Go to content

Kasza manna – lekkostrawna, smaczna i wcale nie bezwartościowa. Jak przygotować ją, by była zdrowsza?

Kasza manna - na wodzie, na mleku, właściwości, kcal
Fot. iStock/kasza manna

Kasza manna, zwana również grysikiem, to delikatna w smaku i lekkostrawna kaszka, którą chętnie zajadają dzieci. Choć jest uboższa w witaminy od jej grubszych „kuzynek”, wcale nie jest bezwartościowa, o co się ją niesłusznie posądza. Jakie właściwości ma kasza manna i jak ją przygotować na mleku lub wodzie z dodatkami?

Klasyczna kasza manna jest produktem zawierającym przede wszystkim bielmo mączne, bez łusek i wartościowych otrąb. To pokarm zawierający gluten, powstający z drobnego przemiału pszenicy, choć można kupić ją także w wersji razowej i orkiszowej. Tradycyjna manna to sypka i delikatna w smaku kasza, którą można kupić także w wersji błyskawicznej, preparowanej. Preparowana kasza gotuje się szybciej, ponieważ została wcześniej poddana obróbce termicznej. Trzeba jednak pamiętać, że podczas tego procesu „uciekły” w pewnym stopniu witaminy i minerały.

Kasza manna - na wodzie, na mleku, właściwości, kcal

Fot. iStock/manna

Kasza manna – właściwości odżywcze, kcal

Kasza manna wbrew obiegowej opinii nie jest bezwartościowym zapychaczem dla dzieci. Grysik dostarcza przede wszystkim węglowodany (75 g na 100 g produktu), białko i tłuszcze. To prawda, że drobny przemiał ziaren i brak w nich otrąb pozbawia mannę wielu cennych substancji, ale nadal pewne ilości w niej pozostają. Kasza ta dostarcza do organizmu pewne ilości m.in.: witaminy z grupy B (B1, B2, B6), witaminę E, witaminę PP (niacynę) oraz minerały takie jak: cynk, żelazo, mangan, krzem, potas czy jod. Zawiera także niewielkie ilości błonnika (2,5 g na 100 g kaszy) i flawonoidów.

Niestety jest produktem dość wysokokalorycznym – kasza manna w 100 g zawiera ok. 360 kcal. Pocieszające może być jednak to, że grysik dostarcza dużo skrobi, która szybko daje sytość, więc zjadamy na raz raczej rozsądne jej ilości. Jej indeks glikemiczny jest wysoki, wynosi 60, co sprawia, że cukrzycy nie powinni po nią sięgać. Kasza manna powinna zostać skreślona z diety osób chorujących na celiakię, ze względu na zawartość glutenu.

Na jej plus można zaliczyć fakt, że jest lekkostrawna, a przez to dobrze tolerowana przez dzieci, jak też osoby cierpiące na problemy ze strony układu pokarmowego. Grysik dobrze wpływa na jego pracę, osłania żołądek i nie obciąża układu trawiennego.

Kasza manna - na wodzie, na mleku, właściwości, kcal

Fot. iStock/manna na mleku

Kasza manna – jak gotować na wodzie i na mleku?

Kasza manna jest popularnym produktem, ponieważ jej przygotowanie jest szybkie i proste, a delikatny, słodkawy smak jest bardzo lubiany. Grysik ma szerokie zastosowanie w kuchni. Można z niego przygotować śniadania i desery, nadaje się do zagęszczenia zup i sosów, sprawdza się jako zamiennik bułki tartej w kotletach mielonych czy panierka na schabowym. Można z jego udziałem piec ciasta, przyszykować kleik czy kluski. Niezmiennie najpopularniejsza wersja kaszy manny to przygotowanie na słodko, na mleku lub wodzie, polana gęstym sokiem owocowym lub podana ze świeżymi owocami.

Kasza manna - na wodzie, na mleku, właściwości, kcal

Fot. iStock/manna

Kasza manna na mleku i wodzie – przygotowanie

Składniki:

  • 2 szklanki mleka lub wody
  • 4 łyżki kaszy manny
  • 2 łyżeczki cukru (może być trzcinowy lub waniliowy)
  • szczypta soli

Przygotowanie:

Kasza manna na mleku lub wodzie ma ten sam schemat przygotowania.

Mleko lub wodę zagotuj, wsyp kaszę i cukier. Gotuj całość kilka chwil ciągle mieszając, by nie utworzyły się grudki. Gdy kasza napęcznieje i osiągnie pożądaną konsystencję, zdejmij ją z ognia. Przełóż masę do miseczki, polej ulubionym sokiem owocowym lub połóż na wierzch miękkie owoce. W trakcie gotowania możesz dorzucić np. rodzynki, które wzbogacą kaszę. Dodatek suszonych lub świeżych owoców podniesie wartość odżywczą posiłku.

Kasza manna na gęsto – przepis

Grysik może być również serwowany w wersji na gęsto. Miłośnicy tej wersji podkreślają, że kasza powinna być na tyle zwarta, by łyżka się w niej nie zapadała. Wystarczy po prostu zwiększyć ilość kaszy i efekt gwarantowany. Tak gęsty deser można wyjąc z miseczki i wyłożyć na talerz, by przypominała włoski deser panna cotta.

Kasza manna - na wodzie, na mleku, właściwości, kcal

Fot. iStock/ manna na gęsto

Kasza manna na gęsto – składniki

  • 2 szklanki mleka lub wody
  • 6 łyżek kaszy manny
  • 2 łyżeczki cukru
  • szczypta soli

Gęsto przygotowuje się w ten sam sposób (opisany powyżej), jak standardowa manna, o bardziej płynnej konsystencji. Tutaj także dodatek suszonych lub świeżych owoców lub polanie całości sokiem owocowym, podniesie smak i wartości odżywcze kaszy.


źródło: bonavita.pl, www.poradnikzdrowie.pl