Go to content

Dna moczanowa – objawy, których nie można ignorować

Dna moczanowa - objawy skórne, ból, leczenie
Fot. iStock/dna moczanowa objawy

Dna moczanowa to choroba, która w sposób niezwykle bolesny daje o sobie znać. Atakuje stawy, a nieleczona może prowadzić do trwałego kalectwa. Dna może przechodzić w różne etapy, które charakteryzują się innym natężeniem dolegliwości. Warto wiedzieć, jakie dokładnie objawy daje dna moczanowa na różnych etapach, by zadbać o zdrowie. 

Czym jest dna moczanowa?

Dna moczanowa, zwana wcześniej artretyzmem lub podagrą, to choroba, która rozwija się podstępnie. Aż siedem razy częściej zapadają na nią mężczyźni po 40 roku życia, natomiast u kobiet, jeśli już się choroba rozwija, dzieje się to po menopauzie. Jest wiele czynników wpływających na rozwój artretyzmu. Począwszy od obciążeń genetycznych i konieczności przyjmowania leków, skończywszy na niezdrowym trybie życia, nadużywaniu alkoholu i stosowaniu niewłaściwej diety.

Przyczyną problemów jest odkładanie się w tkankach kryształów moczanu sodu. Powoduje to zwiększające się w organizmie stężenie kwasu moczowego (hiperurykemii). Kwas moczowy może być produkowany nadmiernie, lub niewłaściwie wydalany z organizmu, co powoduje jego odkładanie. Ten proces jest najczęstsza przyczyną dny, jednak szacunki pokazują, że jedynie u co piątej osoby z hiperurykemią choroba się rozwija. Dna moczanowa najczęściej atakuje stawy, a objawy dotyczą ich i tkanek, które je otaczają. Choroba, poza stawami, może zająć także inne narządy, uszkadzając je.

dna

Fot. iStock/

Dna moczanowa – objawy

Dna moczanowa – objawy: okres bezobjawowej hiperurykemii

To pierwszy etap rozwoju choroby, który przebiega w sposób niezauważalny dla chorego. W tym czasie w tkankach odkładają się kryształy moczanu sodu, rozwija się stan zapalny w stawie, nie dając jeszcze żadnych widocznych objawów.

Dna moczanowa – objawy: ostre napady zapalenia stawów

Objawy w drugim etapie stają się wyraźne i bardzo dokuczliwe. Dna moczanowa daje o sobie znać bólem pojedynczego stawu. Ból jest o tyle charakterystyczny, że pojawia się tylko w nocy, utrudniając spokojny sen. Staw objęty stanem zapalnym robi się obrzęknięty, skóra jest zaczerwieniona, napięta i błyszcząca, z łuszczącym się naskórkiem. Skóra dotknięta dną staje się wyraźnie cieplejsza nad chorym stawem. Przy tym pacjenci często skarżą się na towarzyszące objawy – dna może powodować dreszcze, wysoką temperaturę i uczucie ogólnego rozbicia.

W tym samym czasie objawy mogą pojawić się na kolejnych stawach. Zazwyczaj stan zapalny obejmujący staw podstawy palucha, ale objawy mogą objąć stopy, staw kolanowy, barkowy, stawy palców rąk. Charakterystyczne jest również to, że objawy ustępują stopniowo w ciągu kilku dni, maksymalnie dwóch tygodni, niezależnie od leczenia.

Dna moczanowa - objawy skórne, ból, leczenie

Fot. iStock/dna moczanowa

Dna moczanowa – objawy: okresy międzynapadowe 

Po pierwszym ataku następuje okres wyciszenia dny moczanowej. Z pozoru wszystko wraca do normy, nie dzieje się nic niepokojącego, jednak bez diagnozy i odpowiedniego postępowania w chorobie, wystąpią następne ataki. Z czasem ataki występują częściej i pojawiają się w kolejnych stawach.

Dna moczanowa przewlekła – objawy:  

Dna moczanowa przewlekła (zaawansowana) powoduje objawy mniej intensywne, ale utrzymujące się stale. Dzieje się tak po kilkunastu latach odkładnia kryształków moczanu sodu w tkankach. Złogi kryształów cały czas uszkadzają chrząstki, ścięgna i więzadła, czego wynikiem są widocznie zniekształcone stawy. Postęp choroby jest nieodwracalny i zawsze prowadzi do niepełnosprawności. Po długim czasie kumulowania się kryształów, zmiany mogą pojawić się również w innych miejscach ciała, przybierając postać guzów. Tzw. guzki dnawe najczęściej formują się na małżowinach usznych, w okolicy stawów stóp i rąk, a także w narządach wewnętrznych. Guzki mogą osiągać nawet wielkość jaja kurzego, a usytuowane przy nerwach, mogą je uciskać. W takim przypadku wycina się je podczas zabiegu chirurgicznego.

Dna moczanowa - objawy skórne, ból, leczenie

Fot. iStock/dna moczanowa objawy

Dna  moczanowa – objawy i leczenie

Objawy, jakie daje dna moczanowa powoduje, że leczenie należy dopasować do fazy choroby. W fazie bezobjawowej oraz w okresach międzynapadowych, nie stosuje się leczenia farmakologicznego, które niezbędne jest z kolei w okresach bólu. Ostre napady dny i jej formę przewlekłą leczy się niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi oraz kolchicyną. Lek przeciwzapalne można podać bezpośrednio do zaatakowanego przez chorobę stawu. W leczeniu dny przewlekłej zaleca się leki hamujące produkcję kwasu moczowego, oraz zwiększające jego wydalanie. Niezwykle istotny wpływ na stan zdrowia chorego ma również przestrzeganie zaleconej przez lekarza diety niskopurynowej, oraz zmiana trybu życia na zdrowszy.


źródło: www.mp.pl