Imbir w wielu krajach jest przyprawą obowiązkową w kuchni. U nas również staje się coraz bardziej popularny. Nie tylko wzbogaca smak i zapach potraw, ale posiada wiele cennych dla zdrowia substancji. Jakie dokładnie właściwości ma imbir i jak można go zastosować?
Imbir – co kryje się w korzeniu?
Ta roślina uprawna z rodziny imbirowatych pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej. Korzeń imbiru stosowany w kuchni, medycynie naturalnej oraz kosmetyce, jest gruby, jasnobrązowy, o bardzo wyrazistym smaku. Imbir zawiera substancje czynne biologicznie, które są istotne dla zdrowia. Korzeń imbiru jest źródłem olejków eterycznych i żywic (m.in. gingerolu i zinferonu), które wykazują działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i wykrztuśne. Zawiera błonnik oraz kwasy organiczne, takie jak szczawiowy, jabłkowy, bursztynowy. Są tu również witaminy: C, B1 i B2,E, A i K, kwas foliowy oraz minerały takie jak wapń, fosfor, żelazo i potas. Aby skorzystać z dobrodziejstwa tej przyprawy, warto sięgać po świeży korzeń, jak i sproszkowany. Obie formy są wartościowe, ale mają nieco inny skład, a co za tym idzie – działanie.
Imbir – właściwości dla zdrowia
Imbir ma wiele właściwości cennych dla zdrowia. Wykazuje wpływ m.in. na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi, poprawia krążenie krwi, pobudza mózg do pracy, działa też jak afrodyzjak. A to tylko kilka rzeczy, na które wpływa pozytywnie spożywanie korzenia imbiru.
Na trawienie i mdłości
Wspiera procesy trawienne, stymuluje wydzielanie śliny i soków trawiennych, poprawia napięcie mięśniowe jelit. Przyspiesza trawienie oraz wspiera usuwanie toksyn z organizmu. Imbir skutecznie hamuje mdłości u kobiet ciężarnych, jest pomocny w łagodzeniu przykrych objawów choroby lokomocyjnej oraz choroby morskiej. Wspomaga również leczenie wrzodów żołądka.
Na odchudzanie
Substancje obecne w imbirze hamują apetyt na długi czas, pomagają też stabilizować poziom cukru we krwi. Imbir ukazuje właściwości obniżające poziom kortyzolu, hormonu stresu, który jest także stymulatorem apetytu. Wysoki poziom kortyzolu w wyniku długotrwałego stresu powoduje większą chęć na podjadanie. Wg przeprowadzonych badań długotrwały stres zwalnia metabolizm, co powoduje tycie. Imbir ułatwia również trawienie tłuszczu. Japońscy naukowcy uważają, że imbir uruchamia proces termogenezy (wytwarzania ciepła w organizmie), co z kolei przyspiesza metabolizm. Obecność błonnika w imbirze również przyspiesza odchudzanie.
Na przeziębienie i ból gardła
Imbir wykazuje cenne właściwości lecznicze w przypadku przeziębienia i grypy. Działa antybakteryjnie i antywirusowo, a jego działanie rozgrzewające fantastycznie się sprawdza przy osłabionym, wychłodzonym organizmie. Dzięki tym właściwościom wspiera oczyszczanie organizmu poprzez wypocenie się. Odkażający napar z imbiru warto popijać w przypadku bólu gardła.
Pomaga w profilaktyce rozwoju nowotworów
Duża ilość antyoksydantów zwalczających wolne rodniki to nie jedyna antynowotworowa broń, jaką posiada imbir. Ważną funkcje pełnią również aromatyczne olejki eteryczne. Wyniki badania przeprowadzonego na Uniwersytecie w Minnesocie wskazują, że zawarty w imbirze gingerol – aktywny składnik olejków eterycznych – ma właściwości przeciwrakowe i obniża odporność komórek rakowych na działanie chemioterapii. Wyniki badań przeprowadzonych z kolei w Georgia State University wykazały, że ekstrakt z imbiru hamuje rozrost komórek rakowych u pacjentów z rakiem prostaty. Inne badania wskazują na pozytywną rolę imbiru w zwalczaniu raka piersi, i jelita.
