Go to content

Jakie są przeciwwskazania do zażywania medycznej marihuany? Odpowiadamy

Lista chorób, w przypadku których zasadna może być terapia z wykorzystaniem medycznej marihuany, jest bardzo długa. Nie wszyscy pacjenci mogą jednak korzystać z suszu konopnego, ponieważ istnieją pewne przeciwwskazania. Kto nie powinien leczyć się medyczną marihuaną i dlaczego? Sprawdź więcej w poniższym artykule!

Czym jest marihuana medyczna i kto może wystawić receptę?

Marihuanę sprzedawaną w aptekach nazywa się medyczną marihuaną. Uprawiana jest w ściśle kontrolowanych warunkach, a cały jej proces przygotowania do dystrybucji i sprzedaży spełniać musi rygorystyczne normy. Skład jakościowy i ilościowy suszu konopnego jest poza tym stały i powtarzalny, więc nie trzeba martwić się różnicami pomiędzy kolejnymi partiami produktu. Medyczną marihuanę można kupić legalnie, ale trzeba spełniać pewne warunki.

Medycznej marihuany bez recepty nie można kupić w Polsce, ale pacjent może zgłosić się do lekarza i po przejściu kwalifikacji do terapii konopnej może otrzymać receptę uprawniającą do zakupu suszu konopnego w aptece. Jest wiele schorzeń, w przypadku których może być pacjentowi przepisana medyczna marihuana – nerwica, jaskra, AZS czy choroba Parkinsona to tylko wybrane z długiej listy choroby znajdujące się we wskazaniach. Nie tylko stacjonarnie można otrzymać receptę na susz konopny, ponieważ medyczna marihuana na receptę może być przepisana pacjentowi zdalnie. Kontakt online z lekarzem jest ułatwieniem dla pacjentów o ograniczonej mobilności, którzy mają problem z dojazdem do specjalisty zajmującego się terapią konopną.

Przeciwwskazania do stosowania medycznej marihuany

Choć lista schorzeń i dolegliwości, w przypadku których medyczna marihuana może być pomocna, jest długa, istnieją pewne przeciwwskazania do terapii konopnej. Oznacza to, że nie każda osoba może korzystać z suszu konopnego, a sprawdzić powinien to lekarz w czasie kwalifikacji pacjenta do leczenia. Przeciwwskazaniem do terapii konopnej jest nadwrażliwość na kannabinoidy konopne, poza tym medycznej marihuany nie powinny stosować pacjentki w ciąży i karmiące piersią.

Nie zaleca się też leczenia konopiami w przypadku predyspozycji do psychoz bądź zaburzeń psychotycznych, poza tym jest niewskazana przy poważnych schorzeniach układu krążenia. Stosowanie konopi może nie być wskazane w przypadku osób z uzależnieniami, a także w przypadku dzieci i młodzieży. Ostateczną decyzję o kwalifikacji do terapii konopnej zawsze podejmuje lekarz.

Lecznicza marihuana a prowadzenie pojazdów

Pozostaje jeszcze poruszyć temat legalności korzystania z leczniczej marihuany. Jeśli pacjent kwalifikuje się do terapii konopnej i może to udokumentować, nie powinien obawiać się konsekwencji prawnych korzystania z suszu konopnego.  Mowa o kopii otrzymanej od lekarza recepty imiennej, a także zaświadczeniu od lekarza o prowadzeniu terapii konopnej u danej osoby. Dobrze zawsze mieć przy sobie dokumenty imienne, by potwierdzić swoją tożsamość, a także dowód zakupu suszu konopnego w aptece. Dobrym rozwiązaniem będzie też przechowywanie suszu konopnego w opakowaniu aptecznym.

Pacjenci, którzy stosują terapię z użyciem leczniczej marihuany, powinni powstrzymać się od prowadzenia samochodu. Jeśli bowiem chodzi o temat „medyczna marihuana a prowadzenie auta”, trzeba pamiętać, że wyższa zawartość THC może wpływać na koncentrację czy zdolność szybkiej reakcji. Z prowadzenia samochodu warto zatem zrezygnować nie po to, aby uniknąć konsekwencji prawnych, ale dla swojego bezpieczeństwa.