Dieta

Jak wybrać najzdrowsze wino?

Redakcja
Redakcja
4 sierpnia 2020
Jak wybrać najzdrowsze wino?
Fot. iStock – Jak wybrać najzdrowsze wino?
 

Picie wina jest zdrowe, o ile zdecydujesz się pić z umiarem i rozsądnie się odżywiać. Więc jak wybrać najzdrowsze wino? To nie tylko kwestia ceny trunku. Oto lista nakazów i zakazów wyboru najzdrowszych odmian.

Jak wybrać najzdrowsze wino?

Wybierz czerwone wino

Ponieważ czerwone wino ma więcej przeciwutleniaczy, jego wybór przyniesie więcej korzyści zdrowotnych. Wybieraj wina z największą ilością resweratrolu, ponieważ zawierają one winogrona o grubej skórce. Petite Sirah lub Cabernet Sauvignon to dwie czerwone odmiany o wysokiej zawartości resweratrolu. Warto je polubić.

Poszukaj niższego poziomu alkoholu

Zawartość alkoholu w winie waha się od 9 do 16 procent. Co ciekawe, ponieważ alkohol pochodzi z cukru gronowego, im więcej alkoholu, tym wyższa zawartość cukru w ​​partii. Tak więc picie słabszego wina, to wybór trunku o niższej zawartości cukru. Riesling i włoskie Moscato to przykłady produktów o niższej zawartości alkoholu (i cukru).

Pamiętaj, że dziś bez trudu kupisz wina bezalkoholowe. 🙂

Kup zrównoważone wino z gospodarstwa

Kupując wino uprawiane w sposób zrównoważony, wiesz, że otrzymujesz odmianę, która nie została wyprodukowana z winogron spryskanych pestycydami lub innymi syntetycznymi chemikaliami. Wybór jak najbardziej ekologicznego produktu, sprawdzi się również w tej dziedzinie.

Te wina również nie zawierają siarczynów. Siarczki są naturalnym produktem ubocznym produkcji wina. Pomagają np.  stabilizować napój. Siarka jest używana w produkcji wina, aby zapobiec rozwojowi bakterii i drożdży.  Jeśli producent ma Eko-produkt z pewnością się tym pochwali. Czytaj etykiety!

Zachowaj umiar

Bez tego żadne wino nie będzie dla ciebie zdrowe! I kropka.

Umiar jest kluczem do picia wina w celu poprawy zdrowia

Wiesz już, że zbyt dużo alkoholu jest szkodliwe dla zdrowia. Wszystko, od utraty przytomności po napady padaczkowe, wymioty i zabójcze bóle głowy, wynika z nadmiernego picia. Ale picie zbyt dużej ilości wina może również powodować problemy psychiczne, problemy z sercem, uszkodzenie wątroby, problemy z trzustką i niektóre rodzaje raka. O uzależnieniu od alkoholu chyba nie musimy wspominać.

Jeśli chodzi o picie jakichkolwiek napojów alkoholowych, pamiętaj, że kluczem jest umiar, a alkohol jest tylko dla pełnoletnich smakoszy! 

Kiedy pijesz umiarkowanie i dbasz o zdrową, zbilansowaną dietę, maksymalizujesz korzyści zdrowotne wynikające z picia wina. Wino poprawia zdrowie serca, mózgu i żołądka. Pomaga również czuć się szczęśliwszym i żyć dłużej. Niektóre badania mówią nawet o jego zbawiennym wpływie na utrzymanie odpowiedniej masy ciała.

Przy tak wielu wspaniałych korzyściach, nic dziwnego, że picie wina jest tak powszechnym nawykiem. Zbierz więc przyjaciół i rodzinę na obfity kieliszek ulubionej odmiany z najlepszych winogron, o najniższej zawartości alkoholu i z ekologicznej farmy. Na zdrowie! 😉


źródło: powerofpositivity.com

Dieta

20 sygnałów, które mówią ci, że powinnaś natychmiast zakończyć ten związek

Redakcja
Redakcja
4 sierpnia 2020
Fot. iStock/martin-dm
 

Początek związku to taki moment w relacji dwóch osób, w którym patrzymy na siebie trochę przez różowe okulary. Rzadko kiedy zauważamy niepokojące sygnały, rzadko kiedy uważamy, że trzeba być nieco bardziej ostrożnym. Chcemy być szczęśliwi tu i teraz, natychmiast. Wolimy wierzyć, że wszystko jest tak jak trzeba niż sabotować miłość. Czas mija i często dopiero w momencie, kiedy jesteśmy już ze sobą dość długo okazuje się, że wcale nie jest między nami tak idealnie. Przychodzi moment, w którym uświadamiamy sobie, że miłość nie wystarczy, a związek trzeba jak najszybciej zakończyć.

