Go to content

Jak chronić bliskich przed skutkami alergii wziewnej?

Jak chronić bliskich przed skutkami alergii wziewnej?
Fot. Pixabay / pezibear / CC0 Public Domain

W obecnym czasie alergia staje się palącym problemem zdrowotnym ludzi na całym świecie. Naukowcy alarmują, że nietolerancja na coraz większą liczbę substancji zaczyna lawinowo dotykać ogromną grupę osób w różnym wieku, zarówno dorosłych, jak i dzieci. Objawy takiej nadwrażliwości mogą się pojawić znienacka i mają ścisły związek ze spadkiem kondycji immunologicznej organizmu.

Jedną z najbardziej doskwierających i trudnych w leczeniu alergii jest uczulenie na substancje zawarte we wdychanym powietrzu. Czynniki wywołujące alergię wziewną są bardzo trudne do wyeliminowania na co dzień, dlatego w tym wypadku wyjątkowego znaczenia nabiera powiedzenie, że znaczniej lepiej jest zapobiegać alergii, niż ją leczyć.

Alergia wziewna – problem całoroczny

Alergia wziewna stanowi ogromny problem w dużej mierze dlatego, że lista czynników, które mogą ją uaktywnić, jest długa, a ich występowanie w powietrzu nie jest na tak sezonowe, jak mogłoby się wydawać. Okresy pylenia drzew, krzewów i traw nakładają się na siebie i trwają w zasadzie od połowy zimy do późnej jesieni, a potem prym w powietrzu zaczynają wieść grzyby i pleśnie. Sytuacji nie ułatwia również ciągłe przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach, z pozoru sterylnych, jednak w rzeczywistości wypełnionych powietrzem zmieszanym z ogromną ilością toksycznych substancji. Takie nieustanne stykanie się organizmu z alergenami oraz substancjami szkodliwymi prowadzi do obniżenia spadku odporności i zwiększa ryzyko występowania chorób układu oddechowego.

Objawy alergii wziewnej są bardzo uciążliwe w codziennym funkcjonowaniu. Chroniczny obrzęk śluzówki, ciągły katar i świąd nosa utrudniają oddychanie i zaburzają węch. Dodatkowo podrażnienie śluzówki prowadzi do stanów zapalnych i daje objawy, które łatwo pomylić z infekcją wirusową. Również dolne drogi oddechowe nie funkcjonują prawidłowo: suchy uporczywy kaszel, trudności w oddychaniu czy uczucie ucisku w klatce piersiowej powodują na co dzień ogromny dyskomfort i stanowią permanentne zagrożenie dla zdrowia (efektem zaniedbania niniejszych objawów może być na przykład wystąpienie astmy oddechowej). Sytuację pogarsza również częste występowanie świądu i obrzęku oczu oraz łzawienie.

Leczenie alergii wziewnej jest procesem skomplikowanym ze względu na liczbę potencjalnych alergenów oraz występowanie nadwrażliwości krzyżowej na produkty spożywcze (większość alergików uczulonych na białka alergenów obecnych w powietrzu cierpi na krzyżową alergię pokarmową). Proces leczenia w zależności od stanu zaawansowania choroby sprowadza się do przyjmowania leków antyhistaminowych i prób odczulania z użyciem specjalistycznych szczepionek. Jednak niezmiernie istotne jest, aby oprócz podjęcia leczenia farmakologicznego przestrzegać określonych zasad w codziennym funkcjonowaniu w przestrzeni domowej i poza nią. Dzięki temu można uniknąć wystąpienia alergii lub zmniejszyć jej objawy, jeśli już ona się pojawi.

Jak ułatwić sobie i bliskim życie z alergią?

Aby zapobiec alergii lub zmniejszyć jej negatywne skutki, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Po pierwsze, niezależnie od tego, jaki czynnik wziewny powoduje reakcję alergiczną, zawsze warto ograniczyć ilość roztoczy kurzu domowego. W tym celu zaleca się częste pranie pościeli w temperaturze wyższej niż 55°C. Pościel i ubrania warto prasować, ponieważ wysoka temperatura gwarantuje, że roztocza wyginą. Na materac łóżka osoby uczulonej na kurz warto nałożyć specjalny pokrowiec, który będzie izolował od kontaktu z mikrobami. Należy również regularnie wietrzyć pościel, ale trzeba pamiętać, by unikać tego w okresie intensywnego pylenia danego alergenu (lekarze zaznaczają, że najskuteczniejsze wietrzenie odbywa się podczas mrozów). W okresie intensywnego pylenia roślin należy również unikać suszenia prania na zewnątrz, aby pyłki nie osiadały na materiale i osoba chora nie miała z nimi ciągłego kontaktu.

