Lifestyle Psychologia

Niechęć i nienawiść najbardziej skrzywdzą ciebie samego. Dlaczego nie warto nienawidzić

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
24 marca 2016
Fot. Gratisography/RYAN MCGUIRE / / CC0 Public Domain
 

Ludzie zranią cię nie raz, takie jest życie. Zaczynając nową relację, zawsze  w jakimś stopniu ryzykujesz. Zawód, ból zostają w tobie jako część doświadczenia, które daje ci jakąś wiedzę, uczy (lub powinno nauczyć) ostrożności na przyszłość. Rozpamiętujesz i cierpisz. Początkowe uczucie sympatii przeradza się w niechęć, czy nawet nienawiść.  A te uczucia są ci zupełnie niepotrzebne.

Negatywne emocje bardzo często obracają się przeciwko nam samym i w końcu sama zorientujesz się, że:

1. Nienawidząc innych przestajesz kochać siebie

Myślisz o tym co złego cię spotkało i zaczynasz myśleć, że być może na to zasłużyłaś, lub nie jesteś warta lepszego potraktowania. Sytuacja analizowana przez ciebie tyle razy nabiera o wiele większego znaczenia niż na samym początku, wyolbrzymiasz też swoją krzywdę.

2. Jeszcze trudniej ci zaufać

Nienawiść idzie w parze z nieufnością. Jeśli szczerze nienawidzisz bardzo często wydaje ci się, że większość ludzi to twoi wrogowie, że inni chcą twojej porażki. Przestajesz wierzyć w dobre intencje, masz poczucie osamotnienia i przekonanie, że nie możesz na nikogo liczyć.

3. Koncentrujesz się tylko na tym, co złe

Większość relacji, w które wchodzisz ma swoje dobre i złe strony, rzadko kiedy jest tak, że nie można znaleźć w nich nic pozytywnego. Nienawidząc przekreślasz wszystko, co było w danym związku udane, co cię wzbogaciło, uszczęśliwiło. To niedobrze, trzeba nauczyć się doceniać wszystkie dobre momenty w naszym życiu, nawet jeśli związane są z kimś na kogo teraz nie możesz patrzeć.

Inaczej niejednokrotnie obierasz swoje życie jako pasmo spotkań z niewłaściwymi ludźmi.

4. Sama ze sobą zaczynasz czuć się źle

Nienawiść jest uczuciem niszczącym przede wszystkim tego, kto nienawidzi. Powoli staje się osobistym problemem, który może doprowadzić do większego kryzysu. Mając w sobie takie pokłady negatywnej energii trudno pozostać obiektywnym, jeszcze trudniej cieszyć się życiem i być szczęśliwym.

W miarę możliwości powinniśmy więc starać się mieć do stosunek neutralny. Jak to zrobić? Wszystko rozbija się o życiowa filozofię ujętą w trzy, proste zasady:

Z każdego doświadczenia wyciągaj wnioski, traktuj je jako naukę, która w ostatecznym rozrachunku przynosi ci dobro.

Kochaj siebie bardziej niż potrafisz nienawidzić. Wtedy zawsze odpuścisz, ze względu na własne dobro: po co ci te nerwy? Szanuj siebie i swoje zdrowie.

Wybaczaj i bądź wdzięczna – pozbędziesz się niepotrzebnego ciężaru i nauczysz doceniać to, co dają ci relacje z innymi.

„Odpuszczanie”, zdolność do koncentrowania się na tym co teraz, a nie na złej przeszłości, to prawdopodobnie jedna z najtrudniejszych rzeczy w życiu. Skoro jednak taka wolność to prosta droga do szczęśliwszego życia, warto próbować!


Lifestyle Psychologia

A jeśli twoje dziecko ktoś nazwie szmatą?

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
24 marca 2016
Na stronie hejtstop.pl możesz zgłosić każdą treść, stronę, która twoim zdaniem narusza prawo.
Fot. Screen ze strony / HEJT STOP
 

Ile razy myślałeś: „Nie ma co walczyć z hejtem”, „Szkoda energii”, „Tylko nakarmię trolla”? Bezradność wobec hejtu mnie osobiście frustruje i szczerze wkurza. Że nie mogę nic zrobić, że najlepiej nie reagować, że zostawić bez komentarza, by nie nakręcać spirali nienawiści.

