Choroby Zdrowie

Zapalenie spojówek – objawy, które mogą świadczyć o problemie

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
8 marca 2021
Zapalenie spojówek objawy
Fot. iStock
 

Zapalenie spojówek i ich objawy to przykre dolegliwości, które mogą przytrafić się każdemu. Ten powszechny problem do szczególnej rangi urasta wiosną, gdy zaczynają pylić rośliny. Istnieje kilka typów zapalenia spojówek, wywołanych przez różne czynniki. Jakie są objawy zapalenia spojówek i co należy zrobić, by przyspieszyć zdrowienie?

Zapalenie spojówek 

Zapalenie spojówek to problem, który, według statystyk, dotyczył lub będzie dotyczyć każdego z nas. Przyczyny rozwinięcia się stanu zapalnego w spojówkach są różne. Problem może wynikać z namnażania się bakterii, wirusów czy grzybów, lub być efektem wadliwego działania układu immunologicznego i związaną z tym alergią. Mianem zapalenia spojówek określamy stan zapalny błony pokrywającej powierzchnię gałki ocznej oraz wewnętrzną powierzchnię powiek. Kojarzymy go najczęściej z wieloma dokuczliwymi objawami, które często utrudniają codzienne funkcjonowanie. Cieknący nos, łzawiące i zaczerwienione oczy to tylko część z objawów, z którymi do czynienia mają osoby cierpiące na zapalenie spojówek. Ponieważ stan zapalny spojówek wywołują różne czynniki, może mieć on inne objawy, przebieg, oraz wymagać innego leczenia.

Najczęściej występuje zapalenie spojówek alergiczne, bakteryjne, wynikające z zespołu suchego oka. O wiele rzadziej pojawia się zapalenie spojówek powodowane wirusami lub wynikające z zakażenia chlamydiami.

Zapalenie spojówek objawy

Fot. iStock/Zapalenie spojówek objawy

Alergiczne zapalenie spojówek — objawy

Alergiczne zapalenie spojówek wywołują różnego typu alergeny. Najczęściej są to unoszące się w powietrzu pyłki roślin kwitnących, których największe stężenie obserwuje się wiosną. Zapalenie spojówek może wynikać także z alergii na roztocza, kurz, pleśnie, sierść, naskórek,  wydzieliny zwierząt futerkowych, kosmetyki czy substancje chemiczne. Problem może być sezonowy (w przypadku pyłków) lub całoroczny (np. z powodu kurzu czy sierści).

Alergiczne zapalenie spojówek — objawy:

Najczęściej ostry przebieg mają alergie sezonowe, w momencie kontaktu z dużą ilością alergenu. W wyniku tego może wystąpić ostre alergiczne zapalenie spojówek, wywołujące silny obrzęk z towarzyszącym mu łzawieniem i swędzeniem. Obrzęk może być tak silny, że jego narastanie prowadzi do zamknięcia przez opuchliznę szpary powiekowej.

Z kolei całoroczne alergiczne zapalenie spojówek ma zazwyczaj łagodniejszy przebieg. Na skutek kontaktu z alergenem pojawia się  okresowe swędzenie oczu lub jedynie kącików oczu, albo ich ciągłe przekrwienie występujące z pieczeniem i uczuciem „zmęczonych oczu”. Może także pojawić się zatkany nos, a znacznie rzadziej niż kichanie lub katar.

Bakteryjne zapalenie spojówek — objawy

To również jeden z najczęściej występujących typów zapalenia spojówek. Zazwyczaj wynika z zakażenia paciorkowcami i gronkowcami, może mieć charakter ostry lub przewlekły. Zazwyczaj nie trwa dłużej niż 5-7 dni.

Bakteryjne zapalenie spojówek — objawy:

Ostre bakteryjne zapalenie spojówek pojawia się w jednym oku, a po kilku dniach zajmuje drugie oko. W jego przebiegu pojawia się charakterystyczna gęsta ropna wydzielina, zaklejająca brzegi powiek. Najbardziej dokuczliwa jest rano, gdy często niemożliwe jest swobodne  otwarcie sklejonych wydzieliną powiek. Wydzielinie towarzyszy zaczerwienienie oka i obrzęknięte powieki.

Przewlekłe zapalenie spojówek daje objawy łagodniejsze — znacznie mniej ropnej wydzieliny, która może osadzać się na rzęsach i powiekach jako małe zeschnięte łuseczki, oraz słabsze przekrwienie spojówek. W przewlekłym zapaleniu spojówek mogą pojawić się brodawki spojówkowe.

Zapalenie spojówek objawy

Fot. iStock/Zapalenie spojówek objawy

Zespół suchego oka — objawy

Suche zapalenie spojówek i rogówki, czyli zespół suchego oka, polega na niedostatecznym wydzielaniu łez lub zaburzeń w składzie filmu łzowego. To skutkuje wysychaniem rogówki i spojówki i prowadzi do rozwoju stanu zapalnego. Często cierpią na nie osoby z chorobami autoimmunologicznymi, kobiety w czasie menopauzy, oraz osoby przyjmujące różnego typu leki, i po zabiegach korekcji wad wzroku. Chorzy zauważają u siebie wydzielinę surowiczą, skarżą się na pieczenie i umiarkowane przekrwienie oczu.

