Go to content

Drżenie powieki z reguły samo przechodzi. Kiedy należy się niepokoić?

Drżenie powieki z reguły samo przechodzi. Kiedy należy się niepokoić?
Fot. iStock/AzmanJaka

Drżenie powiek – najczęstsze przyczyny  Co oznacza drganie powiek Czy drżenie powieki świadczy o chorobie i kiedy należy wybrać się do lekarza?  Stres, zmęczenie, a drganie powieki  Niedobór magnezu – objawy  Suplementacja magnezu w codziennej diecie Drżenie powieki, a niepokojące objawy towarzyszące 

Drżenie powieki pojawia się nagle i równie nieoczekiwanie znika. Choć nie jest bolesne, daje ogromne uczucie dyskomfortu, ponieważ utrudnia czytanie i skupienie uwagi. Dodatkowo, jeśli drganie jest wyjątkowo mocne, bywa zauważane przez osoby trzecie, co może wywołać uczucie skrępowania.

Drżenie powieki na ogół jest spowodowane stresem i przemęczeniem, a przede wszystkim niedoborem magnezu, a także wapnia i potasu. Przy zachowaniu odpowiedniego stylu życia, łatwo rozprawić się z drganiem powiek. Czasem jednak objaw ten wymaga pilnej konsultacji z lekarzem – szczególnie gdy towarzyszy mu kołatanie serca, problemy z widzeniem czy opadanie powiek.

Drżenie powieki a styl życia

Niewystarczająca ilość snu, nadmierne spożycie kawy, alkoholu i napojów energetycznych, a także uboga dieta mogą powodować nieprzyjemne drganie dolnej lub górnej powieki. Pulsowanie może pojawiać się po nieprzespanej nocy czy intensywnym wysiłku fizycznym. Najczęściej wynika z niedoboru magnezu, co poza drżeniem powieki charakteryzuje się także spadkiem koncentracji, drętwieniem i mrowieniem kończyn, uczuciem wyziębienia stóp i dłoni, stanami lękowymi czy migrenami.

Poza suplementami diety, dostępnymi w aptece, warto wzbogacić codzienne menu w pestki dyni,kasze, orzechy czy pieczywo pełnoziarniste. Istotny jest jednak nie tylko magnez. Nieprzyjemne drżenie powiek bywa również spowodowane niedoborem wapnia, potasu i witaminy B1.

Drżenie powiek a niektóre choroby oczu

Pulsowanie powieki może towarzyszyć zespołowi suchego oka. W tym przypadku zaniepokoić powinno zaczerwienienie oka, pieczenie, dyskomfort w momencie patrzenia na jasne światło. W aptece można kupić wiele preparatów, służących nawilżaniu oka (tzw. sztuczne łzy). Zdarza się, że drżenie występuje także przy zapaleniu powiek, erozji rogówki czy jaskrze wrodzonej. Tu konieczna jest wizyta u okulisty.

Połowiczy kurcz twarzy

Początkowo choroba charakteryzuje się drganiem powieki. Później, stopniowo pojawia się kurcz mięśnie po tej samej stronie twarzy. Mimika jest wtedy bardzo charakterystyczna – powieka mruga bardzo intensywnie, brew i kącik ust są uniesione, a czoło zmarszczone. Taki stan wymaga konsultacji z neurologiem.

Drżenie powieki – niepokojące objawy dodatkowe

Jeżeli epizody drgania pojawiają się sporadycznie, mijają stosunkowo szybko i nie towarzyszą im inne objawy, najprawdopodobniej wystarczy wprowadzić odpowiednią suplementację diety oraz higieniczny styl życia. Jeżeli jednak drganie trwa długo (ponad tydzień) lub towarzyszą mu takie objawy jak: opadanie powieki, bóle oczu i zaburzenia widzenia, kołatanie serca, bolesne skurcze mięśni, wydzielina lub silne łzawienie oczu, należy jak najszybciej umówić się do lekarza pierwszego kontaktu w celu szczegółowej diagnostyki.

Drżenie powieki – leczenie

Walka z uporczywym pulsowaniem powieki jest uzależniona od przyczyny jego występowania. Ponieważ najczęściej powstaje w wyniku niedoborów, z reguły wystarczy zmiana stylu życia i suplementacja. Czasem jest lekarz może zdecydować się na zastrzyk z toksyną botulinową, która oddziałuje hamująco na miejsca połączenia nerwów z mięśniami. O wdrożeniu leczenia farmakologicznego lub operacyjnej decyduje specjalista danej dziedziny (okulista, neurolog) na podstawie szeregu badań.


 

Źródło: Wylecz.to/Poradnik Zdrowie/Dystonia Polska