Go to content

Gałganek Aliny na katar i chore zatoki. Czym jest i jak stosować ten tradycyjny sposób na przeziębienie?

Gałganek Aliny
Fot. iStock

Gałganek Aliny to naturalny sposób na katar i zatoki, polecany podczas przeziębienia u dorosłych i dzieci. Pod tą tajemniczą nazwą kryje się bardzo prosty, ale w opinii użytkowników również skuteczny, na pozbycie się problemów, które często towarzyszą nam jesienią i zimą. Czym jest gałganek Aliny, jak zrobić własny i w jaki sposób go stosować?

Czosnek kontra choroba

W gałganku Aliny, czyli tajemniczym zawiniątku, które ciszy się coraz większym zainteresowaniem wśród zwolenników naturalnych metod na chorobę, prym wiedzie czosnek. W zasadzie to jedyny element, nie licząc gazy i sznurka, który wchodzi w skład gałganka. Czosnek to pospolite warzywo o leczniczych właściwościach. Jedzenie go działa ochronnie na organizm oraz skraca czas trwania infekcji. Jest źródłem witamin z grupy B, witamin C, E, K, PP, minerałów takich jak wapń, potas, magnez, kobalt, nikiel, chrom, cynk, fosfor. Siła jego działania tkwi w obecności flawonoidów i aminokwasów, związków śluzowych, oraz olejków eterycznych, w których stwierdzono obecność siarczków i allicyny, przyspieszających zdrowienie.

Gałganek Aliny

Fot. iStock/Gałganek Aliny

Jedzenie czosnku zalecane jest od stuleci sposób na wzmocnienie odporności i skrócenie czasu trwania infekcji. Czosnek udrażnia drogi oddechowe, ułatwia odkrztuszanie wydzieliny, rozgrzewa i wzmacnia potliwość. To naturalny, silny antybiotyk, który działa, ale nie upośledza funkcjonowania mikroflory w jelitach. Co więcej, można go zastosować również zewnętrznie, w postaci malutkiego zawiniątka. Tzw. gałganek Aliny wydziela olejki eteryczne niszczące bakterie takie jak paciorkowce, czy gronkowiec złocisty. W czym tkwi sekret gałganka i jak przygotować takie zawiniątko?

Jak działa gałganek Aliny?

Allina obecna w czosnku (ale także w cebuli) to związek chemiczny o nazwie sulfotlenek S-alkilocysteiny, odpowiadająca m.in. za intensywny zapach czosnku. Gdy czosnek lub cebula ulegają krojeniu i miażdżeniu, allina zmienia się w allicynę, naturalny antybiotyk, której lecznicze działanie potwierdziły przeprowadzone badania. Poza nią czosnek jest źródłem substancji takich jak garlicyna, tioglikozydy skordyniny A i B, olejek czy siarczki. Intensywny zapach czosnku również działa leczniczo podczas kataru i przeziębienia, dlatego warto  wykorzystać go do specyficznej, ale — według zwolenników naturalnego leczenia — skutecznej metody na pozbycie się kaszlu i oczyszczenie zatkanych zatok. Warto spróbować tej alternatywy dla różnych kropel nabywanych w aptekach.

Gałganek Aliny

Fot. iStock/Gałganek Aliny

Jak zrobić gałganek Aliny?

Gałganek Aliny jest prosty w przygotowaniu. Nie wymaga szczególnego zaangażowania i wielu produktów, czosnek, gaza i sznurek wystarczą. Dla wzmocnienia jego przeciwbakteryjnego i przeciwwirusowego działania można dodać według uznania kilka kropel olejku eterycznego, np. z rozmarynu, eukaliptusa, drzewa herbacianego czy sosnowego.

  1. Obierz 5-6 ząbków czosnku — najlepiej „prawdziwego”, pochodzącego z polskich upraw;
  2. Czosnek rozdrobnij w dowolny sposób posiekaj, zgnieć lub utrzyj na drobne kawałki — im mniejsze, tym więcej olejków eterycznych zostanie uwolnionych. Dodaj kilka kropel olejku eterycznego, jeśli masz to w planach;
  3. Intensywnie pachnącą pastę przełóż na czystą ściereczkę, lub grubszą/złożoną gazę tak, by czosnek przez nią nie uciekał. Złap za boki gazy, zwiń je i zwiąż sznurkiem, aby powstał rzeczony gałganek (zawiniątko).
  4. Gałganek Aliny ułóż lub zawieś w pokoju, w którym śpi osoba chora, najlepiej tuż przy jej łóżku.

Stosując gałganek Aliny trzeba pamiętać o tym, by codziennie przed snem przygotować świeże zawiniątko z czosnkiem. Siła jego działania leży w wydzielanym aromacie, więc zwietrzały gałganek nie spełni swojego zadania.

Gałganek Aliny

Fot. iStock/Gałganek Aliny

Gałganek Aliny dla dzieci

Gałganek Aliny można z powodzeniem stosować także na katar i zatoki u dzieci. Trzeba jedynie zadbać o bezpieczeństwo dziecka. Wieszając gałganek przy łóżku dziecka należy zwrócić uwagę na to, by maluch nie miał z nim bezpośredniej styczności. To pozwoli uniknąć podrażnienia lub zakrztuszenia się elementami gałganka. Położony nawet w odległości 2 metrów nadal spełni swoją rolę w tej specyficznej aromaterapii.

Przeciwwskazania do stosowania gałganka Aliny

Przeciwwskazaniem do zastosowania gałganka są stany przebiegające z nadreaktywnością oskrzeli, dusznościami i astmą. Nie zaleca się go u osób uczulonych na czosnek, a szczególną ostrożność należy zachować w leczeniu bardziej wrażliwych dzieci. Przy pierwszym zastosowaniu, w każdym przypadku warto być po prostu ostrożnym. Gałganka Aliny nie wolno stosować na skórę, ani kłaść zbyt blisko twarzy, ponieważ grozi to podrażnieniem oczu, ust czy nosa.


źródło:  pantabletka.pl