To jedna strona. Z drugiej ile z napisów na murach to słowa przepełnione nienawiścią – rasizmem, szowinizmem? Wziąć farbę i zamalować – musiałoby to być naszą powszechną misją.

Nigdy wcześniej fala hejtu nas nie zalewała w tak dużym stopniu, bo zwyczajnie – nie mieliśmy powszechnego dostępu tu internetu. A to przecież w sieci idealnie sprawdza się hasło: hulaj dusza, piekła nie ma. Anonimowo mogę obrazić każdego. Wywalić z siebie całą złość, obarczyć innych winą za swoje niepowodzenia, zbluzgać, zeszmacić i dać upust swojej najciemniejszej stronie.

Przeraża mnie to. Bo jednemu hejtowi przyklaskuje inny i kolejny. I pewnie dlatego głośno będę mówić o projekcie „HejtStop”, dotychczas twórcy projektu – Stowarzyszenie Projekt:Polska kontynuowali akcję zamalowania obraźliwych napisów. Możesz zrobić zdjęcie, określić lokalizację i wysłać, by zgłosić napis do zamalowania. Twórcy HejtStop postanowili jednak nie ograniczać się tylko do napisów na murach, ale wejść w przestrzeń internetową. Rozpoczęli szokującą akcję: „A jeśli kiedyś tak nazwą Twoje dziecko” ze zdjęciami noworodków, które zamiast imion na opaskach mają wpisane: szmata, pedał.

Na stronie hejtstop.pl możesz zgłosić każdą treść, stronę, która twoim zdaniem narusza prawo.

Uczymy w jakiś sposób reagować na rasistowską, homofobiczną, faszystowską i każdą inną formę nienawiści. Zachęcamy do wspólnego działania przedstawicieli inicjatyw społecznych, autorytety oraz zwykłych mieszkańców Polski.  Czytaj więcej

My zachęcamy was wszystkich do przerwania fali hejtu. Teraz dzięki HejtStop możemy to zrobić naprawdę.


Lifestyle Psychologia

Dzień #18. Zadbaj o siebie naprawdę. #SlimemGO

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
24 marca 2016
Fot. Pixabay / jpeter2 / CC0 Public Domain

Zadanie na dziś – proste i bez wykrętów, ale ile z niego radości i pożytku?Wracając dziś do domu – wysiądź przystanek wcześniej albo dwa! Zaszalejcie, wiosna pachnie na całego, jest piękna pogoda. Gwarantuję, że po powrocie do domu będziecie mieli więcej energii niż zazwyczaj!

I jak? Chcecie naprawdę o siebie zadbać? Przyłączcie się do naszej wiosennej akcji: „Zadbaj o siebie naprawdę”.

My będziemy wam prezentować różne formy aktywności, a wy wysyłajcie nam zdjęcia, piszcie, jak o siebie dbacie, jak dbacie o swoje ciało, jak sobie radzicie.

ZADANIE KONKURSOWE:

Jest banalne. Wystarczy wrzucić pomysłowe zdjęcie Waszej aktywności na Facebooka z oznaczeniem #SlimemGO. Czy to rolek na nogach, czy pięknego widoku podczas spaceru. A może zdążycie zrobić fotkę w trakcie pogoni za autobusem, czy przy wchodzeniu po schodach? Liczy się pomysł. Te najciekawsze zostaną nagrodzone zestawami fantastycznych kosmetyków, które też pomogą Wam odwdzięczyć się ciału i zadbać o siebie w sposób wyjątkowy. W opisie zdjęcia, napiszcie nam w paru słowach, jak naprawdę o siebie zadbałyście tego dnia.

SZCZEGÓŁY NASZEJ AKCJI ZNAJDZIECIE TUTAJ

#SlimemGO

Fot. Materiały prasowe

Chcesz o siebie zadbać naprawdę? #SlimemGO.


Zobacz także

Międzynarodowy Dzień Pocałunku

Całusy, całusy! Nie musicie szukać jemioły – dziś Międzynarodowy Dzień Pocałunku

5 szalonych rzeczy, które możesz zrobić w swoim życiu

10 pomocnych trików przy robieniu manicure, czyli kobieta z pazurem. Akcja „Bądź piękna każdego dnia”. Dzień #14 [04.05.]