Lifestyle Podróże

„Jest takie miejsce, gdzie zatrzymał się czas, a przed wyjazdem nie trzeba sprawdzać prognozy pogody”

Agnieszka Żukowska
Agnieszka Żukowska
14 stycznia 2019
Talaria SPA
Fot. Archiwum prywatne – Talaria SPA
 

Jest takie miejsce, gdzie zatrzymał się czas, a przed wyjazdem nie trzeba sprawdzać prognozy pogody. To Talaria. Zaryzykuję stwierdzenie, że to jedno z najmilszych miejsc, jakie ostatnio odwiedziła nasza redakcja i postaramy się to solidnie uargumentować.

A w rejony Trojanowa ( 100 km od Warszawy) zawiodła nas obietnica gospodarza, który twierdzi, że w tym miejscu „śni się więcej, niż zazwyczaj i dzieje więcej, niż na co dzień”.      I się nie pomylił.

Talaria

Fot.. Materiały prasowe

Sercem tego wyjątkowego miejsca jest przepiękny XIX wieczny pałac, otoczony stawami i unikalną przyrodą 25 hektarowego parku. Już sam widok na park z hotelowego pokoju wprowadza w błogi stan i tylko dzieci przypominają, że przyjechaliśmy tutaj po coś jeszcze, oprócz relaksu…

Talaria SPA

Fot.. Materiały prasowe

„Talaria”  nawiązuje do starogreckigo określenia „skrzydlatych sandałów” – symbolu boga – posłańca – Hermesa. „TALARIAE” były synonimem komfortu i wygody oraz lekkości w chodzeniu po pełnych „wybojów” drogach i ścieżkach życia. Która z nas nie marzy, żeby oderwać się od laptopa i zawodowych deadlainów, a godzinę później być w miejscu, które jest do tego idealnie stworzone.

Talaria SPA

Fot.. Materiały prasowe

Bardzo proszę – w Talarii jest to jak najbardziej możliwe, a nawet konieczne! Napiszemy więcej. Tu odbywają się jakieś czary, ponieważ zaraz po naszym przyjeździe dzieci zabłądziły do pokoju pełnego artystycznych propozycji i zginęły bez wieści. A potem razem zaginęliśmy w podziemiach pałacu, gdzie usytuowany był cudowny basen z jeszcze cudowniejszymi saunami: młyńską, błotną i infrared. Nasze serca skradł jednak ziołowy domek,  coś w rodzaju bio sauny, gdzie wypoczynkowi na sianie towarzyszy element aromaterapii uwalniający się dzięki wywarowi z ziół. Tak, też sobie zazdrościłyśmy.

Fot. Archiwum prywatne

Najprzyjemniejszy jednak pozostawał fakt, że spędzaliśmy czas zgodnie z naszymi potrzebami, nieśpiesznie, bez fochów, refleksyjnie, nostalgicznie, zupełnie na opak… Dzieci ukochały strefę basenową i czekoladowy masaż, mamusie wszechogarniający spokój i sałatkę z kozim serem, z truskawkowym dressingiem. Oj tak, szef kuchni w Talarii zasługuje na osobną pochwałę.

Podobno padał deszcz i była bardzo brzydka pogoda… Podobno, ponieważ nie zdążyliśmy wyjść z pałacowych przyjemności przez całe trzy dni…

Talaria SPA

Fot. Archiwum prywatne


Artykuł powstał we współpracy zTalaria. 


Lifestyle Podróże

Pamiętajcie, istnieje życie po zdradzie. Wiem, bo sama tam byłam. Byłam kobietą zdradzoną

Listy do redakcji
Listy do redakcji
15 stycznia 2019
Fot. iStock / ljubaphoto
 

Drogie zdradzone i zdradzane,

tak – jestem jedną z was. Jestem kobietą, która dowiedziała się o zdradzie swojego męża po 14 latach małżeństwa. Czy to była pierwsza zdrada? Nie wiem i nie chcę wiedzieć, bo i po co. To był cios, złożenie faktów, szczegółów naszej codzienności, kłamstw i kłamstewek, których nie chciałam widzieć. Ale wiecie, co było najgorsze – świadomość, że ja to czułam, że wiedziałam na kilka tygodni wcześniej, że coś nie gra, że gdzieś za rogiem czai się coś złego. Nie słuchałam jednak swojej intuicji. Wolałam żyć w iluzji dobrego związku, cudownej rodziny i fantastycznych relacji ze światem. Przecież głupie podpowiedzi intuicji nie mogły zniszczyć ot tak mojego status quo.

