanym regionem i jego mieszkańcami.

Z wakacji wraca się nie tylko z nowymi wspomnieniami, ale także bogactwem umiejętności i ogromem informacji. Pasjonaci wybranych dziedzin (np. windsurfingu czy tenisa) powracają bogatsi o wymienione doświadczenia z ludźmi z innych stron świata. Pozwala to na doszlifowanie detali technicznych i osiągnięcie progresu w ulubionej dyscyplinie.

W turystyce przygodowej nie wiesz, co czeka za rogiem

Nieprzewidywalność warunków pogodowych oraz możliwość wystąpienia losowych zdarzeń sprawiają, że program ramowy wypraw adventure travel nie jest sztywny, a w niektórych przypadkach praktycznie nie istnieje. Każdy kolejny dzień staje się wyjątkową przygodą z dreszczykiem emocji i oczekiwaniem na to, co przyniesie los.

Fot. Materiały prasowe

Uczestnicy mają możliwość spędzania wolnego czasu wedle własnych upodobań, organizowane są fakultatywne atrakcje dla chętnych. Ich rozpiętość jest bardzo duża, może to być np:

  • transport nietypowym środkiem:
    • helikopterem,
    • koleją szerokotorową,
    • motorówką,
    • samochodem terenowym,
    • quadem,
    • promem,
    • tratwą,
    • saniami,
    • rikszą,
    • tuk-tukiem,
    • zabytkowym pociągiem,
    • kolejka linową,
    • wielbłądem, słoniem,
    • czółnem,
    • psim zaprzęgiem.
  • wzięcie udziału w lokalnym wydarzeniu:
  • wyprawa do niecodziennych, tajemniczych miejsc (w tym lokacji, których próżno szukać w turystycznych przewodnikach):
    • opuszczonej kopalni,
    • miejsca katastrofy,
    • klasztoru lub świątyni,
    • ruin zamku,
    • kompleksu bunkrów,
    • krateru wygasłego wulkanu,
    • jaskini,
    • stacji badawczej,
    • wyludnionej wioski,
    • skalnego miasta.

Tramping – co to jest?

Specyficzną gałęzią adventure travel jest tramping. Polega on na minimalizacji kosztów wyjazdu (transportu, zakwaterowania i wyżywienia) oraz przebywaniu możliwie jak najbliżej lokalnych atrakcji i społeczności.

Komfort takiej wycieczki znacznie odbiega od typowych ofert turystycznych, ale w zamian uczestnicy otrzymują możliwość współdecydowania o doborze trasy, środków transportu i wydarzeń, w których chcą wziąć udział. Taka forma turystyki dopuszcza nawet alternatywny, indywidualny program. Jeśli oczywiście nie opóźnia on grupy i pilot lub opiekun wyprawy wyrazi na to zgodę.

Przygodowa turystyka ćwiczy charakter

Permanentne przebywanie w niecodziennych okolicznościach, często z dala od wygód cywilizacyjnych, buduje charakter uczestników. Praktycznie każdego dnia zmagają się z trudnymi trasami, uczą nowych umiejętności czy stawiają czoła losowym zdarzeniom.

Fot. Materiały prasowe

Noclegi w namiotach pod gołym niebem czy samodzielne przygotowywanie polowych posiłków odmieniają spojrzenie na wiele spraw i poddają testowi dotychczasowe przyzwyczajenia.

Stopień trudności wypraw adventure travel jest zróżnicowany i daje możliwość sprawdzenia siebie, swoich umiejętności i kondycji na różnym poziomie zaawansowania w danej dziedzinie.

Z dala od masowej turystyki

Oferty biur zajmujących się adventure travel to często wyprawy rzadko uczęszczanymi szlakami do nieoczywistych, dziewiczych miejsc. Egzotycznych czy opuszczonych. Destynacje wypraw nie ustępują ani odrobinę typowym atrakcjom. Bywa, że je przewyższają. Zobaczenie ich może wiązać się z wymagającą wędrówką czy przejazdem w niekomfortowych warunkach, co odstrasza sporą część osób.

Na szczęście satysfakcja z osiągnięcia celu i możliwość przeżywania jej w kameralnym gronie rekompensuje trud włożony w dotarcie na miejsce. Podczas takich tras można poczuć subtelną różnicę między byciem podróżnikiem a byciem turystą.

Uciec od codzienności…

Rzeczywistość dostarcza sporych dawek stresu i zmartwień. Wyprawa w nieznane z gwarantem dużej ilości doznań estetycznych, intelektualnych i emocjonalnych jest doskonałą formą eskapizmu. Daje nam możliwość ucieczki w alternatywny wymiar: absorbujący i pozwalający zapomnieć o przytłaczających sprawach.

Nieustannie angażuje nasze zmysły, dostarcza niezapomnianych przeżyć, silnych emocji. Wiedzie ku innym kręgom kulturowym i środowiskowym, ku innemu otoczeniu przyrody. Tym sposobem daje zbawienne wytchnienie i możliwość naładowania baterii przed rozpoczęciem kolejnych zmagań z codziennością.

Podróż w głąb siebie z nurtem aktywnej turystyki

Konfrontacja z odmiennością kulturową i obyczajową zmusza do zajęcia stanowiska wobec napotykanych zjawisk i zadumy nad nimi. Nieustanne obcowanie z napotkanymi na trasie ludźmi pozwala poznać ich przekonania i emocjonalność. Przy takim bezpośrednim zetknięciu uczestnicy na nowo odkrywają siebie.

By zintensyfikować ten proces, część wypraw adventure travel skupia się mocno na bliskich interakcjach z lokalnymi mieszkańcami. Daje unikalną szansę przebywania w towarzystwie zaprzyjaźnionych rodzin, pasterzy, przewodników, duchowych przywódców czy mnichów. Trudno o lepszą formę zaspokojenia szczerego i autentycznego kontaktu z drugim człowiekiem, poszerzającego świadomość.

Fot. Materiały prasowe

Adventure travel dla każdego

Rosnący, globalny zasięg aktywnej turystyki nie oznacza, że nie można jej się oddać także lokalnie. Mnogość dyscyplin i szeroki wybór ofert powoduje, że ta forma wypoczynku jest dostępna dla praktycznie każdego. W przypadku mniej zasobnego portfela można śmiało zacząć od wypraw lub obozów krajowych, bez konieczności kupowania czy wypożyczania specjalistycznego sprzętu.

Można także wziąć udział w trampingu, który redukuje koszty wyjazdu do niezbędnego minimum przy jednoczesnym uwypukleniu walorów przygodowych wyprawy.

Adventure travel wychodzi naprzeciw rosnącemu zainteresowaniu społecznemu tego typu wypoczynkiem. Wycieczki cechuje niewielka liczba uczestników, gwarantująca intymność i możliwość dogłębnego przeżywania atrakcji. To aktywność fizyczna pośród niecodziennych okoliczności przyrody, interakcje z lokalnymi mieszkańcami, wzbogacanie wiedzy na temat historii, tradycji, kultury i obyczajowości regionu.

Taka forma turystyki aktywnej jest bodźcem dla wszechstronnego rozwoju. Aktywuje ciała, umysły i emocjonalność. Dostarcza niezapomnianych przygód i wspomnień. Uczy radzenia sobie w wyjątkowych warunkach i sytuacjach. Nic dziwnego, że jej popularność rośnie.

Materiał prasowy Travelduck