Wirusowe zapalenie spojówek — objawy

Najczęściej wywoływane jest przez adenowirusy, rzadziej wirus opryszczki pospolitej lub półpaśca. Zakażenie powoduje przeniesienie wirusów dłońmi na powieki i do oczu. Choroba zaczyna się w jednym oku, a po ok. 2 dniach przenosi się na drugie. Wirusowe zapalenie spojówek może trwać ok. 2-3 tygodni.

Wirusowe zapalenie spojówek — objawy:

W jego przebiegu pojawia się bardzo obfita wodnista wydzielina surowicza, duży obrzęk powiek, światłowstręt w przypadku pojawienia się nacieków w rogówce. Pojawia się znaczne przekrwienie spojówek, może rozwinąć się odczyn grudkowy w powiece, krwawienia podspojówkowe. Towarzyszy temu zapalenie górnych dróg oddechowych oraz powiększenie węzłów chłonnych, najczęściej przyusznych.

Chlamydiowe zapalenie spojówek — objawy

Ten rodzaj zapalenia spojówek diagnozowany jest dość rzadko. Zakażenie Chlamydia trachomatis powoduje stan zapalny spojówek trwający dłużej niż 3 tygodnie, z okresami zaostrzenia i łagodzenia objawów. Może ono wynikać z przeniesienia chlamydii z narządów płciowych do oczu. Zapalenie najczęściej rozwija się w jednym oku, powodując wytwarzanie śluzowo-ropnej wydzieliny i powstanie odczynu grudkowego spojówek. Powieki są obrzęknięte, do tego przyuszne węzły chłonne stają się powiększone i bolesne. Choroba może skutkować zapaleniem rogówki czy zbliznowaceniem spojówki. Bardzo często chlamydiowemu zapaleniu spojówek towarzyszy zapalenie pochwy i szyjki macicy u kobiet, lub cewki moczowej u mężczyzn.

Zapalenie spojówek objawy

Fot. iStock/Zapalenie spojówek objawy

Zapalenie spojówek — leczenie

Jeśli wystąpią objawy, które sugerują zapalenie spojówek, choć nie zawsze jest to konieczne, warto wybrać się do okulisty. W zależności od przyczyny zmian można zastosować odpowiedni rodzaj leczenia. Jeśli przyczyną problemów jest alergen, lub fizyczny czy chemiczny czynnik drażniący, należy – o ile jest taka możlwiość – unikać kontaktu z nim. Czasem potrzebne są odpowiednie preparaty antyhistaminowe, łagodzące przykre alergiczne dolegliwości. Zakażenie bakteryjne leczone jest kroplami antybiotykowymi o szerokim zakresie działania przeciwbakteryjnego. Bakteryjne zapalenie spojówek zazwyczaj ulega samowyleczeniu w ciągu tygodnia, ale leczenie skraca czas trwania procesu zapalnego. Natomiast zakażenie wirusowe można leczyć odpowiednimi lekami przeciwwirusowymi w żelu.


źródło:  www.mp.pl 

Choroby Zdrowie

„Miałam myśli samobójcze”. 7 rzeczy, których dowiedzieliśmy się z wywiadu Harrego i Meghan

Redakcja
Redakcja
8 marca 2021
Fot. Instagram/20minutesfrance
 

Ta rozmowa nie przejdzie bez echa. Choć przez ostatni tydzień brytyjskie i amerykańskie media dosłownie przerzucały się newsami dotyczącymi kulisów wywiadu, jakiego książę Harry i jego żona – aktorka i aktywistka Meghan Markle – udzielili Oprah Winfrey, dzień po emisji rozmowy emocje nie opadają. Fani monarchii zarzucają Meghan granie ofiary, a Harremu brak lojalności w stosunku do rodziny. Z drugiej strony padają mocne zarzuty o rasizm na brytyjskim dworze i brak wsparcia dla młodej księżnej, która nie radziła sobie psychicznie z osamotnieniem, nieustanną krytyką ze strony angielskich tabloidów i brakiem wsparcia po stronie rodziny męża.

Dwugodzinna rozmowa małżonków z Oprah Winfrey z pewnością nie ociepli tych stosunków. Zobaczcie, jakie słowa z ust Meghan i Harrego padły podczas wywiadu udzielonego amerykańskiej dziennikarce.