Dlaczego do was piszę? Bo byłam w tym samym miejscu, co wy. Byłam w tej rozpaczy, w tym niedowierzaniu, w zaprzeczeniu. Też krzyczałam: „Jak mogłeś”, też bez końca analizowałam, co ja zrobiłam źle? Czy naprawdę jestem tak beznadziejna, że on poszedł do innej? Gdzie to ja popełniłam błąd, że nie byłam w stanie go przy sobie zatrzymać? Myślałam źle o sobie, a później źle o tej drugiej. Chciałam wiedzieć, kim jest, jak wygląda, jaki ma głos, co robi, co lubi. Dlaczego? To odwieczne przy zdradzie pytanie: „co ona ma, czego ja nie mam” huczało w mojej głowie i niczym nie mogłam go uciszyć. Byłam jak w potrzasku. Odejść? Wyrzucić go? A może wybaczyć?

Zdrada dla kobiety, która kocha, jest druzgocąca. Jak tsunami jedną ogromną falą niszczy wszystko. Wiarę w miłość, w związek. Zmywa poczucie bezpieczeństwa, pewność siebie. Zostawia ból tak ogromny, że chciałoby się wyrwać sobie serce.

Najpierw jest ból. Po nim przychodzi wściekłość. Na siebie i swoją naiwność, na tę drugą, że jak ta ku*wa mogła pójść do łóżka i romansować z żonatym facetem. Przecież kobieta, kobiecie nie może robić takich rzeczy, zwłaszcza, gdy on ma rodzinę. To są święte zasady, których powinniśmy się trzymać. Niestety… rzadko się tak dzieje.

A później jest bezradność, bo nie wiadomo, co zrobić. Kiedyś przysięgałam, że nigdy bym zdrady nie wybaczyła. Kiedy jednak stajesz w obliczu takiej sytuacji, a za sobą masz wspólnie spędzone lata, dom, dzieci, wakacje, wspomnienia, to już niczego nie jesteś pewna. Chyba, że on pakuje walizki i odchodzi. Wtedy czujesz się jak ostatnia szmata, jak nic nie warte coś, jak ktoś, który nie wart był nawet chwili szczerości…

Dzisiaj jestem już daleko od tamtych emocji. Upłynęło trochę czasu, a ja spotykając inne zdradzone kobiety zrozumiałam, jakie prawdy wyciągnęłam dla siebie z mojej historii. I te chciałabym wam przekazać, żeby było wam łatwiej, że może uda się wam być mądrzejszą ode mnie.

Zrozumiałam, że:

– nie ja ponoszę odpowiedzialność za jego zdradę i nie ja jestem jej winna

To był jego świadomy wybór, jego decyzja. Nawet jeśli między nami byłoby źle, powinien przyjść i porozmawiać, a nie po najłatwiejszej linii oporu rozwiązywać w końcu nasze, nie jego problemy. ON jest odpowiedzialny za to, że zdradził, nikt inny.

– ta druga nie ma znaczenia

Naprawdę. Nieważne czy jest wysoką blondynką, czy krępą brunetką, czy jest młodsza, czy starsza, czy wiedziała, że on ma rodzinę czy nie. Ta druga dla nas – zdradzonych jest nieistotna. Nie przerzucajcie jego winy na tę kobietę, nie szukajcie usprawiedliwienia dla tego, co zrobił w niej. Zdradził. Tylko to się liczy. A z kim, gdzie, przy jakiej okazji… To jest najmniej istotne.

