Go to content

Rzeżucha – wspiera wzrok, chroni trzustkę, wzmacnia kości. Warto wysiewać ją nie tylko na Wielkanoc

rzeżucha - jak siać, nasiona
Fot. iStock

Rzeżucha to niepozorna roślinka o wielkiej mocy dla zdrowia. W jej delikatnych łodyżkach i listkach ukryta jest moc witamin i minerałów, które są cennym wsparciem dla organizmu. Co więcej, nie potrzeba wiele, by cieszyć się rzeżuchą bez względu na porę roku. Warto wiedzieć, jakie właściwości ma rzeżucha, jak siać tę roślinę i z czym podawać na talerzu.

Maleńka, zielona i i intensywnie pachnąca – tak można w skrócie opisać cechy rzeżuchy. W wielu domach jej wysiew tuż przed świętami jest wręcz obowiązkowy, traktowany jak tradycja. Rzeżucha, na przekór swoim niewielkim rozmiarom, posiada wiele wartościowych substancji, które wspierają działanie organizmu.

Rzeżucha – właściwości dla zdrowia

Kiełki rzeżuchy dostarczają witaminy takie jak: C, B, A, K oraz E, łatwo przyswajalne żelazo i wapń. Poza tym zawierają także fosfor, cynk, selen, magnez, jod, kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Liczne badania wskazują na to, że rzeżucha wpływa na poprawę naszego zdrowia. Bogactwo witamin, różnych soli mineralnych i pierwiastków to dobry powód, by wzmacniającą rzeżuchę włączyć do diety, szczególnie w przypadku dzieci, kobiet w ciąży, osób narażonych na duży wysiłek fizyczny oraz wracających po chorobie do zdrowia.

rzeżucha - jak siać, nasiona

Fot. iStock

Wspiera wzrok

Ta niepozorna roślinka jest źródłem luteiny, która ma ogromne znaczenie dla ochrony wzroku przed chorobami. Docenić jej moc powinny szczególnie osoby pracujące godzinami przy komputerze, oraz w inny sposób nadwyrężające wzrok. Luteina jest również silnym antyoksydantem, który zapobiega przedwczesnemu starzeniu komórek w organizmie.

Rzeżucha chroni trzustkę i obniża cukier

Prowadzone są badania, które wskazują również na pozytywny wpływ rzeżuchy, która zawiera chrom, na pracę trzustki. Podejrzewa się ją również o wpływ na obniżanie poziomu cukru we krwi.

Przyspiesza trawienie i usuwa zaparcia 

Rzeżucha zawiera celulozę i kwas uronowy, które gwarantują efekt przeczyszczający. Zetknięcie ich w jelitach z wodą powoduje, że pęcznieją, przesuwając masy kałowe. Codzienna garstka rzeżuchy przy zdrowej diecie może pomóc w zapobieganiu dokuczliwym zaparciom.

Rzeżucha wzmacnia kości

Rzeżucha to prawdziwa skarbnica wapnia –  100 g kiełków znajdziemy aż 300 mg tego pierwiastka. To prawie jedna trzecia dziennego zapotrzebowania na wapń u osoby dorosłej. Dzięki temu rzeżucha wzmacnia kości, zapobiegając osteoporozie. Nie bez wpływu jest także na kondycję zębów oraz dla prawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego. Obecność witaminy K jest tu równie istotna, ponieważ bierze udział w aktywizacji białek koniecznych do wzrostu kości.

Wspiera tarczycę

Rzeżucha to źródło jodu, który jest niezbędny dla prawidłowej pracy tarczycy. Włączyć do diety kiełki rzeżuchy powinny osoby cierpiące z powodu niedoczynności tarczycy.

Rzeżucha – jak siać nasiona?

Rzeżuchę bez najmniejszego problemu możemy wyhodować samodzielnie. Nasiona kiełkują szybko wzrastają na potęgę – wystarczy kilka dni, wilgoć, słońce oraz ciepło, by móc ścinać młode kiełki. Potrzebna jest kiełkownica lub szklane naczynie (np. talerzyk, miseczka) w którym wysiejemy nasiona.

rzeżucha - jak siać, nasiona

Fot. iStock

Jak siać nasiona, by rzeżucha rosła w siłę? Ziarna należy najpierw zalać letnią wodą, by je namoczyć. Następnie wodę wylewamy, do naczynia wkładamy gazę lub watę, wykładamy na nią nasiona, dbając, by miały stale wilgotne podłoże, ale by nie stały w wodzie. Po kilku dniach kiełki powinny być gotowe do spożycia.

Rzeżucha – jak ją jeść?

Nie nie stoi na przeszkodzie, by rzeżuchę jeść bezpośrednio po ścięciu łodyżek. Jednak biorąc pod uwagę intensywność jej smaku, można wykorzystać jako pożywny element innych dań. Popularnością cieszą się wiosenne kanapki z różnorodnymi sałatami i warzywami, do których garść rzeżuchy to swoista kropka nad i. Rzeżucha oczywiście idealnie komponuje się z jajkami, majonezem lub zdrowszymi sosami. Innym pomysłem na wykorzystanie rzeżuchy są wszelkiego rodzaju sałatki, twarożki oraz zielone pasty na kanapki.

rzeżucha - jak siać, nasiona

Fot. iStock

Rzeżucha – pasta jajeczna 

Składniki:

  • łyżka majonezu
  • 4 duże jajka
  • łyżka jogurtu naturalnego
  • łyżeczka chrzanu
  • garść rzeżuchy
  • szczypiorek
  • sól
  • pieprz
  • szczypta słodkiej papryki

Pasta jajeczna z rzeżuchą – przygotowanie 

  1. Jajka ugotuj na twardo.
  2. Ugotowane i obrane jajka przeciśnij przez praskę lub zblenduj je na gęstą papkę, przełóż do miseczki.
  3. Dodaj majonez, jogurt, chrzan, dopraw solą, pieprzem, słodką papryką.
  4. Rzeżuchę  i szczypiorek poszatkuj, dodaj do pasty i wymieszaj delikatnie.

źródło:  www.akademiadietetyki.pl,dieta.pl