7 rzeczy, których dowiedzieliśmy się z wywiadu Harrego i Meghan

1. Meghan Markle miała myśli samobójcze będąc w ciąży

To jedna z najbardziej szokujących i porażających informacji, które padły podczas wywiadu. Księżna przeżywała tak trudne chwile na brytyjskim dworze, że w pewnym momencie, będąc w piątym miesiącu ciąży zaczęła mieć myśli samobójcze. Jak wyznała, w głowie pojawiały się głosy mówiące, że tak właśnie byłoby dla wszystkich lepiej. W wieczór, gdy para pojawiła się wspólnie w Royal Albert Hall, Meghan i Harry przeżywali prawdziwy koszmar – kilka godzin wcześniej Meg wyznała mężowi, że jej stan jest poważny i że rozważa samobójstwo. Mimo to zdecydowali się na uczestnictwo w uroczystości – po części z poczucia obowiązku, po części dlatego, że Meghan obawiała się zostać sama w domu.

2. Członkowie rodziny królewskiej wyrażali obawy dotyczące kolory skóry dziecka, które miałoby się narodzić ze związku Harrego i Meghan

Para nie podała dokładnie, z czyich ust padły te słowa. Meghan przyznała, że przeprowadzono kilka rozmów z Harrym, podczas których wyrażano zaniepokojenie tym, jak bardzo brązowy będzie odcień skóry dziecka Sussexów i jakie reakcje mogłyby temu towarzyszyć.

3. Książę Karol nie odbiera telefonów od syna

Książę Karol miał przestać odpowiadać na próby kontaktu ze strony Harrego w momencie, gdy ten zdecydował o wycofaniu się z funkcji, jakie pełnił jako royals. Tak wany Megxit przypieczętował sprawę. Jest wiele pracy przed nami, żeby naprawić tę relację – powiedział Harry, zapewniając jednocześnie, że wciąż bardzo kocha ojca i brata, z którym łączą go te same, przykre doświadczenia.

4. Księżna Sussex nie mogła skorzystać z pomocy psychologicznej na dworze

Mimo jawnych objawów depresji, olbrzymiej dawki stresu i poczucia izolacji, Meghan nie otrzymała na dworze żadnej pomocy psychologicznej. Uznano, że mogło by to zostać zle odebrane.

5. Para pobrała się podczas prywatnej ceremonii trzy dni przed ślubem, który transmitował cały świat

Miliony ludzi śledziło uroczystość podczas której Harry i Meghan składali sobie przysięgę na zamku Windsor w 2018 roku. Ale para ujawniła, że w rzeczywistości pobrali się trzy dni wcześniej, w ogrodzie swojego domu.

6. To księżna Kate doprowadziła do płaczu Meghan, a nie – jak podawała prasa brytyjska – Kate płakała przez Meghan

Kilka miesięcy po ślubie Sussexów do prasy wyciekła informacja, jakoby podczas przygotowań co ceremonii Meghan miała doprowadzić księżną Kate do płaczu. Spór dotyczył sukienek dziewczynek sypiących kwiatki podczas ślubu.

Meghan zaznaczyła jednak, że sytuacja wyglądała dokładnie odwrotnie, a Księżna Cambridge przeprosiła biorąc pełną odpowiedzialność za wyrządzoną szwagierce przykrość. Kate podarowała Meghan kwiaty i wysłała jej specjalny liścik. To dobra osoba – powiedziała Meghan o przyszłej królowej.

7. Mały Archie będzie miał siostrę

Para spodziewa się córeczki, która na świat przyjdzie już w lecie. Fani pary spekulują, że dziecko, w hołdzie dla swojej tragicznie zmarłej babci, otrzyma imię Diana.

 


Choroby Zdrowie

Ekspresowa sałatka z rukolą, mango i awokado

Redakcja
Redakcja
8 marca 2021
Fot. Materiały prasowe

Pyszna, lekka i sycąca… idealna! Sprawdźcie konieczne przepis na ekspresową sałatkę z rukolą, mango i awokado.

Ekspresowa sałatka z rukolą, mango i awokado

Składniki:

  • 170 g mieszanki sałat z rukolą np. Toscana mix marki Eisberg
  • mango
  • awokado
  • 150 g rolady z sera koziego
  • 2 garście orzechów włoskich

Sos winegret:

  • ¾ łyżki musztardy
  • 2 łyżki octu balsamicznego
  • 4 łyżki oliwy z oliwek
  • szczypta soli i pieprzu

Wszystkie składniki połączyć za pomocą trzepaczki.

Przygotowanie:

Gotową mieszankę sałat z rukolą przełożyć na talerz. Dodać obrane i pokrojone w kostkę mango oraz awokado. Orzechy włoskie posiekać, uprażyć przez minutę na suchej patelni i posypać nimi sałatkę. Dodać pokrojony w kostkę kozi ser. Całość polać przygotowanym wcześniej sosem winegret.


Zobacz także

Angina ropna i wirusowa objawy

Angina ropna i wirusowa – jak odróżnić i leczyć te choroby?

Wytrwałaś na diecie? 4 podpowiedzi, jak ominąć efekt jo-jo i utrzymać efekty na stałe

Czujesz od siebie dziwny albo nieprzyjemny zapach? Oto 7 medycznych przyczyn problemu