– słuchaj swojej intuicji

Zawsze na niej polegaj, zawsze. Nawet jeśli podpowiada ci złe rzeczy, nawet jeśli podsuwa bolesne prawdy, ona nigdy nie zwiedzie cię na manowce. Jest ostrzeżeniem, żebyś nie cierpiała jeszcze bardziej. Gdy kłuje cię niepewnością, wątpliwościami, wsłuchaj się w nie, drąż temat, nie pozwól, by to, z czym w końcu przyjdzie ci się zmierzyć, odkładać w nieskończoność na tył głowy. Być może, jeśli zareagujesz, nie będzie za późno.

– wybacz sobie

To najważniejsza rzecz, jaką możesz zrobić – wybaczyć sobie jego zdradę. Wiem, że może dla ciebie brzmi to jak jakaś bzdura, ale jeszcze nie zdajesz sobie sprawy, ile właśnie uraz do samej siebie w sobie zakorzeniasz. Będę powtarzać do znudzenia – nie ty jesteś winna jego zdrady. Nie ty ponosisz za nią odpowiedzialność. Wybacz sobie, bo tylko tak będziesz mogła pójść dalej.

– wybacz jemu

Tak wiem, to jest cholernie trudne. Ale stało się. Bez względu na to, jak potoczy się wasze wspólne życie – wybacz mu. Każdy człowiek jest ułomny, każdy popełnia błędy – i to nie jest jego tłumaczenie, tylko uświadomienie tobie, że tak się dzieje, tak się zdarza. Wybaczenie jest krokiem, który musisz zrobić, jeśli chcesz żyć szczęśliwie dalej i nie oglądać się za siebie. To, że wybaczasz, nie znaczy, że akceptujesz, co zrobił. Wybaczasz dla siebie, wybaczasz, ale nie zapominasz.

– nie podejmuj decyzji pod wpływem silnych emocji

Daj sobie czas. Daj wam tego czasu. Nie musisz od razu o niczym decydować – czy odejść, czy zostać. Porozmawiaj z nim, być może tak szczerze jak nigdy wcześniej. To nie będzie miła rozmowa dla żadnego z was, ale ważne, byście siebie naprawdę słuchali. Jeśli czujesz, że zasługujecie na drugą szansę – daj ją wam. Znam związki, które zdrada wzmocniła, które zbudowała na nowo, które dziś są o wiele silniejsze i szczęśliwsze. Wiem, że można, ale to wymaga ogromu pracy. Jeśli jednak czujesz, że nic z tego, że nie dasz rady, że nie jesteś w stanie żyć z człowiekiem, który tak się zawiódł – zrób ten krok, żyj bez niego lepiej.

Za każdą z was i za wasze wybory trzymam ogromne kciuki. Pamiętajcie, istnieje życie po zdradzie.


Lifestyle Podróże

Kilka sygnałów, że ktoś manipuluje twoimi emocjami

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
14 stycznia 2019
Fot. iStock/Viktor_Gladkov

Manipulator emocjonalny to niezwykle „trudna” osoba, z którą jednak można sobie poradzić. Kradnie twoją energię, jest męczący, kiedy stara się być blisko ciebie i może sprawnie obniżyć twoje poczucie własnej wartości. Manipulacja emocjonalna jest toksyczna. Jest więc ważne, abyś rozpoznał, kiedy ktoś w twoim życiu manipuluje twoimi emocjami i emocjami tych, którzy cię otaczają. Pozwoli to uniknąć zranienia lub zblokowania w niechcianych sytuacjach.

Kilka sygnałów, że ktoś manipuluje twoimi emocjami

Wszystko kręci się wokół niego

Emocjonalny manipulator stale pragnie współczucia, uwagi i tego, by być wysłuchanym -natychmiast.

