Go to content

Niesamowity prezent rodem z Marsylii? To proste, stwórz własnoręcznie naturalne mydełko

Fot. Pixabay / cvrkut / CC0 Public Domain

Cóż ciekawego można powiedzieć o mydle? Zwykła kostka, biała lub w kolorach tęczy, naszpikowana chemicznym zapachem, ze śladowym dodatkiem substancji naturalnych typu mleko czy wyciągi z roślin. W większości przypadków ląduje w naszych koszykach pierwsze lepsze, które nawinie się pod rękę byleby przyzwoicie pachniało. Dalej trafia do naszych łazienek, zmywając każdego dnia zanieczyszczenia ze skóry, a często w zamian pozostawiając ściągniętą i lekko wysuszoną skórę.

Mydło – kiedyś nikt nie chciałby dostać tego w prezencie

I nic dziwnego, podarowanie komuś mydła, może być odbierane jako delikatna aluzja dotycząca stanu higieny. Ponadto mydło było zwykłym, nieciekawym produktem, który nie służył zdobieniu łazienki. To wstydliwe podejście do mydła się zmienia. Dziś mydło wychodzi “na salony” i wpada do torby upominkowej, kusząc zapachem, wyglądem, pięknie przewiązane kokardą.

Mydlana rewolucja

Trend powrotu do natury sprawił, że krytycznym okiem przyglądamy się temu, co kryje się w składzie przeciętnej kostki mydła. A lista jest długa i mało zachęcająca – detergenty, spieniacze, utwardzacze, sztuczne barwniki i sztuczne zapachy. Nic dziwnego że taki produkt może szkodzić delikatnej skórze twarzy. Dla odmiany mydła naturalne, często wykonywane własnoręcznie, tworzy się m. in. ze szlachetnych olejów roślinnych takich jak:

oliwa z oliwek – to bogate źródło witaminy A, D, E i K bezcennych dla urody, ma właściwości przeciwdziałające powstawaniu wolnych rodników, wpływa na zachowanie młodego wyglądu

olej laurowy – działający antyseptycznie i mocno nawilżający, skutecznie łagodzi dolegliwości i problemy skórne.

olej kokosowy – posiada wysoką zdolność powstrzymywania przed utratą wilgoci skóry, pomaga w utrzymaniu lśniącego wyglądu i miękkości włosów

olej palmowy – zawiera wit E, oczyszcza włosy i skórę z brudu, pomaga odbudować i regulować wydzielanie sebum

olej lniany – zawiera NNKT, poprawia stan skóry przy egzemach i łuszczycy. chroni ją przed promieniowaniem UV, nadaje gładkości, głęboko nawilża.

Zalety naturalnych mydeł

Naturalne składniki wchodzące w skład takiego mydełka przede wszystkim pielęgnują i wpływają łagodząco na stan skóry. Poza olejami dodaje się tu między innymi: miód, płatki owsiane, kwiaty i owoce, a dla koloru barwniki pochodzenia mineralnego. Produkty zyskują na działaniu, zapachu i prezentacji. Takie mydła są wyjątkowe z kilku przyczyn:

Nie uczulają! Są doskonałym wyborem dla codziennej pielęgnacji osób z alergią, a w zależności od rodzaju mydła, poleca się je dla skóry suchej i wrażliwej.

Niesamowicie wyglądają. Do lamusa odchodzi nudny kształt zwykłego mydła. Ręcznie robione mydełka są fantazyjne, cieszące oko wieloma kształtami (okrągłe, prostokątne, kwadratowe, w deseń kwiatowy i jeszcze wiele, wiele innych), zachwycające kolorami i dodatkami zatopionymi w mydlanej masie. Dostępne są zarówno w kostce jak i krojone z bloku na wagę. Dodatek naturalnych olejków eterycznych nadaje im niesamowitego zapachu, który unosi się mocniej w ciepłej kąpieli.

Nie tylko do twarzy i ciała. Naturalne mydła z powodzeniem zastąpią syntetyczne szampony do włosów. Te na bazie są na bazie ekstraktu z kasztanu, szałwii, podbiału, rozmarynu, skrzypu, pokrzywy i rumianku, cechują się działaniem przeciwłupieżowym, wzmacniają włosy i hamują ich wypadanie. Sprawiają że włosy zyskują połysk, są sprężyste i puszyste. Bez problemu można wykorzystać je do prania delikatnych tkanin.

Zrób je sama, to naprawdę proste!

W sklepach z naturalnymi produktami oraz w internecie jest ogromny wybór naturalnych mydełek. Możesz wybrać jakie tylko chcesz, albo poświęcić odrobinę czasu i zrobić własne, domowe mydło, które idealne będzie na podarunek dla kogoś bliskiego. 

Fot. Pixabay / saponifier / CC0 Public Domain

Fot. Pixabay / saponifier / CC0 Public Domain

Oto prosty przepis na mydlane cudeńko dla początkujących *

Do przygotowania potrzebny będzie:

  • Blok glicerynowy lub białe mydło (np. Biały Jeleń) – do kupienia w internecie i niektórych sklepach zielarskich lub aptekach.
  • Napar ziołowy (np. Yerba Mate, zielona herbata)
  • Dodatkowe składniki: 
  • naturalne olejki eteryczne wg upodobania (30-40 ml na 1000 gr mydła) 
  • oleje naturalne – jojobowy, lniany, laurowy, rycynowy, awokado lub masło shea (Na 1000 gr mydła dodajemy 2 łyżki stołowe wybranego oleju.) 
  • zioła, suszone plasterki cytrusów lub kwiaty (dodajemy w ilości 2 łyżek stołowych na 1000 gr mydła) 
  • barwniki (gotowe naturalne pigmenty do mydełek, lub np. kakao, kawa, curry, sproszkowana papryka, spirulina)

Ponadto potrzebujecie:

  • 2 garnki z nierdzewnej stali lub emaliowane – jeden duży, drugi mniejszy
  • Łyżka drewniana lub silikonowe mieszadełko
  • Termometr
  • Waga kuchenna
  • Foremki

Po kolei:

  • Przygotuj składniki wg uznania z listy powyżej
  • Zetrzyj na tarce blok glicerynowy lub białe mydło
  • Przygotuj kąpiel wodną: w dużym garnku zagotuj wodę, na niego nałóż mniejszy garnek do którego wsyp starte mydło i dodaj trochę naparu ziołowego, by mydło szybciej się rozpuściło
  • Mieszając podgrzej całość do 60°C, sprawdzając co jakiś czas temperaturę termometrem. Nie może się zagotować, gdyż mogą powstać nieestetyczne bąbelki lub mydło straci kolor.
  • Gdy mydło nabierze kremowej konsystencji stopniowo dodawaj dodatki ciągle mieszając. Zacznij od kompozycji zapachowej, na barwnikach kończąc.
  • Przelej do foremek i odstaw na kilka godzin
  • Mydełka topione tą metodą nie muszą leżakować i są od razu gotowe do użytku

I voila! Własnoręcznie wykonane mydełko gotowe!

To najprostsza wersja domowego mydełka. W internecie znajdziecie bardziej zaawansowane przepisy, do których należy podejść z aptekarską precyzją z powodu wykorzystania w nich wodorotlenku sodu. Wszystko zależy od waszej fantazji, możliwości w tworzeniu mydełek i wykorzystania do nich składników jest wiele.

*źródło przepisu: Kosmetyka4U