Go to content

Jak zmienia się pochwa z upływem lat? To powinna wiedzieć każda kobieta

Fot. iStock

Jak wygląda pochwa i w jaki sposób zmienia się na przestrzeni lat to pytanie, które zadaje sobie coraz więcej kobiet. To prawda, że zmiany te dotyczą miejsc, nad którymi nie poświęcamy aż tyle uwagi, co kilogramom na ciele czy zmarszczkom na  twarzy. Ale przecież warto wiedzieć, jak zmienia się pochwa, i co oznacza to dla zdrowia i samopoczucia kobiety.

Pochwa pełni wiele funkcji

Pochwa (wagina) to element układu rozrodczego kobiety. Stanowi ona przedłużenie macicy, a otaczają ją od zewnątrz wargi sromowe mniejsze (wewnętrzne) oraz większe (zewnętrzne). Powyżej nich znajduje się łechtaczka, a nad nią wzgórek łonowy. Pochwa u dziewic zamknięta jest błoną dziewiczą będącą fałdem śluzówki, który zazwyczaj ulega zerwaniu przy pierwszym stosunku.

Zbudowana jest ona z elastycznych włókien, co szczególnie zauważalne jest podczas porodu, ale nie tylko. Pełni ona również inne ważne funkcje. Przede wszystkim pokrywająca ją błona wytwarza śluz, który działa jak naturalny lubrykant, umożliwiając stosunek seksualny, a to, w połączeniu z silnym jej ukrwieniem, umożliwia osiągnięcie orgazmu. Wspomniany śluz umożliwia przemieszczanie się plemników, co ułatwia poczęcie dziecka. Ten sam śluz pełni również barierę ochronną przeciwko infekcjom.

W trakcie miesiączki pochwa umożliwia swobodny odpływ krwi menstruacyjnej. Mimo że sama w sobie pochwa jest niewielkich rozmiarów (długość między 6 a 8 cm, a szerokość 2-3 cm), w dodatku przez większość doby skrywana jest pod ubraniem, to jednak jest ona bardzo ważnym elementem kobiecego ciała, który zasługuje na uwagę i troskę.

Fot. iStock/Jak wygląda pochwa

Jak wygląda pochwa w różnych dekadach życia kobiety?

Zmiany zachodzą zarówno w wyglądzie jak i funkcjonowaniu pochwy przez całe życie kobiety. Są one nieuniknione, choć można na pewne sposoby niektórym z nich przeciwdziałać. Wpływają na nie różne czynniki — hormony, choroby, liczba i rodzaj porodów. Dlatego dobrze jest wiedzieć, na czym polegają zmiany i czego można się na poszczególnych etapach spodziewać.

Jak wygląda pochwa dwudziestolatki?

U dwudziestoletniej kobiety narządy płciowe są w pełni ukształtowane. W tym wieku pochwa „ma się” doskonale. Jest w świetnej kondycji, nie ma problemów z wytwarzaniem śluzu, oczyszcza się i regeneruje się szybko. Dzięki temu młode kobiety zazwyczaj nie mogą narzekać na życie seksualne, na jakość i ilość osiąganych orgazmów. W tym wieku pochwa po porodzie wraca o wiele szybciej do formy, niż dzieje się to w przypadku trzydziestolatki.

Jak wygląda pochwa trzydziestolatki?

Zazwyczaj trzydziestolatki mają już za sobą ciążę, a nawet i kilka. Liczba ciąż i porodów naturalnych nie pozostaje bez wpływu na to, jak wygląda i sprawuje się pochwa. Zachodzą w niej wtedy pierwsze zmiany na niekorzyść, może pojawić się uczucie luźności podczas stosunku, problemy z żylakami i sromu, które bywają pamiątką po ciąży. Na szczęście naprawdę wiele można poprawić dzięki regularnie i prawidłowo wykonywanym ćwiczeniom mięśni Kegla.

Fot. iStock/Jak wygląda pochwa

Jak wygląda pochwa czterdziestolatki?

