Go to content

Wyrzuć swój ideał do kosza! To geny zdecydują z kim się zwiążesz!

fot. iStock/Oleh_Slobodeniuk

Może ci się wydawać, że masz swój wymarzony typ faceta. Blondyn o niebieskich oczach czy może bardziej brunet o ciemnej karnacji? Okazuje się jednak, że nie ma to większego znaczenia. Liczy się wnętrze! Tylko tym razem wcale nie chodzi o charakter, a o geny! I o to, jak geny twojego potencjalnego partnera komponują się z twoimi.

Każdy z nas posiada swój własny, niepowtarzalny układ HLA – główny układ zgodności tkankowej. Głównym zadaniem HLA jest odróżnianie tkanek własnych od tych obcego pochodzenia. I choć największe znaczenie ma on na przykład w czasie przeszczepów, okazuje się, że może nam także pomóc w bardziej optymistycznych momentach życia. Według badań opublikowanych w magazynie „Nature”, HLA odpowiada także za atrakcyjność seksualną dla drugiej osoby.

Naukowcy przez dziewięć miesięcy przepytywali 254 heteroseksualne pary. Każda para musiała odpowiedzieć na serię pytań dotyczących swojego partnera. Wnioski? Osoby z odmiennym HLA były dla siebie bardziej atrakcyjne. Co więcej, były gotowe na założenie rodziny i spłodzenie potomka! Badacze zaznaczają, że to może być przełom w badaniach nad związkami. Im większa odmienność HLA, tym większe prawdopodobieństwo, że para stworzy szczęśliwą i zgodną parę, a ich dziecko będzie miało bardzo silny układ odpornościowy.

Jak widać na wybór „tego jedynego” wpływa o wiele więcej czynników, niż myślałyśmy!


 

źródło: Bustle.com