20 sygnałów, które mówią ci, że powinnaś natychmiast zakończyć ten związek

1. Nie lubisz już siebie

Stało się tak dlatego, że partner uważa, że jesteś nie wystarczająco dobra, piękna, inteligentna. I ty w to uwierzyłaś.

2. Czujesz, że chodzisz na palcach wokół swojego partnera

Boisz się, że cokolwiek zrobisz lub powiesz, on cię skrytykuje lub okaże niezadowolenie.

3. Twoi przyjaciele i rodzina uważają, że powinnaś zerwać tę więź

Muszą istnieć dobre powody, jeśli zaufani przyjaciele i rodzina mówią ci, że ten związek nie jest dla ciebie dobry. Pamiętaj, że to ludzie, którzy chcą dla ciebie tylko tego, co najlepsze.

4. Tylko ty się starasz, żeby związek się rozwijał

Każdy związek wymaga ciężkiej pracy obu stron. Jeśli czujesz, że jesteś jedyną osobą, która to rozumie i wiesz, że to się nie ulegnie zmianie, być może najlepiej będzie zakończyć związek.

5. Ciągle masz nadzieję, że twój partner się zmieni

Masz w głowie idealną wersję swojego partnera i desperacko trzymasz się nadziei, że to się kiedyś spełni. Przecież to oznacza, że chciałabyś kochać kogoś innego niż on…

6. Trzymają cię przy nim jedynie dobre wspomnienia

„Ponieważ był dla mnie dobry”, „Ponieważ jestem mu to winna” lub „Ponieważ tak dobrze było nam razem w łóżku”. Teraźniejszość i przyszłość są ważniejsze.

7. Czujesz, że nie ma dla ciebie przestrzeni w tej relacji

Wiecznie roszczeniowi lub kontrolujący partner może odebrać ci wolność i sprawić, że poczujesz, że nie masz w relacji przestrzeni dla siebie.

8. Jesteś z nim z lęku

A jeśli nie znajdziesz nikogo lepszego? Strach przed „a co, jeśli” nigdy nie powinien być powodem do zadowalania się kimś, z kim nawet nie chcesz być.

9. Czujesz się lekceważona przez swojego partnera

Słowa lub czyny twojego partnera poniżają cię. Sprawiają, że myślisz, że jesteś mniej wartościowa. Twoja druga połówka powinna w ciebie wierzyć, a nie sprawiać, że czujesz, że zasługujesz na oraz mniej uczucia, uwagi, szacunku.

10. Jesteś z nim z powodu presji społecznej

Jest to szczególnie ważne, gdy jesteś w związku z kimś, kogo przedstawili ci przyjaciele lub rodzina. Szczęście to sprawa osobista, pamiętaj.

11. Wolisz robić cokolwiek innego niż spędzać z nim czas

Czy to dlatego, że nie chcesz już z nim być, czy też po prostu z jakiegoś innego powodu uciekasz od niego, jest to znak, że powinnaś być wobec siebie szczera. Nie chcesz chyba spędzić reszty życia w towarzystwie kogoś, kto męczy cię swoją obecnością?

12. Twój partner ucieka się do przemocy

W tej sytuacji nie masz się nawet nad czym zastanawiać. Przemoc nie może być usprawiedliwiana ani ukrywana.

13. Czujesz się o niego bardzo zazdrosna i jesteś obsesyjnie podejrzliwa

Kiedy twój partner wychodzi, myślisz, że jest już z kimś innym. Kiedy sprawdza swój telefon, rzucasz okiem, aby przeczytać wiadomości od znajomych. Podstawą zdrowego związku jest zaufanie, pamiętaj.

14. Ty lub twój partner stale wracacie myślami do byłego partnera/partnerki

Czasami ludzie muszą przez chwilę być sami, aby uporządkować swoje uczucia.

15. Twój związek musi być utrzymywany w tajemnicy

Ponieważ twój partner się ciebie wstydzi. Albo ty się go wstydzisz. Jakakolwiek jest przyczyna, to nie może być dla ciebie zdrowe.