Obniża ciśnienie krwi
Imbir wykazuje właściwości rozluźniające naczynia krwionośne, ułatwiając przepływ krwi. Dzięki temu może wpływać na obniżenie skurczowego jak i rozkurczowego ciśnienia krwi.
Łagodzi bóle menstruacyjne
Imbir może mieć zbawienny wpływ na zmniejszenie odczuwania bólu przez kobiety w trakcie miesiączek. Ból menstruacyjny ma związek ze wzrostem poziomu prostaglandyn. Składniki obecne w korzeniu imbiru hamują ich wzmożone wydzielanie, co przynosi efekt przeciwbólowy i przeciwzapalny. Przeprowadzono badanie, w którym kobiety przez pierwsze trzy dni miesiączki zażywały kapsułki z imbirem (500 mg). W porównaniu do kobiet z grupy placebo, kobiety zażywające kapsułki z imbirem odczuwały mniejszy ból miesiączkowy.
Imbir marynowany
Łagodny proces marynowania imbiru nie pozbawia go właściwości dla zdrowia. Ten aromatyczny dodatek często stosowany jest w kuchni azjatyckiej, ze względu na wyrazisty smak. Można go kupić w sklepach lub przygotować samodzielnie.
Jak zrobić imbir marynowany? Wcześniej obrany i pokrojony na cieniutkie plasterki korzeń imbiru zblanszuj we wrzątku. W drugim garnku zagotuj szklankę octu ryżowego, 3 łyżki cukru i 1/4 łyżeczki soli. Korzeń imbiru w plasterkach przełóż do wyparzonych słoiczków i zalej gorącą zalewą. Odstaw na co najmniej 24 godziny w chłodne miejsce.
Imbir kandyzowany – idealny do herbaty i ciast
Imbir kandyzowany konserwowy jest gotowanie w słodkim syropie. W smaku przybiera słodko-ostrą nutę, zachowując przy tym większość cennych dla zdrowia substancji. Imbir kandyzowany stosuje się do herbaty, kawy kompotów czy konfitur i ciast.
Jak zrobić imbir kandyzowany? 0,5 kg świeżego imbiru obierz, pokrój w cieniutkie plastry w poprzek włókien i zalej niewielką ilością zimnej wody, by przykryła plasterki. Posól delikatnie i zagotuj przez kilka minut. Odlej wodę i dosyp ok. 1 kg cukru, ponownie wlej i gotuj, często mieszając, przez ok. 2 godziny na niewielkim ogniu. Po upływie czasu imbir wyjmij i osusz. Na koniec obsyp go cukrem i przełóż do słoika, przechowuj w chłodnym miejscu.
Imbir w ciąży
Często sięgają po niego ciężarne, które mają kłopot z porannymi nudnościami, ze względu na przeciwwymiotne działanie przyprawy. Imbir można spożywać w ciąży, choć bezpieczniej jest się wstrzymać w pierwszym trymestrze. W II i III trymestrze ciąży, imbir można ssać lub pić herbatę z imbirem. Nadmiar imbiru może wywoływać skurcze macicy, a tym samym spowodować poronienie lub przedwczesny poród.
Imbir – przeciwwskazania
Imbir, mimo fantastycznych właściwości dla zdrowia nie jest polecany każdemu. Zdecydowanie powinny uważać na niego osoby przyjmujące leki na nadciśnienie lub cukrzycę. Nie jest zalecany chorym na hemofilię, wrzody żołądka, wrzody dwunastnicy, refluks żołądkowo-przełykowy.
Ale nawet osoby zupełnie zdrowe nie powinny go nadużywać. Nie powinno się dziennie przekraczać dawki 4g ekstraktu z imbiru. Większa ilosć imbiru może wywoływać zgagę i niestrawność.
1 gram ekstraktu z imbiru można przeliczyć na:
- 1/2 łyżeczki do herbaty sproszkowanego imbiru.
- 1 łyżeczki do herbaty startego imbiru.