Go to content

Groszek zielony – co dobrego kryje się w jego strączkach?

Groszek zielony - właściwości dla zdrowia, przepisy
Fot. iStock

Groszek zielony to warzywo strączkowe, które można spożywać zarówno na surowo, jak i po obróbce termicznej. Można wykorzystać go w kuchni na wiele sposobów i warto to robić jak najczęściej, ponieważ te małe zielone nasionka kryją w sobie wiele właściwości prozdrowotnych.

Groszek zielony to nic innego jak niedojrzałe nasiona grochu zwyczajnego. Roślina pochodzi z Azji, skąd w średniowieczu trafiła na europejskie stoły i na stałe wpisała się w kulinarne przepisy. Groszek można kupić w postaci świeżej, w puszkach lub mrożonej, nadaje się więc do wykorzystania na różne sposoby. Innym rodzajem jest groszek cukrowy, w przypadku którego można zjadać zarówno ziarna, jak i całe strąki.

Groszek zielony - właściwości dla zdrowia, przepisy

Fot. iStock

Groszek zielony — właściwości

To niepozorne warzywo jest źródłem dużej ilości białka oraz węglowodanów, stąd też jego powodzenie w kuchni wegańskiej i wegetariańskiej, które ograniczają, bądź zupełnie wykluczają z jadłospisu mięso. W groszku nie brakuje witamin takich jak: witaminy z grupy B, witamina A, C, E, K. Obecne są w nim także minerały jak: cynk, magnez, fosfor, mangan, molibden, potas, sód, selen, wapń oraz żelazo. Jego kaloryczność nie jest wysoka – w 100 g groszek dostarcza 80 kcal.

Zapobiega osteoporozie

Groszek dostarcza witaminę K, niezbędną do wchłaniania wapnia w organizmie. Już 150 g zielonego groszku pokrywa prawie połowę dziennego zapotrzebowania na witaminę K. Dzięki temu, o ile w organizmie nie brakuje również wapnia, zmniejsza się ryzyko wystąpienia osteoporozy.

Groszek chroni serce

Substancje zawarte obecne w groszku wpływają na obniżenie stężenia trójglicerydów we krwi. Codzienne spożywanie zielonego groszku wpływa także na obniżenie złego cholesterolu LDL, co przekłada się na zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego.

Groszek zielony - właściwości dla zdrowia, przepisy

Fot. iStock

Groszek zielony chroni przed nowotworami

W groszku nie brakuje przeciwutleniaczy, takich jak luteina i zeaksantyna, które wyłapują wolne rodniki i obniżają ryzyko rozwój nowotworu. Groszek, podobnie jak inne zielone warzywa (jarmuż, cukinia, brokuły itp.), zalecane są jako wartościowe składniki w diecie antynowotworowej.

Zapobiega anemii

Groszek dostarcza kwas foliowy, żelazo niehemowe i witaminę C, która wspiera jego wchłanianie. Dzięki temu wzmacnia ochronię przed rozwojem anemii, oraz wpływa na wzmocnienie odporności.

Groszek wspiera układ nerwowy

W groszku nie brakuje kwasu foliowego oraz witamin z grupy B, które odgrywają ogromną rolę w ochronie układu nerwowego oraz zapobieganiu ryzyka rozwoju m.in. depresji.

Groszek zielony — przepisy 

Niewielkie nasiona groszku zielonego wykorzystuje się w wielu przepisach. Jest niezastąpiony w sałatce jarzynowej oraz zupie kremie z groszku. Można go dodawać do zup z kawałkami warzyw, potraw duszonych, czy przygotować z niego klasycznie serwowany groszek z marchewką.

Groszek zielony - właściwości dla zdrowia, przepisy

Fot. iStock

Groszek z marchewką  

Aby przygotować ten smaczny i zdrowy dodatek do obiadu, wystarczy kilka prostych składników.

Składniki:

  • 2 marchewki
  • szklanka groszku zielonego
  • 3 łyżki masła
  • 3 łyżki bułki tartej
  • odrobina soli do gotowania

Przygotowanie: 

  1. Marchewkę umyj, obierz i pokrój w drobną kosteczkę.
  2. Do garnka włóż pokrojoną marchewkę i przygotowane nasiona groszku. Zalej je wodą, dodaj sól (do smaku, nie za dużo), i ugotuj do miękkości. Odcedź, np. na sicie, by obciekło jak najwięcej wody.
  3. W garnuszku rozpuść masło, dodaj bułkę tartą i mieszając zaczekaj, aż bułka się przysmaży i zezłoci. Gotowy groszek z marchewką można serwować na ciepło, jako dodatek do różnych potraw.

Zupa krem z groszku

Fot. iStock/zupa krem z groszku

Zupa krem z groszku — składniki:

  • litr bulionu warzywnego
  • 500 g zielonego mrożonego groszku
  • 3 ziemniaki
  • 1/2 średniej pietruszki
  • 1/4 korzenia selera (mały kawałek)
  • 1/2 małej cebuli
  • śmietana
  • sól
  • pieprz
  • łyżeczka masła
  • groszek ptysiowy

Przygotowanie: 

  1. Zagotuj bulion, a w międzyczasie pietruszkę i seler umyj, obierz i pokrój drobno lub zetrzyj na tarce. Cebulę obierz i pokrój w kostkę, zeszklij na maśle. Ziemniaki pokrój w kostkę i wrzuć do bulionu. Następnie dodaj seler, pietruszkę, zeszkloną cebulę i gotuj ok. 10 minut.
  2. Po tym czasie dodaj mrożony zielony groszek i podgotuj wszystko razem jeszcze 10 minut aż stanie się miękki. Zupę dopraw do smaku solą i pieprzem.
  3. Za pomocą blendera zmiksuj zupę do uzyskania gładkiej konsystencji. Podawaj ze śmietaną i groszkiem ptysiowym.

Groszek pachnący 

Groszek pachnący, w przeciwieństwie do groszku zielonego, nie daje jadalnych nasion, za to sprawdza się jako ozdobna pnąca roślina. Najczęściej można ją spotkać przy altankach, płotach, pergolach, czyli wszędzie tam, gdzie znajdzie miejsce do pięcia się w górę.

Groszek pachnący

Fot. iStock/kwiaty groszku pachnącego

Charakteryzuje się długimi pędami, dorastającymi do długości 2 metrów, na których pojawiają się drobne listki i wąsy czepne. Groszek pachnący kwitnie od czerwca do sierpnia, zachwycając motylkowatymi kwiatami, które mogą przybierać różne barwy — białą, różową, żółtą, pomarańczową, niebieską. Ukwiecone pędy można wykorzystywać jako elementy wiązanek lub dekorację do wazonu. Gdy minie czas kwitnienia, roślina wydaje strączki z nasionami, które warto zebrać. Ponieważ jest to roślina jednoroczna, każdego roku należy wysiewać nowe nasiona.


źródło:  www.ekologia.pl, zielonyogrodek.pl ,www.przyslijprzepis.pl