Ćwiczenia na plecy to nie tylko wyraz troski o ich wygląd, ale także o zdrowie kręgosłupa. Silne mięśnie grzbietu ułatwiają zachowanie prawidłowej postawy. Warto ćwiczyć regularnie, by zapobiec problemom z kręgosłupem i wzmocnić ciało. Do dyspozycji są ćwiczenia na plecy w domu — bez sprzętu, z hantlami, z gumą i ze sztangą.
Choć większą wagę zazwyczaj przykładamy do wyglądu brzucha, czy ud, ćwiczenia na plecy nie powinny być pomijane w treningu. Aby ciało było zdrowe, należy ćwiczyć wszystkie jego partie. Zdrowe i silne plecy są ważne, bo dzięki nim chronimy kręgosłup. Trzeba o tym pamiętać, ponieważ bierny tryb życia, praca siedząca i nadwaga to wręcz gwarant problemów z kręgosłupem. A pojawić może się nie tylko ból, a z czasem nawet ograniczenie sprawności. Chcąc tego uniknąć, należy sięgnąć po ćwiczenia na plecy, opracowane w różnych wariantach. Są one proste w wykonaniu, ale skuteczne, można wykonywać je w domu, z obciążeniem lub bez.
Ćwiczenia na plecy — w domu, bez sprzętu
Tego rodzaju ćwiczenia bez obciążenia możesz potraktować jako rozgrzewkę przed właściwym treningiem lub rozciąganiem po nim. Lekkie ćwiczenia na plecy bez sprzętu wzmocnią mięśnie i pozwolą na odciążenie kręgosłupa.
Ćwiczenie „dzień dobry”
- Stań prosto, stopy rozstaw na szerokość barków.
- Połóż dłonie z tyłu głowy, utrzymując napięty i wyprostowany tułów.
- Pochyl się w biodrach, opuść tułów, aż plecy będą niemal równoległe do podłoża.
- Podnieś się, by powoli wrócić do pozycji wyjściowej.
Ćwiczenie koci grzbiet
- Uklęknij na macie, kolana i stopy ustaw na szerokości bioder, dłonie oprzyj o podłoże na szerokości barków.
- Z wydechem wypchnij plecy mocno do góry, jednocześnie chowając twarz do klatki piersiowej i podwijając biodra do przodu (tzw. koci grzbiet).
- Po 3 sekundach powróć do pozycji wyjściowej.
Możesz także przy powrocie podczas wdechu wygiąć plecy w kierunku maty, podnosząc jednocześnie twarz do góry.
Ćwiczenia na plecy w klęku podpartym
- Przyjmij pozycję wyjściową w klęku podpartym na macie — kolana i stopy ustaw na szerokości bioder, dłonie oprzyj o podłoże na szerokości barków.
- Wyciągnij jednocześnie przed siebie wyprostowaną prawą rękę i za siebie wyprostowaną lewą nogę — utrzymaj pozycję przez 5 sekund. Napinaj cały czas mięśnie brzucha i pośladków.
- Wróć do pozycji wyjściowej.
- Powtórz ćwiczenie dla lewej ręki prawej nogi.
Ćwiczenia na plecy z hantlami
Hantle są wdzięcznym narzędziem treningowym i skutecznie pozwalają wzmocnić dzięki obciążeniu siłę mięśni pleców. Należy zwrócić uwagę, by ciężar hantli został odpowiednio dobrany do możliwości osoby ćwiczącej.
Wiosłowanie hantlami w opadzie tułowia
- Stań prosto trzymając hantle przy po bokach.
- Nieco ugnij kolana i pochyl się do przodu — plecy muszą być proste. Pozwól hantlom „zjechać” w dół pod własnym ciężarem.
- Trzymając pozycję z płaskim grzbietem i lekko napiętymi mięśniami brzucha, pociągnij hantle w górę uginając ramiona w łokciach i podciągając łokcie do góry.
- Gdy hantle zbliżą się do tułowia, wykonaj odwrotny ruch i opuść hantle do pozycji wyjściowej.
Wiosłowanie w oparciu o kolano
- Przyjmij pozycję wykroczno-rozkroczną (noga zakroczna w tył i lekko na zewnątrz). Łokieć oprzyj na nodze z przodu, plecy zachowaj proste.
- Weź hantlę w dłoń, ramię skieruj w dół.
- Wykonując wdech przyciągnij sztangę pionowo w górę, kierując ją w stronę biodra, jednoczenie zbliżając łopatkę do kręgosłupa i w dół. Zatrzymaj ruch w chwili, gdy hantla znajdzie się na wysokości biodra, a plecy będą maksymalnie napięte.
- Wytrzymaj przez ułamek sekundy i nieco wolniej wykonaj ruch opuszczania hantli podczas wydechu.
Ćwiczenia na plecy z gumą
Warto sięgnąć po taśmę oporową i wykonać ćwiczenia wzmacniające plecy. Taśma stanowi dodatkowy opór, który zmusza do wykonania intensywniejszej pracy, co daje lepsze efekty.
Ćwiczenie na stojąco
- Stań na gumie powerband (długiej) obiema nogami.
- Rozstaw stopy na szerokość barków i złap środek gumy obiema rękami.
- Mając proste plecy proste i napięty brzuch, przyciągnij łokcie do góry, wypychając je na zewnątrz, aż nadgarstki znajdą się na wysokości górnej części klatki piersiowej.
- Ostrożnie wróć do pozycji wyjściowej.
Ćwiczenie na plecy z gumą na siedząco
- Usiądź na podłodze, nogi wyprostuj i przyłóż pięty do podłogi.
- Przełóż gumę powerband przez stopę, napnij ją mocno w dłoniach.
- Wyprostuj plecy i trzymając ręce blisko tali, zacznij naprzemiennie przyciągać gumę do siebie i luzować ją. Powtarzaj ćwiczenie 10 razy.
Ćwiczenia na plecy ze sztangą
Wiosłowanie sztangą w opadzie tułowia
- Złap sztangę podchwytem (kciuki skieruj na zewnątrz), nieco szerzej niż na szerokość barków, ugnij lekko nogi w kolanach i wykonaj opad tułowia w przód. Ramiona powinny być wyprostowane, ustawione prostopadle do podłoża.
- Po uzyskaniu pozycji wykonaj wdech i przyciągnij sztangę pionowo w górę, kierując ją w stronę mostka, jednocześnie zbliżając łopatki do kręgosłupa.
- Zatrzymaj ruch na chwilkę, gdy sztanga znajdzie się blisko tułowia.
- Wykonując wydech, powoli obniż sztangę do pozycji wyjściowej.
Wykonaj zadaną liczbę powtórzeń.
Wiosłowanie końcem sztangi
- Stań w rozkroku nad sztangą z obciążeniem tylko po 1 stronie, lekko ugnij nogi w kolanach.
- Zastosuj uchwyt neutralny dla obydwu rąk, ściągnij łopatki i podczas wdechu unoś sztangę do krocza. Zachowaj pozycję z prostymi, napiętymi plecami.