Go to content

Czego ginekolog Ci nie powie…

Fot. iStock

Kochane, drogie Panie, wiecie, że Was uwielbiam! Wszystkie jesteście wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju i zasługujecie na wszystko, co najlepsze, a już na pewno na to, żebyście były zawsze zdrowe.

Zbyt wiele lat słyszałem od pacjentek: – „Dlaczego nikt mi tego nikt wcześniej nie powiedział … ”. I obserwując pozytywne zmiany w życiu wielu kobiet chciałbym, żeby nie musiały czekać, aż wiedza ta pojawi się w podręcznikach akademickich. Zrobiłem coś dla Was, z troski i wspomnianego wcześniej uwielbienia…

„Czego ginekolog Ci nie powie”  to 14 fascynujących rozdziałów o tym, że tylko my mamy największy wpływ na to, co dzieje się w naszym organizmie. Codzienne zdrowie ciała i umysłu to suma połączonych ze sobą elementów, a w życiu ponosimy konsekwencje świadomych i nieświadomych działań. Można poznać te mechanizmy i zrozumieć ich konsekwencje:

  • jaki jest związek nietolerancji pokarmowych z mięśniakami i tarczycą;
  • co to znaczy zdrowo się odżywiać, aby unikać ukrytych pułapek;
  • dlaczego owoce są tylko trochę zdrowsze od landrynek;
  • czym jest prolaktyna, dlaczego piersi bolą i tworzą się torbiele;
  • jak policystyczne jajniki zwiększają ryzyko otyłości i utrudniają zajście w ciążę;
  • w jaki sposób niezdiagnozowany guz tarczycy może zrujnować międzyludzkie relacje;
  • co zrobić, aby przewidzieć i nie pomylić depresji poporodowej z niedoczynnością tarczycy…

Wszystkie tematy poparte doświadczeniem zawodowym i piśmiennictwem naukowym z ostatnich kilku lat – opisane na 270 stronach wciągającej, jak kryminał książce. Znakomita dziennikarka Anna Augustyn- Protas z doświadczeniem, ciekawością kobiecą ( a jakże) dopilnowała, aby treść była przejrzysta i czytelna. Zrozumiała i zilustrowana konkretnymi przykładami. Teraz widząc tę książkę na półkach w EMPiKU czuję, że zrobiłem wszystko, żeby każda kobieta miała szansę na szczęśliwe życie. Odzyskała kontrolę nad zdrowiem i zajęła się … spełnianiem marzeń!

Wasz, Tadeusz

I na koniec jeszcze rekomendacja profesor Elżbiety Krajewskiej – Kułak z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Czego nie powie Ci ginekolog?  – to forma przelania na papier informacji pozyskanych w drodze wieloletniej praktyki zawodowej przez lekarza ginekologa i naukowca-entuzjasty, który traktuje każdą pacjentkę holistycznie, jako całość, a nie tylko „fragment specjalistyczny”. Można tu znaleźć odpowiedź na pytania –  dlaczego pożywienie jest kluczowo ważne dla wszystkich narządów (w tym także dla szyjki macicy czy jajników), do czego potrzebne są bakterie jelitowe, co mają jelita do skóry, czemu tarczyca to tajemne drzwiczki do długiego i dobrego życia, co daje nam zbadanie poziomu selenu, cynku, kadmu i arsenu, dlaczego trzeba pracować nad odpornością oraz na wiele, wiele innych pytań, na które nie zawsze każdy lekarz zna odpowiedź. Jak podkreśla sam autor  „wszystkie podane wiadomości należy traktować informacyjnie, jako inspiracje i wzbogacenie świadomości zdrowotnej”, więc nie powinny zastąpić badań i porady lekarza. Gorąco zachęcam do przeczytania książki, przeanalizowania swoich własnych doświadczeń i w przypadku jakichkolwiek wątpliwości skorzystania z osobistego zadania pytań Panu Doktorowi. Ten Ginekolog z pewnością szczegółowo na wszystkie odpowie.