Ocet jabłkowy to nic innego jak sfermentowany sok z rozgniecionych jabłek. W ostatnim czasie było o nim bardzo głośno, zwłaszcza, że zwolennicy octu jabłkowego twierdzą, że pomaga on w redukcji wagi i reguluje poziom cukru we krwi. Jedni piją ocet jabłkowy z wodą, inni aplikują sobie jedną łyżkę dziennie octu. Czy naprawdę jest on magicznym eliksirem, który odmieni naszą sylwetkę, organizm i życie?
Czy ocet jabłkowy pomaga w trawieniu?
Są tacy, którzy zasypią was dowodami, że tak faktycznie jest, bo używamy octu, by pobudzić produkcję kwasu żołądkowego i enzymów w celu lepszego trawienia. Naukowcy przyznają, że ocet jabłkowy zmniejszał objawy refluksu żołądkowego. Jednak z twierdzeniem, że faktycznie pomaga w trawieniu, trzeba poczekać na szczegółowe badania.
Czy ocet jabłkowy pomaga w schudnięciu?
Nie jest to do końca jasne. Dieta, która zalecała picie octu jabłkowego, ale też ograniczenie liczby kalorii, faktycznie przynosiła zamierzony efekt. Co więcej poprawiała poziom lipidów we krwi, i obniżała zły cholesterol. Naukowcy sugerują, że picie octu jabłkowego może zmniejszyć apetyt i uczucie głodu, jednak trzeba pamiętać, że badania przeprowadzono zaledwie na 39 osobach i to w krótkim czasie.
Czy ocet jabłkowy reguluje poziom cukru we krwi?
Wydaje się, że ocet jabłkowy ma wpływ na spowolnienie wchłaniania się pokarmu jak i hamuje aktywność glukozy. Istnieją badania prowadzone przez 8-12 tygodni, które wykazują, że spożywanie octu jabłkowego zmniejszyło poziom cukru we krwi. Jednak naukowcy uważają, że należy przeprowadzić badania na większą skalę, by być pewnym tego zjawiska.
Czy ocet jabłkowy wpływa korzystnie na nasze jelita?
Ocet, jako produkt pochodzący z fermentacji jest źródłem probiotyków przyjaznych dla jelit. Może on zwiększać mikroflorę jelit, która odgrywa dużą rolę w funkcjonowaniu układu odpornościowego. Z całą pewnością dieta bogata w sfermentowane pokarmy (np. kefir), może korzystnie wpływać na nasze jelita.
Tyle dzisiaj wiemy o occie jabłkowym. Naukowcy zauważają jego walory, ale radzą być ostrożni z wyciąganiem wniosków i założeniem, że ocet jabłkowym jest eliksirem, który nas uzdrowi.