Ponieważ nie jest możliwym być stale w centrum uwagi, emocjonalny manipulator jest skłonny do różnych toksycznych zachowań, aby osiągnąć swój cel. Na przykład:

– odbija pałeczkę

Jeśli powiesz emocjonalnemu manipulatorowi, że coś negatywnego dzieje się w twoim życiu, z pewnością poinformuje cię, jak on sam bardzo cierpi. Będzie sugerować, że twoje problemy są niczym w porównaniu z jego wysiłkami.

Zasadniczo ludzie tego typu okazują zadowolenie z faktu, że problemy wszystkich innych są mniej ważne niż ich własne.

– wyolbrzymia

Emocjonalny manipulator tworzy różne historie, aby zwrócić na siebie uwagę. Będzie wyolbrzymiać swoje problemy, przerywając historie innych ludzi, aby opowiedzieć własne, wymyślone i „lepsze”.

– robi z siebie męczennika

Kiedy wszystko idzie gładko, na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie osoby pomocnej dla innych i życzliwej.

Ale potem wszystko zaczyna iść źle. Manipulator narzeka, zachowuje się, jakby przyjął na siebie ogromny ciężar. Ponieważ jest dobrym aktorem, możesz myśleć, że jest po prostu dobrym człowiekiem z pozytywnym nastawieniem … dopóki nie zacznie się to narzekanie.

Przekręca fakty

Fakty są wrogiem emocjonalnego manipulatora, ponieważ dowodzą, że jego działania i reakcje są niewłaściwie. Radzi sobie z nimi w następujący sposób:

– Gaslighting

Jest to działanie polegające na próbach nakłonienia cię do zakwestionowania twojego sposobu postrzegania rzeczywistości. Manipulator zrobi wszystko, byś uwierzył, że to ty jesteś w błędzie, a on ma rację. Oznacza to, że emocjonalny manipulator może:

  • Kłamać w sprawie sekwencji zdarzeń
  • Sprawić, że uwierzysz, że zrobiłeś coś, czego nie zrobiłeś
  • Przekona cię, że źle zrozumiałeś, źle napisałeś, źle zapamiętałeś jakąś sytuację
  • Przekona cię, że twoje problemy nie są prawdziwe

– Granie ofiary

On nigdy nie jest w błędzie. To inni są niesprawiedliwi, atakują go, krzywdzą. Bez względu na to, co zrobił, na pewno będzie wskazywać palcami na wszystkich innych, nigdy nie przyjmie winy na siebie.

Jeśli emocjonalny manipulator nie zdoła wykonać jakiegoś zadania, winne są twoje zbyt wysokie oczekiwania. Kiedy zerwie z nim partner, nazwie go bojącym się zobowiązań. Jeśli cię rozzłości, powie, że jesteś zbyt wrażliwy. Jeśli zostanie zwolnieni, jego szef był palantem. Zasadniczo emocjonalni manipulatorzy nigdy nie biorą odpowiedzialności za swoje błędy.

Jest agresywny

Czasami możesz czuć się niekomfortowo, gdy manipulator zaczyna być nadmiernie agresywny. Może używać mocnego, szorstkiego języka, gestów lub mówić bardzo głośno, aby wykluczyć jakąkolwiek szansę na uczciwą dyskusję.

Wywiera presję

Bo zależy mu na jak najszybszym osiągnięciu celu. Z jednej strony będzie ci mówił, że musisz czuć się komfortowo i dobrze zastanowić nad decyzją, którą chcesz podjąć, z drugiej – będzie stwarzał psychiczną presję, byś podjął ją jak najszybciej i z jak najkorzystniejszym skutkiem dla niego. Siła perswazji jest okrutna, gdy masz do czynienia z manipulatorem. Zagra na najcieńszej strunie – odwoła się do twoich emocji, do poczucia sprawiedliwości, do poczucia winy…


Na podstawie: powerofpositivity.com


Zobacz także

Jak schudnąć z bioder? Działaj i chudnij!

Rzuciła korporację, by spełniać marzenia. O swojej wielkiej pasji do gotowania i o tym, jak to jest kroczyć niepewną drogą

Czy wiesz, że kleszcze atakują już cały rok?!