Tradycja uprawy cukru jest dłuższa i ciekawsza niż się wydaje. Pierwsze jego plantacje powstały 8000 lat przed naszą erą, nazywany był „indyjską solą”, a przez niebotyczną cenę wykorzystywany był tylko w celach leczniczych. Przez tysiące lat cukier obrósł wieloma mitami, które czasem przesłaniały jego pozytywne aspekty. Raz wychwalany pod niebiosa, raz demonizowany. Gdzie leży prawda o cukrze?
Wszystkie oblicza cukru
Czym tak naprawdę jest cukier? To związek chemiczny znany jako dwucukier sacharoza lub sacharoza spożywcza, który znajduje się w wielu owocach i warzywach, nadając im słodki posmak. Najczęściej jest pozyskiwany z trzciny cukrowej lub buraków cukrowych. W procesie produkcji poddawany jest rafinacji, czyli oczyszczaniu, które poprawia jego smak i kolor. Różnorodność form i zastosowań cukru doprowadziła do tego, że można spotkać wiele jego wariantów, takich jak na przykład:
- Cukier biały
- Cukier trzcinowy
- Cukier kokosowy
- Cukier puder
Nazewnictwo różnych wersji bywa czasem mylące i wydaje się zagmatwane, ale sam podział na rozmaite rodzaje cukru wynika między innymi z różnic w produkcji, stopniu rozdrobnienia czy użytkowaniu. Ta rozbieżność wynika między innymi z jego uniwersalności. Cukier jest wszechstronnym składnikiem i niezbędnym elementem każdej kuchni. Nie tylko dodaje on słodyczy potrawom i wypiekom, ale także korzystnie wpływa na ich teksturę oraz kolor.
Życie bez cukru?
Każda książka kucharska zawiera przepisy, w których istotny jest cukier. Chociaż najczęściej stosowany jest on do deserów i wypieków, służy on w kuchni na wielu frontach. Doskonale balansuje on kwasowość i gorzki posmak, dzięki czemu dodany do pomidorów lub sosów na bazie octu równoważy wyrazistość ich smaków i nadaje im głębi. Jest potrzebnym składnikiem do konserwacji produktów, ponieważ absorbuje wilgoć. To właśnie on sprawia, że chleb jest dłużej świeży, a dżem zrobiony na jesień, jest dobry także, gdy za oknem szaleje zima. Cukier obniża temperaturę zamarzania i nie pozwala na formowanie się twardych bryłek lodu, a w konsekwencji, to właśnie on nadaje lodom ich gładkość i miękkość. Dobrze użyty, zapewnia masom, galaretkom i ciastu odpowiednią, aksamitną konsystencję. Dodaje im także objętości – bez cukru nie udałoby się zachować lekkości ubitych jajek, a upieczony chleb byłby zbity i niewyrośnięty. Cukier wzbogaca smak bogatych w błonnik źródeł, takich jak otręby czy płatki owsiane, a karmelizowany odpowiada za piękny złocisty kolor i przyjemny zapach wypieków.
Nie taki cukier straszny
Cukier zadomowił się w przepisach z każdego rodzaju, jest nieodłącznym elementem gotowania i częścią składową wielu produktów, które znajdują się na półkach sklepów na całym świecie. Nie dziwne więc, że zaczął budzić strach, ale jednak demonizowanie go jest niesłuszne. Czy to prawda, że cukier uzależnia? (polecamy do czytania artykuł ekspercki na ten temat: https://uczymyjakslodzic.pl/czy-to-prawda-ze-cukier-uzaleznia) To nadal jest kontrowersyjnym tematem w środowisku naukowym, przez co na cukier padł niesprawiedliwy cień piętna, nazywając go szkodliwym produktem. Należy pamiętać, że przesada szkodzi wszystkiemu, czego dotyczy, a cukier mimo całej złej sławy ma wiele zalet. Jest naturalnym źródłem energii i dobrego samopoczucia, w odpowiedniej ilości wspomaga koncentrację i pamięć. Racjonalne i świadome używanie cukru służy utrzymywaniu zrównoważonej diety, tak dobrej i ważnej dla naszego zdrowia.
Cukier służy zrównoważeniu i poprawieniu smaku, a przez to zachęca do spożywania owoców i warzyw. Użyty w przetworach pozwala na cieszenie się ich smakiem dłużej. Dzięki swojemu wszechstronnemu zastosowaniu przysługuje się zdrowemu odżywianiu. Jest składnikiem, którego nie należy się bać, a jedynie używać z rozsądkiem, by w pełni korzystać ze wszystkich jego zalet.