16. Zerwaliście i wróciliście do siebie więcej niż raz

Takie relacje są bardzo wyczerpujące emocjonalnie, również dla bliskich wam osób i szczególnie dla dzieci.

17. Ciągle marzysz o kimś innym

Nie możesz przestać się zastanawiać, czy „gdzieś tam” jest ktoś lepszy dla ciebie. Możesz właśnie założyłaś konto na Tinderze? Zamiast tego powinnaś porozmawiać ze swoim partnerem na temat zakończenia związku.

18. Szukasz powodów, żeby zerwać

Dzieje się tak dlatego, że masz wątpliwości co do związku i partnera. Szuka jedynie potwierdzenia dla swoich podejrzeń.

19. Wasza dwójka nie komunikuje się dobrze

Krzyki, brak umiejętności słuchania, przedrzeźnianie, dąsanie się, wyzwiska i trzaskanie drzwiami to tylko niektóre przykłady. Jedną z cech dobrego związku jest dobra komunikacja. Jeśli obie strony nie mogą dojść do kompromisu i starać się zrozumieć siebie nawzajem, jaki jest sens bycia razem?

20. Czujesz się bardziej samotna niż gdybyś była singlem

Poczucie samotności w związku jest frustrujące. Czasem lepiej się rozstać niż przeżywać rozczarowanie i odczuwać brak zainteresowania ze strony partnera.


Dieta

Co się dzieje z twoim ciałem, jeśli codziennie wypijasz kieliszek wina

Redakcja
Redakcja
4 sierpnia 2020
fot. iStock

Picie wina jest tak stare jak świat, no, prawie ;). Ludzie polubili je od razu i ta miłość trwa już około  osiem tysięcy lat. W całej historii wino było używane podczas uroczystości, ceremonii religijnych, do uzdrawiania i pocieszania osób starszych. Nie brakuje również peanów nad jego zastosowaniem dla poprawy zdrowia Więc, co dzieje się z twoim ciałem, kiedy wypijasz kieliszek wina?

Badania wykazały, że umiarkowane picie od jednej do dwóch lampek dziennie dobrego wina ma pozytywny wpływ na zdrowie. Nacisk kładziony jest na umiarkowane spożycia! Wino, jak każdy alkohol, może doprowadzić do uzależnienia i negatywnych konsekwencji picia. Lekarze zalecają, aby nie przesadzać z tym ulubionym napojem. Nadmierne spożywanie alkoholu prowadzi do chorób i innych problemów zdrowotnych.

Czternaście potencjalnych korzyści zdrowotnych wynikających z picia wina

Uważa się, że picie wina zapewnia niezliczone korzyści dla organizmu. Ale czy powinieneś pić wino czerwone czy białe?

Czerwone wino jest zdrowsze, ponieważ w procesie fermentacji czerwonych winogron pozostawia się skórki. W przypadku odmiany białej, proces fermentacji  nie obejmuje skórek winogron. Te z kolei zawierają przeciwutleniacze, które chronią twoje komórki. Oto lista potencjalnych korzyści zdrowotnych, które czekają na nas w kieliszku wina:

Poprawa zdrowia serca

Picie wina pomaga zmniejszyć ryzyko wystąpienia jakiejkolwiek choroby sercowo-naczyniowej lub zawału serca. Osoby pijące słabo lub w ogóle nie pijące wina, częściej umierają przedwcześnie niż osoby pijące umiarkowanie. Częściowo wynika to ze zdolności wina do rozszerzania tętnic i zwiększania przepływu krwi. To rozszerzenie zmniejsza ryzyko zakrzepów krwi lub uszkodzenia serca.

Zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory

Wino ma właściwości zwalczające raka, to dzięki bogactwu przeciwutleniaczy. Niektórzy badacze sugerują, że picie umiarkowanej ilości wina spowolni rozwój określonych typów komórek rakowych. Może to wynikać z tego, że ten sfermentowany sok zawiera fenole, które spowalniają wzrost raka prostaty i raka wątroby.

Obniża poziom cholesterolu

Wino podnosi poziom HDL (dobrego cholesterolu) i blokuje LDL (zły cholesterol), który powoduje uszkodzenie wyściółki tętnic. Uważa się, że picie wina może zwiększyć HDL nawet o pięć do piętnastu procent.