W wypadku występowania alergii wziewnej bardzo ważne jest regularne wietrzenie i sprzątanie pomieszczeń. Warto się upewnić, że odkurzacz, którego używamy w domu, ma właściwe filtry antyalergiczne, i te filtry należy regularnie wymieniać. Koniecznie trzeba wyeliminować przedmioty, na których łatwo osiada kurz (np. książki warto przechowywać na regałach zaopatrzonych w szklane drzwiczki). Aby niepotrzebnie nie wzniecać kurzu, podczas sprzątania najlepiej używać mokrych ściereczek.

Koniecznością wydaje się również usunięcie dywanów, zasłon, a w miarę możliwości – również firan. Jeśli jednak zdecydujemy się na ich pozostawienie, warto pamiętać o ich regularnym praniu, aby nie osiadały na nich kurz i alergeny. Źródłem drobnoustrojów chorobotwórczych są również pluszowe zabawki dziecięce – zgromadzone na nich substancje mogą wzmagać objawy alergii. Dlatego warto pamiętać, aby w miejscu przebywania chorych osób było tych przedmiotów jak najmniej. Jeśli jednak są, to należy je regularnie wietrzyć, prać, a nawet przemrażać w zamrażarce lub zimą – na zewnątrz.

Optymalna temperatura powietrza w pomieszczeniach powinna wynosić 20–21°C, a wilgotność – sięgać 45%. Jeśli do tego zadbamy o regularne wietrzenie i właściwą cyrkulację powietrza, to uda się nam zoptymalizować warunki panujące w domu i zminimalizować skutki potencjalnej alergii.

Jak pozbyć się alergenów obecnych we wdychanym powietrzu?

Aby zneutralizować szkodliwe substancje zawarte w powietrzu, nie wystarczy jednak tylko regularnie wietrzyć pomieszczenia i je sprzątać. Warto zadbać o to, aby usunąć i zneutralizować substancje szkodliwe dla zdrowia, którymi nieustannie oddychamy w szczelnie docieplanych domach i mieszkaniach. W takiej przestrzeni brak wentylacji i cyrkulacji powietrza, a zanieczyszczenia chemiczne, drobnoustroje chorobotwórcze i alergeny rotują, nie znajdując ujścia.

W tej sytuacji właściwym rozwiązaniem jest zakup profesjonalnego sprzętu do oczyszczania i uzdatniania powietrza. Ważne jest jednak, aby kupić właściwe urządzenie: skuteczne i optymalne dla zdrowia oraz domowego budżetu. Nowoczesne urządzenia są wyposażone nie tylko w filtry węglowy i HEPA, lecz także w jonizatory i lampy UV.

Takim właśnie zaawansowanym technologicznie urządzeniem jest wielofunkcyjny oczyszczacz powietrza AIRCARE. Jest znacznie skuteczniejszy od innych tego typu urządzeń dostępnych na rynku. Jego innowacyjność wynika z zastosowania wielostopniowego systemu oczyszczania powietrza i neutralizacji szkodliwych substancji. Dzięki specjalnemu układowi filtrów: wstępnemu, HEPA, węglowemu oraz katalitycznemu, jest możliwe niemal 100-procentowe oczyszczenie powietrza z kurzu, sierści zwierząt, większości pyłów, roztoczy, komórek grzybów, bakterii i pleśni, a także lotnych związków organicznych. Dodatkowo zastosowana lampa UV całkowicie niszczy zarodniki grzybów, a jonizator przywraca właściwy poziom zjonizowania cząsteczek powietrza.

Zastosowanie tak zaawansowanego technologicznie rozwiązania daje gwarancję, że urządzenie przywróci powietrzu właściwe parametry. Dzięki niemu domownicy będą oddychać powietrzem, które przestanie zagrażać ich zdrowiu, a stanie się dobroczynne dla funkcjonowania organizmu. Dzięki urządzeniu AIRCARE również alergicy będą mogli odetchnąć pełną piersią.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe


Artykuł powstał we współpracy z firmą KLIMAWENT S.A.