Zdrowie

Jak trenować w trakcie upałów? Popełnione błędy mogą kosztować cię zdrowie

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
2 lipca 2016
Fot. Unsplash / CC0 Public Domain
 

Zawsze jest dobry czas na trening, tak mówią specjaliści. I zachęcają do ruchu każdego – starszych, młodszych, kobiety podczas miesiączki oraz w ciąży, ludzi zdrowych oraz z różnymi schorzeniami, podczas których ćwiczenia mogą pomóc. Owszem, sport to zdrowie, o ile ćwiczysz z głową, szczególnie w upały nie forsując nadmiernie organizmu.

Upały mogą być śmiertelnie niebezpieczne

Wysokie temperatury wpływają źle na samopoczucie oraz funkcjonowanie organizmu. Podczas trwania upałów pocimy się, tracąc sole mineralne, wzrasta ryzyko odwodnienia, przegrzania organizmu i udaru słonecznego. Pod wpływem ciepła rozszerzają się naczynia krwionośne przy skórze, co doprowadza do obniżenia się ciśnienia krwi, co prowadzi do omdleń i zasłabnięć. Wysokie temperatury są szczególnie niebezpieczne dla osób z zaburzeniami krążenia i chorobami serca. Pierwszymi objawami przegrzania organizmu, są: osłabienie, bóle i zawroty głowy, wzmożone pragnienie, nudności czy wymioty. Należy wtedy jak najszybciej zejść ze słońca i uzupełnić płyny, zanim sytuacja się pogorszy i konieczna będzie pomoc lekarska.

Czy można uprawiać sport podczas upałów?

Owszem, można, o ile będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad, które mają na celu zagwarantowanie bezpieczeństwa. Ćwiczenia w wysokich temperaturach zmuszają organizm do wzmożonej pracy, a intensywne pocenie podczas ruchu dodatkowo naraża na odwodnienie. Jeśli nie chcesz rezygnować z regularnych treningów, a nie masz możliwości ćwiczyć rano lub wieczorem, gdy temperatury są niższe, koniecznie przestrzegaj  poniższych wskazówek.

1. Nawadnianie do postawa

Organizm podczas wysiłku w upale produkuje więcej ciepła, niż jest w stanie oddać. Rozpoczyna się proces pocenia, co pozwala na schładzanie naszego ciała, ale jednocześnie wpływa na utratę elektrolitów. Aby wesprzeć organizm w skutecznym chłodzeniu, należy pić. To jest podstawa, nie tylko dla sportowców. Najlepiej pij wodę mineralną ze szczyptą soli często, ale małymi łykami. Wypicie na raz pół butelki poskutkuje obciążeniem serca, które musi sobie poradzić z nagle zwiększoną ilością płynów. Jeśli czeka cię naprawdę intensywny wysiłek, zaopatrz się w izotonik, który dobrze uzupełnia utracone elektrolity (uwaga na zawartość cukru w napoju!). Jedz również owoce — szczególnie arbuz, melon — które poza nawodnieniem dostarczają witamin i innych skladników ważnych dla organizmu.

2. Jansy i przewiewny strój

Bez tego ani rusz. Postaw na przewiewne tkaniny, specjalnie dostosowane do odprowadzania wilgoci i zapewnienia odpowiedniej wentylacji. Zwykłe, bawełniane ubranie nie tylko będzie się kleić do spoconego ciała, ale zatrzyma wilgoć na skórze. Ubranie powinno mieć jasne barwy, aby skutecznie będzie odbijało promienie słoneczne.

3. Węglowodany 

Aby uruchomić skutecznie organizm i dostarczyć mu niezbędnej energii, potrzebujesz węglowodanów złożonych. Znajdują się one w produktach pełnoziarnistych: otrębach, kukurydzy, mące kukurydzianej, makaronach, ryżach, ziemniakach, kaszach, razowym pieczywie. Warto wprowadzić przed treningiem małą, słoną przekąskę, ponieważ sód pomaga zatrzymać wodę w organizmie i zapobiega odwodnieniu.

4. Ochrona przed słońcem

Ważne jest nie tylko zastosowanie kosmetyków z filtrami przeciwsłonecznymi, ale zakładanie okularów i czapki. Brak powyższej ochrony może skutkować oparzeniem słonecznym, kłopotami ze wzrokiem, bólami głowy, a nawet udarem cieplnym. Oczywiście nie powinna to być czapka z grubego, sztywnego materiału, ale lekka z siateczki i długim daszkiem. Jeśli wybierasz się np. na kilkunasto kilometrowy bieg, zmocz czapkę w chłodnej wodzie.

