Go to content

Jak osiągnąć spokój duszy. 40 praktycznych wskazówek na każdy dzień

Fot. iStock/Leonardo Patrizi

Osiągnięcie stanu wewnętrznego spokoju zbyt często błędnie kojarzy nam się z pasywnością, stagnacją. Nic bardziej mylnego. Spokój duszy to baza, wokół której powinniśmy organizować całe nasze życie, nasze przedsięwzięcia i planować życiowe zmiany. Przestań myśleć, że nigdy go nie osiągniesz.

Wewnętrzny spokój to taki stan duszy, który wymaga świadomego wysiłku. Czasem jest to bardzo trudne, bo wpływa na nas wiele okoliczności zewnętrznych, których nie jesteśmy w stanie kontrolować. I właśnie akceptacja tej „niemocy” kontroli jest tutaj kluczowa.

Prawdą jest, że nie jest nam łatwo zachować spokój, żyjemy w trudnych czasach. Ciągle przechodzimy przez osobiste kryzysy, trudne momenty, zmagamy się ze stresem. Przyzwyczajamy się do stanu niepewności, do lęku, jako emocji, które towarzyszą nam przy każdym, ważnym zdarzeniu.

Jest wiele rzeczy, które możemy zrobić każdego dnia, aby stopniowo stworzyć sobie poczucie bezpieczeństwa i spokoju.

Medytacja

1. Poświęć pięć do dziesięciu minut dziennie na prostą medytację w pozycji siedzącej.

2. Weź 100 głębokich oddechów, licząc „i jeden”, „i dwa”,…

3. Zdecyduj się na „medytacyjny” spacer, koncentrując się wyłącznie na fizycznych doznaniach: dotnij palcami liści na drzewie, poczuj kamienie pod nogami…

4. Obejrzyj filmik instruktażowy, wprowadzający do medytacji, na YouTube.

5. Ćwicz naprzemienne oddychanie przez nos. Wdychaj powietrze przez prawą dziurkę, wstrzymaj oddech, wypuść powietrze lewą dziurką.

Komunikacja

6. Zanotuj wszystko, co mentalnie „ciągnie cię w dół”. Potem spal te notatki. To taka forma „odpuszczenia sobie”.

7. Zanotuj wszystko, czego nauczyłeś się w toku jakiś trudnych, życiowych doświadczeń. Tak, żebyś mógł zobaczyć w nich coś użytecznego, wzmacniającego, a nie obciążającego.

8. Powiedz komuś, kto cię zranił o tym jak jego zachowanie na ciebie wpłynęło. Zrób to zamiast chować głęboko w sobie żal.

9. Zadzwoń do kogoś, kto czeka na twoje przebaczenie. Przebacz.

10. Przeproś za pomyłkę zamiast ją wypierać, a potem zdecyduj się wybaczyć sobie.

Kreatywność

11. Szukaj form terapii w sztuce: kup sobie kredki, flamastry, farby. Namaluj nimi swoje emocje.

12. Stwórz sobie w pokoju kolaż, niech zawiera obrazy, które sprawiają, że czujesz się swobodnie, że jesteś zrelaksowany.

13. Pomyśl nad umieszczeniem w swoim domu, gdzieś na ścianie, ulubionego cytatu.

14. Wybierz się na spacer tylko po to, żeby fotografować piękne rzeczy, takie, które sprawiają, że czujesz się spokojny: np. drzewa jesienią.

15. Napisz gdzieś publicznie (na blogu, na portalu społecznościowym) o tym, co daje ci spokój.

Aktywność

16. Wstań i zatańcz do ulubionej piosenki, koncentrując się wyłącznie na muzyce i ruchu. Niech myśli ci w tym nie przeszkadzają!

17. Jeśli masz okazję, pójdź na długi spacer po plaży, koncentrując się na dotyku piasku między palcami. Może i banalne, może kiczowate, ale jakie skuteczne!

18. Wybierz się na przejażdżkę rowerową do malowniczej części miasta, i rozkoszuj się spokojem otoczenia.

19. Poświęć pięć do dziesięciu minut dziennie na rozciąganie, synchronizację oddechu z ruchami (lub jeśli masz godzinę, odwiedź lokalne studio jogi).

