Go to content

Jak wybrać najzdrowsze wino?

Jak wybrać najzdrowsze wino?
Fot. iStock

Picie wina jest zdrowe, o ile zdecydujesz się pić z umiarem i rozsądnie się odżywiać. Więc jak wybrać najzdrowsze wino? To nie tylko kwestia ceny trunku. Oto lista nakazów i zakazów wyboru najzdrowszych odmian.

Jak wybrać najzdrowsze wino?

Wybierz czerwone wino

Ponieważ czerwone wino ma więcej przeciwutleniaczy, jego wybór przyniesie więcej korzyści zdrowotnych. Wybieraj wina z największą ilością resweratrolu, ponieważ zawierają one winogrona o grubej skórce. Petite Sirah lub Cabernet Sauvignon to dwie czerwone odmiany o wysokiej zawartości resweratrolu. Warto je polubić.

Poszukaj niższego poziomu alkoholu

Zawartość alkoholu w winie waha się od 9 do 16 procent. Co ciekawe, ponieważ alkohol pochodzi z cukru gronowego, im więcej alkoholu, tym wyższa zawartość cukru w ​​partii. Tak więc picie słabszego wina, to wybór trunku o niższej zawartości cukru. Riesling i włoskie Moscato to przykłady produktów o niższej zawartości alkoholu (i cukru).

Pamiętaj, że dziś bez trudu kupisz wina bezalkoholowe. 🙂

Kup zrównoważone wino z gospodarstwa

Kupując wino uprawiane w sposób zrównoważony, wiesz, że otrzymujesz odmianę, która nie została wyprodukowana z winogron spryskanych pestycydami lub innymi syntetycznymi chemikaliami. Wybór jak najbardziej ekologicznego produktu, sprawdzi się również w tej dziedzinie.

Te wina również nie zawierają siarczynów. Siarczki są naturalnym produktem ubocznym produkcji wina. Pomagają np.  stabilizować napój. Siarka jest używana w produkcji wina, aby zapobiec rozwojowi bakterii i drożdży.  Jeśli producent ma Eko-produkt z pewnością się tym pochwali. Czytaj etykiety!

Zachowaj umiar

Bez tego żadne wino nie będzie dla ciebie zdrowe! I kropka.

Umiar jest kluczem do picia wina w celu poprawy zdrowia

Wiesz już, że zbyt dużo alkoholu jest szkodliwe dla zdrowia. Wszystko, od utraty przytomności po napady padaczkowe, wymioty i zabójcze bóle głowy, wynika z nadmiernego picia. Ale picie zbyt dużej ilości wina może również powodować problemy psychiczne, problemy z sercem, uszkodzenie wątroby, problemy z trzustką i niektóre rodzaje raka. O uzależnieniu od alkoholu chyba nie musimy wspominać.

Jeśli chodzi o picie jakichkolwiek napojów alkoholowych, pamiętaj, że kluczem jest umiar, a alkohol jest tylko dla pełnoletnich smakoszy! 

Kiedy pijesz umiarkowanie i dbasz o zdrową, zbilansowaną dietę, maksymalizujesz korzyści zdrowotne wynikające z picia wina. Wino poprawia zdrowie serca, mózgu i żołądka. Pomaga również czuć się szczęśliwszym i żyć dłużej. Niektóre badania mówią nawet o jego zbawiennym wpływie na utrzymanie odpowiedniej masy ciała.

Przy tak wielu wspaniałych korzyściach, nic dziwnego, że picie wina jest tak powszechnym nawykiem. Zbierz więc przyjaciół i rodzinę na obfity kieliszek ulubionej odmiany z najlepszych winogron, o najniższej zawartości alkoholu i z ekologicznej farmy. Na zdrowie! 😉


źródło: powerofpositivity.com