5. Nic na siłę

Nie ma sensu ćwiczyć ponad siły, tylko po to, by udowodnić sobie, że możesz wszystko. Jeśli czujesz, że opadasz z sił, nie masz już ochoty się ruszać, odpuść, po prostu. Świat się od tego nie zawali, może nawet oszczędzisz sobie kłopotów zdrowotnych i zniechęcenia do podjęcia kolejnych prób. Ważne jest, by dać sobie czas na aklimatyzację, organizm musi mieć możliwość przyzwyczajenia się do pracy w innych, niż dotychczas warunkach.

6. Znajdź najlepszą aktywność

Jeśli czujesz, że np. bieganie absolutnie nie służy ci podczas upałów, sprawdź, jak twój organizm zareaguje na inny rodzaj aktywności. Zapewne zmniejszenie rodzaju i intensywności ruchu, wpłynie na poprawę wydolności organizmu i samopoczucia. Ze sportów, jakie można uprawiać bezpiecznie podczas wysokich temperatur zalicza się: pływanie, taniec, siatkówka, gra w koszykówkę, szczególnie na zadaszonych obiektach. Śmiało możesz zabrać na dwór matę i ćwiczyć gimnastykę w cieniu drzew lub wybrać się na Nordic Walking leśną ścieżką.


 

źródło: www.bodyinfo.plsportowo.e-bloger.plwww.fit.pl


Zdrowie

QUIZ: Czy potrafisz kochać również siebie?

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
2 lipca 2016
Fot. iStock/macniak
 

Znaczenie miłości własnej w naszym życiu jest ciągle niedoceniane. Lepiej wykazać się fałszywą skromnością, niż z odwagą przyznać, że potrafimy docenić to, jacy jesteśmy. Tak nas wychowano: nie przechwalaj się, bądź skromny. Cóż, skromność z miłością własną się nie kłóci. Kochać siebie, akceptować swoje lepsze i słabsze strony, wybaczać sobie błędy i wyciągać z nich wnioski nie znaczy nic innego niż umieć żyć. Żeby umieć żyć, mieć dobre relacje z innym ludźmi,  oparte na szacunku i zrozumieniu, musimy przede wszystkim być życzliwi dla siebie samych.

Rozwiąż nasz QUIZ i dowiedz się, czy potrafisz kochać samego siebie.

 


Zdrowie

9 sekretów szczęśliwych ludzi, których od nich nie usłyszysz

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
2 lipca 2016
Fot. Unsplash / CC0 Public Domain

„A do diabła z tym szczęściem” – myślisz mijając na ulicy kolejną uśmiechniętą osobę podczas kiedy twój dzień, a dzisiaj to już nawet całe życie dalekie jest od szczęśliwego.

Czemu nie ma po prostu łatwego przepisu na szczęście i właściwie, dlaczego wszyscy nie możemy być szczęśliwi? Wytłumaczcie mi to. Dlaczego mówi się, że widocznie nie każdy zasługuje na szczęście. Eee, to chyba nie może być tak. Bo przecież to nie kwestia zasłużył, nie zasłużył. Wolałabym myśleć, że to raczej przepis na szczęście skrzętnie ukrywany nie wiedzieć dlaczego.

Ludzie szczęśliwi mają swoje tajemnice, o których nie mówią. Ale dość z tym. Czas najwyższy je wyjawić, żeby każdy mógł po swoje szczęście sięgnąć. A co!

9 sekretów szczęśliwych ludzi

Nie są szczęśliwi cały czas

No za diabła się nie da. Przecież każdy o tym wie, ale jednak jakoś nie mówi. Bywają momenty, kiedy każdego, nawet tego najszczęśliwszego dopadnie kryzys. Dół, rozczarowanie, a nawet zmęczenie. Jesteśmy tylko ludźmi i sorry, choćbyśmy stawali na głowie, to jednak nie można dać się oszukać wiecznym i niczym niezmąconym szczęściem. Więc tak, ludzi szczęśliwi bywają nieszczęśliwi, więc my też sobie na to pozwólmy.

Potrafią mówić „nie”

Bo nam się wydaje, że jak ktoś szczęśliwy, to miły i uprzejmy i zawsze skory do pomocy, bo przecież szczęściem trzeba się dzielić. A guzik prawda. Szczęście tych szczęśliwych polega na umiejętności mówienia „nie”. Tajemnica ich szczęścia tkwi w asertywności. Oni nie poświęcają się, nie tracą energii na rzeczy, na które nie mają ochoty. Więc, jak dziś przyjaciółka zaprosi cię do kina, a ty szczerze nie masz na to ochoty, bo chcesz poczytać książkę, albo poleżeć w łóżku – powiedz „nie”. I sprawdź, czy będziesz szczęśliwsza.

