Go to content

Joga dla oczu? Sprawdź, czy warto w ten sposób wzmacniać wzrok

joga dla oczu
Fot. Pixabay / Bea_marques / CC0 Public Domain

Słaby wzrok może być efektem zarówno wad wrodzonych, chorób nabytych a także wielu godzin spędzanych podczas czytania w nieodpowiednim świetle lub przy długich godzinach spędzonych na oglądaniu telewizji i godzin pracy przy komputerze. Konieczna jest korekta szwankującego wzroku. Dla poprawy komfortu widzenia oraz zapobieżeniu pogorszeniu stanu oczu. Przy pomocy badań okulistycznych, specjalista dobiera okulary lub soczewki kontaktowe, najlepsze dla korekty danej wady wzroku. Poza tym warto spróbować ćwiczeń, które znane są jako joga dla oczu.

Joga oczu dla każdego

Entuzjaści jogi dla oczu podkreślają, że ćwiczenia mają posłużyć zarówno osobom dotkniętym wadami wzroku, jak i zdrowym, którzy chcieliby wzmocnić swój wzrok. Ćwiczymy bez okularów przy zdrowych oczach bądź wadzie poniżej 1 dioptrii. Przy głębszych wadach, w okularach jedną dioptrię słabszych od tych, przepisanych przez okulistę. Ma to na celu pobudzić oczy do wzmożonej pracy. Soczewki kontaktowe nie nadają się do wykonywania tego typu ćwiczeń.

Joga dla oczu przeciwskazania

Przeciwwskazaniem są jedynie choroby oczu, które nie pozwalają na tego rodzaju gimnastykę narządu, takie przeciwwskazanie  zawsze stwierdza lekarz specjalista.

Jak ćwiczyć?

Przed rozpoczęciem ćwiczeń musimy odwiedzić okulistę, by sprawdzić na bieżąco stan wady wzroku, ma to również na celu wykrycie ewentualnych przeciwwskazań. Wtedy typ ćwiczeń dopasowujemy idealnie pod kłopot, z jakim się borykamy – krótko- lub dalekowzroczność, starczowzroczność, astygmatyzm, leniwe oko, zez, zbieżność oczu. Joga oczu proponuje również ćwiczenia relaksacyjne lub ogólne.

Do części ćwiczeń wykorzystuje się specjalne tabliczki, lub inne pomoce, które można zakupić do domowego użytku.

Jak długo wykonywać ćwiczenia by dostrzec pierwsze efekty?

Najlepiej ćwiczyć codziennie, zaczynając od kilku minut i wydłużając stopniowo czas – to najlepszy sposób na wprowadzenie nowego nawyku. Znawcy tematu podkreślają, że nowe ćwiczenia należy wprowadzać stopniowo, by nie przeciążyć wzroku. Poza tym, po co zniechęcić się do jogi zbyt agresywnym tempem czy zmianą w życiu. Na pierwsze efekty nie trzeba czekać długo. Już po 2 tygodniach deklarowane są zauważalne efekty poprawy ostrości wzroku. Na zdecydowaną poprawę należy poczekać w zależności od wady i czasu z jakim się z nią borykamy.

Joga dla oczu – ćwiczenia:

 


Źródło: jogaoczu.pl