Walczy z osteoporozą

Osteoporoza powoduje osłabienie i demineralizację kości, czyniąc je kruchymi i słabymi. Niektóre badania sugerują, że umiarkowane picie czerwonego wina wzmacnia mineralizację kości zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Dba o zdrowie mózgu

Badania wykazały, że picie czerwonego wina w połączeniu ze zdrową dietą, taką jak dieta śródziemnomorska, może spowolnić choroby neurologiczne związane z wiekiem (takie jak choroba Parkinsona i Alzheimera).

Pomaga kontrolować masę ciała

Niektórzy badacze sugerują, że picie wina może pomóc kontrolować wagę. Niestety wyniki nie dają pewności, ale warto o tym wspomnieć. Uważa się również, że winko może pomóc spalić dodatkowe kalorie. To myślenie zostało ostatnio zakwestionowane. Wciąż odkrywana jest pełna wiedza na temat wina i kontroli wagi.

Za każdym razem, gdy pijesz alkohol, przyjmujesz dodatkowe kalorie. Przeciętna szklanka czerwonego zawiera około 125 kalorii jedną lampkę. Podczas gdy przeciętny kieliszek białego wina ma około 120 kalorii. Jeśli jednak nie chcesz rezygnować z alkoholu na diecie, wino jest najrozsądniejszą i najzdrowszą opcją.

Zwalcza infekcje

Uważa się, że picie jednego kieliszka wina dziennie, pomaga organizmowi zwalczać infekcje, zwłaszcza te w jelitach.

Helicobacter pylori to bakteria wywołująca zapalenie błony śluzowej żołądka, problemy żołądkowe i wrzody. Wino chroni jelita przed tego typu bakteriami. Może również pomóc chronić jelita przed salmonellą, czy zanieczyszczeniem żywności.

Obniża poziom cukru we krwi

Uważa się, że kobiety przed menopauzą, które piją co najmniej dwa kieliszki wina dziennie, są mniej podatne na cukrzycę typu 2. Pomaga również w kontroli glikemii i pomaga w walce z insulinoopornością.

Wydłuża życie (podobno)

Picie wina pomaga dłużej żyć, zwłaszcza jeśli stosujesz zdrową dietę śródziemnomorską z dużą ilością warzyw, owoców i ryb, orzechów i produktów pełnoziarnistych.

Pomaga poczuć  się szczęśliwszym

Umiarkowane picie wina poprawia ogólny nastrój i samopoczucie. Wiedzieli o tym nawet starożytni. Chyba każdy z nas doświadczył tego działania, 😉

Wino poprawia wzrok

Wino zawiera resweratrol, który pochodzi ze skórki winogron używanych do produkcji wina. Czerwone wino zawiera więcej resweratrolu niż białe. Resweratrol może zapobiegać utracie wzroku. Zmniejsza stany zapalne i stres oksydacyjny, co wpływa na równowagę wolnych rodników i przeciwutleniaczy w organizmie. Może pomóc w walce z powszechną utratą wzroku, zwłaszcza w podeszłym wieku.

Pomoże w przypadku takich chorób, jak:

  • Jaskra
  • Zaćma
  • Zwyrodnienie plamki żółtej
  • Retinopatia cukrzycowa

Zmniejsza ryzyko udaru

Umiarkowane picie może zapobiec powstawaniu zakrzepów krwi, ponieważ wino jest naturalnym środkiem rozrzedzającym. Fenole i resweratrol działają, jako rozcieńczalnik.

Poprawia kondycję skóry

Wino zawiera wiele przeciwutleniaczy, które mogą wspomóc twoją skórę, spowalniając rozwój bakterii trądzikowych. Przeciwutleniacze działają odmładzająco na skórę, sprawiając, że jest jaśniejsza i bardziej elastyczna. Picie wina stymuluje również przepływ krwi, czyli poprawia krążenie, co może zapobiegać powstawaniu zmarszczek.

Chroni zęby

Wierz lub nie, picie sfermentowanego soku winogronowego może pomóc w walce z bakteriami znajdującymi się w jamie ustnej. Polifenole w winie spowalniają bakterie powodujące próchnicę i odpowiedzialne za powstawanie płytki nazębnej. Oczywiście


źródło: powerofpositivity.com

Zobacz także

Zamień kubek zwykłej kawy na kawę zbożową. Twój organizm ci za to podziękuje

Międzynarodowy Dzień Epilepsji. Dieta ketogenna szansą, gdy leki zawodzą

Dieta kapuściana - zasady, przepis, jadłospis, efekty

Dieta kapuściana – na czym polega i jakich efektów można się po niej spodziewać?