Kochają swoje wady

Kto by pomyślał, że szczęśliwi mają wady? Jasne, że mają i to całą ich gamę. Tyle, że nie chcą siebie zmieniać na siłę, walczyć sami ze sobą. Po prostu zdają sobie sprawę z własnej ułomności. To, nad czym mogą pracować – pracują. A resztę po prostu akceptują. Więc może przestań dziś zadręczać się myślą, że znowu masz bałagan w szafie, tylko pomyśl: „No kurczę no tak mam, nikomu tym krzywdy nie robię, więc może czas to zaakceptować, że z porządkiem w szafie jestem na bakier”. Wiecie, jaka to ulga, kiedy tak podejdziemy do sprawy. Normalnie 23 deko więcej szczęścia w życiu.

Unikają stresu

Tak, tak. Szczęśliwi nie cierpią się stresować. Więc wypracowali sobie metody do radzenia sobie ze stresem. Jedni ćwiczą jogę, inni biegają, jeszcze inni medytują, a są tacy, dla których dobrze wpływa sen. Po prostu wiedzą jak sobie z tym cholernym stresem poradzić. Ot i cała tajemnica. Myślisz stres a w głowie pojawia ci się program jego niwelowania. Tak sobie myślę, że to może być trudne –  znalezienie sposobu na stres, bo przecież nie ma jednego dobrego dla wszystkich. Ale może warto włożyć trochę trudu i poszukać. W końcu dla szczęścia można zrobić choć tyle 😉

Nie są idealni

A co najlepsze – wiedzą o tym. Nie kolorują się, nie ubarwiają swojego życia. Po prostu: „jestem, jaki jestem”, bo przecież nikt nie jest idealny. Nie ma takich ludzi. Każdy ma swoje słabości, ułomności i potknięcia. Jak zaczniesz to akceptować i pogodzisz się z tym, że cóż – ideałem nigdy nie będziesz, to wcale nie powinno cię zdołować, ale paradoksalnie powinno sprawić, że uśmiechniesz się do siebie.

Mają w sobie dużo dziecka

Szczęśliwi – mają dużo w sobie dziecka. Tej radości, zaskoczenia, zdziwienia, ciekawości. Przecież to dziecko w nas nie znika. Ba, jak mamy własne dzieci, to wystarczy pójść ich drogą. Zatrzymać się z nimi, kiedy mówią: „Jaaa mama, zobacz, z tego chmury układała się smok” i tego smoka zobaczyć. Uśmiechnij się do tego dziecka. Wyciągnij je na wierzch i poskacz po kałużach – jeśli tylko masz na to ochotę!

Kochają się śmiać

To chyba tak jest, że to nasze szczęście pokazuje się światu przez śmiech. Bo ten, kto jest szczęśliwy kocha się śmiać. Płacze jednak częściej ze śmiechu niż z powodu smutku. Korzysta z okazji do dobrej zabawy, idzie potańczyć, pośmiać się z przyjaciółmi, a nawet zrobić coś szalonego, co prawi, że będzie zalewać się łzami ze śmiechu. Niee i nie robi z siebie pajaca, po prostu korzysta z każdej chwili swojego życia.

Proszą o pomoc

Choćby nie wiadomo, jak nam się wydawało, to szczęśliwi ludzie nie są samowystarczalni. Wręcz przeciwnie, nie mają w ogóle oporów, żeby prosić kogoś o pomoc. Kiedy sobie z czymś nie radzą, czy jakaś sytuacja ich przerasta. Nie zadręczają się, jak sobie z czymś poradzić, tylko bez skrupułów mówią: „Hej, możesz mi pomóc, bo sobie nie radzę?”. I tyle. Gdybyśmy tylko wiedzieli, że to takie proste.

Kochają życie

No nie da się być szczęśliwym, kiedy się myśli, jakie to życie jest parszywe, niesprawiedliwe. Chcesz być szczęśliwa – kochaj życie ze wszystkim co daje, ale nie skupiaj się na tym, co złe. Skup się na tym, co dobre, na małych szczęściach. Na tym, że kurczę to życie mamy jedno, więc nie dostaniemy drugiej szansy na szczęście. Nie ma takiej opcji. Więc jak? Chcesz być smutnym i pokonanym przez życie, czy wziąć się z tym szczęściem za bary i zacząć uśmiechać się do siebie i innych?


Zobacz także

Co na biegunkę u dziecka?

9 naturalnych sposobów na odzyskanie równowagi po infekcji

Subiektywna opinia o serialu „Moje 600 gramów szczęścia”