Czwarta dekada życia dla kobiet to okres przedmenopauzalny, czyli taki, w którym zaczynają zachodzić już zauważalne zmiany. U czterdziestolatek zaczyna się powoli obniżać poziom estrogenów, co wpływa na zmniejszenie grubości ścianek pochwy i jej elastyczności, pojawiają się problemy z suchością pochwy. Mniejsza ilość estrogenów zaburza również równowagę kwasowo-zasadową, a to zwiększa ryzyko pojawiania się infekcji intymnych. Aby poprawić komfort życia seksualnego, konieczne bywa stosowanie lubrykantów. Warto przy tym zaznaczyć, że częstszy seks poprawia krążenie krwi, a co za tym idzie, elastyczność ścianek pochwy.

Jak wygląda pochwa pięćdziesięciolatki?

Piąta dekada życia kobiety stoi pod znakiem menopauzy. To wyjątkowy i niełatwy czas, który wpływa na zauważalne już zmiany w wyglądzie, elastyczności i nawilżeniu pochwy. Kobiety w tym wieku częściej cierpią z powodu infekcji intymnych, problematyczny staje się ból odczuwany podczas stosunku. Ścianki pochwy są cieńsze i wrażliwe, mniej odporne na urazy mechaniczne, a jej mięśnie wokół niej wiotczeją. Wargi sromowe tracą tkankę tłuszczową i stają się cieńsze. Zmniejszony przepływ krwi do łechtaczki i części pochwy może obniżać wrażliwość stref erogennych. Orgazmy stają się rzadsze i mniej intensywne, choć to nie zawsze jest regułą. Często kobiety źle się czują przez problem z potliwością, uderzeniami gorąca i świadomością mian zachodzących w ciele, co obniża ich chęć na współżycie z partnerem. Kłopot z suchością rozwiąże lubrykant, ale inne problemy wynikające z menopauzy warto omówić z lekarzem ginekologiem, by ten doradził właściwe rozwiązanie.

Jak wygląda pochwa sześćdziesięciolatki?

Zmiany, które zachodziły dotychczas, ulegają pogłębieniu. Może pojawić się atrofia pochwy (zanikowe zapalenie pochwy) wynikające z ustania produkcji estrogenów. Rozwinięcie się atrofii pochwy może powodować pojawienie się objawów takich jak np.: suchość pochwy, pieczenie lub swędzenie okolic intymnych, ból w trakcie współżycia, krwawienie lub plamienie po stosunku, upławy, bolesność i pieczenie podczas oddawania moczu, powracające stany zapalne pochwy, sromu, cewki i pęcherza moczowego.

Innym problemem może być zwiotczenie mięśni podtrzymujących pochwę. W zaawansowanych przypadkach może prowadzić do wypadania pochwy, a nawet macicy. Dopóki problem nie jest tak bardzo zaawansowany pomocne są ćwiczenia wzmacnianie mięśnie dna miednicy.

Powyższe problemy mogą, ale nie muszą się pojawić. Natomiast gdy kobieta podejrzewa je u siebie, powinna udać się do ginekologa, który oceni stan narządów rodnych.

Fot. iStock/Jak wygląda pochwa

Jak zmienia się pochwa w ciąży i po porodzie?

Ciąża i poród to szczególnie obciążający dla pochwy czas. Podczas ciąży wargi sromowe mniejsze mogą przybrać ciemniejszy kolor. W trakcie ciąży wiele kobiet zauważa żylaki, odczuwalne jako zgrubienia na sromie. Związane są one ze zwiększonym naciskiem podczas ciąży oraz większą podatnością żył na rozciąganie się, co związane jest z hormonami.

Pochwa jest bardzo rozciągliwa, dzięki czemu możliwe jest wydanie dziecka na świat. Aby powrócić do dawnego rozmiaru po takim wysiłku, potrzebuje ona co najmniej 6-8 tygodni. Po porodzie młode mamy mogą skarżyć się na odczuwanie luźności w pochwie, ale zazwyczaj ustępuje to z czasem. Powrót do formy przyspieszają właściwie prowadzone ćwiczenia mięśni Kegla.

Do innych zmian, które dokuczają młodym mamom, zalicza się szew założony na pęknięte lub nacięte przy porodzie krocze. Taka ingerencja pozostawia po sobie czasem mocno wyczuwalną, twardą bliznę, która może powodować dyskomfort lub ból podczas stosunku. Gdy blizna krocza wpływa negatywnie na samopoczucie i życie seksualne kobiety, można ją usunąć np. przy pomocy lasera lub wykonując plastykę blizny.


źródło: www.poradnikzdrowie.pl, krokdozdrowia.com