Zdarza się, że przyczyna infekcji dotykającej gardło nie jest łatwa do rozpoznania. Jeśli lekarz nie jest pewien, czy konieczne jest przypisanie antybiotykoterapii, może zlecić pobranie wymazu z gardła, co potwierdzi lub wykluczy obecność bakterii. Możliwe jest też wykonanie posiewu, który dokładniej określi rodzaj patogenu i tym samym ułatwi dobór najskuteczniejszego antybiotyku. W jakich jeszcze sytuacjach wskazane jest wykonanie wymazu z gardła? Jak przebiega badanie i co pozwala wykryć?
Wymaz z gardłą – czym jest to badanie?
Głównym wskazaniem do wykonania wymazu z gardła jest podejrzenie zakażenia bakteryjnego. Często wiąże się to także z przeprowadzeniem tzw. posiewu z antybiogramem, który jest specjalną techniką hodowli bakterii na odpowiednim podłożu, co pomaga dokładnie określić ich rodzaj oraz wrażliwość na dany lek. Znacznie ułatwia to dalsze leczenie. Co istotne, jest szczególnie pomocne u osób, które nie zareagowały na poprzednie rodzaje antybiotykoterapii lub są uczulone na jej konkretne rodzaje.
Jakie są główne wskazania do wykonania wymazu z gardła?
- Potwierdzenie lub wykluczenie anginy ropnej, którą inaczej nazywamy bakteryjną bądź paciorkowcową;
- potwierdzenie lub wykluczenie zakażenia wywołanego innymi rodzajami bakterii, np. gronkowcem złocistym, pneumokoki czy chlamydią;
- potwierdzenie lub wykluczenie zakażenia drożdżakami;
- diagnostyka w kierunku krztuśca – na wczesnym etapie choroby pomocne diagnostycznie może być pobranie wymazu z nosowej części gardła;
- przygotowanie do planowanego zabiegu chirurgicznego – wykrycie ewentualnych patogenów, np. gronkowca złocistego opornego na metycylinę, może zapobiec poważnym powikłaniom, zagrażającym wręcz życiu pacjenta.
Warto przy tym zaznaczyć, że zarówno zlecenie wykonania wymazu z gardła, jak i odczytywanie jego wyników powinno odbywać się pod okiem specjalisty. Występowanie niektórych rodzajów drobnoustrojów jest naturalne, a zatem ich obecność nie powinna prowadzić do niepotrzebnego leczenia. Stąd też nie ma wskazań do rutynowego wykonywania badania wymazu z gardła, a do interpretowania jego wyników oraz ordynowania ewentualnego leczenia należy mieć specjalistyczną wiedzę.
Jak przygotować się do pobrania wymazu z gardła?
Pobranie wymazu z gardła nie jest badaniem kłopotliwym ani bolesnym. Jeśli pacjent ma nasilony odruch wymiotny, może odczuwać pewien dyskomfort, lecz trwa to tylko chwilę. Warto przy tym podkreślić, że zarówno szybkość przeprowadzenia testu, złagodzenie ewentualnych nieprzyjemności, jak i trafność wyników, zwiększy zastosowanie się do kilku wskazówek:
- Wymaz z gardła powinno się pobierać na czczo lub minimum 3 godziny po spożyciu ostatniego posiłku.
- Nie jest wskazane mycie zębów przed wykonaniem badania – antybakteryjne składniki pasty mogą zaburzyć wynik;
- Wymazu z gardła nie pobiera się w czasie antybiotykoterapii – najlepiej odczekać około miesiąc od jej zakończenia.
- Przed badaniem nie powinno się: ssać pastylek na gardło, używać płynów do płukania czy żuć gumy.
Badanie jest przeprowadzane przy pomocy specjalnej wymazówki zakończonej wacikiem. Pobiera się nią materiał z tylnej ściany gardła, migdałków oraz podniebienia – co ważne, nie można dotknąć języka i policzków, ponieważ zebrany stamtąd materiał może wpłynąć na zafałszowanie wyników. Kiedy dojdzie do pobrania, materiał w specjalnej probówce wysyła się do laboratorium, gdzie poddaje się go specjalistycznym testom. Wyniki zwykle otrzymuje się w przeciągu kilku dni, chociaż wstępny może być dostępny nawet po upływie doby.
Co jeszcze warto wiedzieć o badaniu wymazu z gardła?
- Jeśli dostaniemy na opisywane tu badanie skierowanie od lekarza przyjmującego w ramach NFZ, będzie ono wykonane bezpłatnie – jest refundowane.
- Prywatnie zapłacimy około 20-50 zł (w zależności od placówki, miasta etc.).
- Inną metodą diagnozującą anginę bakteryjną są tzw. szybkie testy, których wyniki otrzymuje się jeszcze w trakcie wizyty u lekarza. Są jednak mniej czułe niż badanie wymazu z gardła.
Artykuł sponsorowany