20. Przemebluj swoje mieszkanie tak, by było w nim więcej przestrzeni. Przestrzeń w otoczeniu, którym odpoczywasz, to spokój.

Akceptacja

21. Znajdź w sobie współczucie dla kogoś, kto cię zranił, zamiast męczyć się z poczuciem żalu i goryczy. To da ci wolność.

22. Ciesz się dobrymi, pozytywnymi rzeczami w twojej teraźniejszości, nie myśl ciągle o tym co zrobić, żeby wykreować sobie lepszą przyszłość.

23. Stwórz listę rzeczy, które w sobie lubisz, zamiast zamęczać się myślami o tym, jaki to chciałbyś być.

24. Skup się na tym, za co doceniasz ważnych ludzi w twoim życiu, a nie na tym, co chciałbyś w nich zmienić (zakładając, że jesteś w zdrowej relacji).

25. Odrzuć myślenie: „powinienem to”, „nie powinienem tego”. Uwierz, że to co robisz, jest wystarczająco dobre, a uczysz się i rozwijasz każdego dnia.

Samotność

26. Zacznij czytać tę książkę, którą ostatnio kupiłeś, o radzeniu sobie z trudnym wyzwaniem, które przed tobą stoi.

27. Umów się na randkę z samym sobą, znajdź czas tylko dla siebie, kiedy nie będziesz musiał wychodzić na wprost czyichś oczekiwań. Zrób coś, co nakarmi twój umysł i duszę. Idź do muzeum lub wybierz się do ulubionej restauracji.

28. Usiądź gdzieś na łonie natury, pod drzewem albo nad rzeką i poczuj to, że po prostu JESTEŚ.

29. Bądź swoim najlepszym przyjacielem. Przyznaj przed sobą samym, co ci chodzi po głowie, a potem udziel sobie rady.

30. Powtarzaj pewne pozytywne afirmacje, które pomogą Ci poczuć się obecnym, spokojnym i silnym.

Relacje

31. Zawsze mów prawdę bliskim osobom.  Gdy oszukujemy w uczuciach, tworzymy sytuacje stresowe. Bądź miły, ale uczciwy i naucz się rozpoznawać swoje uczucia.

32. Odrzuć myśli krytykujące, obwiniające lub stawiające cię w pozycji ofiary. Zamiast rozmyślając o tym, co ktoś inny zrobił źle, zadaj sobie pytanie, co można zrobić, aby doprowadzić do zmian, których pragniesz.

33. Baw się z tym, kogo kochasz. Zapomnij o wszystkim, co sprawia ci kłopot, problem i zrób coś głupiego i dziecinnego.

34. Skontaktuj się z kimś, komu chcesz opowiedzieć o tym, co teraz przechodzisz. Stwórz wzajemnie wspierającą relację dzieląc się swoimi emocjami i słuchając o emocjach tej drugiej strony.

35. Zaproś kogoś do twojego „świata troski o samego siebie”. Poproś znajomego, aby przyłączył się z tobą do grupy medytacyjnej, albo zaproponuj siostrze wspólny jogging.

Dawanie

36. Poświęć swój czas, aby wspomóc ideę, w którą naprawdę wierzysz. Doświadcz tego, że gdy koncentrujesz całą swoją energię aby pomóc komuś innemu, całkiem przypadkowo pomagasz sobie.

37. Wspomóż najbliższe schronisko dla zwierząt.

38. Zrób coś dla kogoś innego, nie oczekując niczego w zamian. Gdyby zapytał, co może zrobić dla ciebie, poproś go, żeby po prostu podał to dobro dalej.

39. Wykorzystaj swoją pasję, aby pomóc komuś innemu (np.: jeśli jesteś początkującym grafikiem, zaprojektuj logo dla znajomego). Ty zrobisz to, co kochasz, on dostaje wsparcie, którego potrzebuje.

40. Pomóż komuś zrealizować jego pasję lub zmotywuj do osiągnięcia jakiegoś celu – czegokolwiek, co nada życiu sens.

Jak to często bywa w przypadku tego rodzaju list, ta również może wam wydawać się trochę długa i przytłaczająca. Pamiętajcie więc, że nawet jedna, malutka rzecz dziennie może pomóc wam osiągnąć spokój psychiczny. Warto spróbować!


Źródło: tinybuddha.com