Choroby Zdrowie

Zapalenie spojówek – jak je rozpoznać? Przyczyny, objawy i leczenie

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
5 marca 2021
Zapalenie spojówek - rodzaje, objawy, leczenie
Fot. iStock
 

Zapalenie spojówek to problem, który zna większość ludzi, jeśli nie wszyscy. Według statystyk każdy z nas choć raz  w życiu miał, lub będzie miał do czynienia z tym problemem. A jest to stan wyjątkowo dokuczliwy i bolesny, który wymaga odpowiedniego leczenia. Czym jest zapalenie spojówek, jakie daje objawy i w jaki sposób można je wyleczyć, wspierając się domowymi sposobami?

Zapalenie spojówek — na czym polega?

Zapalenie spojówek, czyli stan zapalny błony pokrywającej powierzchnię gałki ocznej oraz wewnętrzną powierzchnię powiek. Rozróżnia się zapalenie niezakaźne, zakaźne oraz autoimmunologiczne. Biorąc pod uwagę czas trwania, może mieć ono przebieg ostry, podostry, przewlekły. Często pojawia się przy infekcjach górnych dróg oddechowych.

Zapalenie spojówek - rodzaje, objawy, leczenie

Fot. iStock

Stan zapalny spojówek może być może być spowodowany różnymi czynnikami, i w zależności od tego może mieć inne objawy, przebieg, oraz wymagać innego leczenia. Najczęściej spotyka się:

Zapalenie spojówek alergiczne

Alergiczne zapalenie spojówek spowodowane jest różnego typu alergenami, może pojawiać się przez cały rok, ale największe nasilenie dolegliwości obserwuje się wiosną, gdy w powietrzu znajduje się mnóstwo pyłków roślin kwitnących. Problemy mogą wywoływać także roztocza, różnego rodzaju kosmetyki czy substancje chemiczne;

Zespół suchego oka

Stan zapalny wynika w tej sytuacji z niedostatecznego wydzielania łez lub zaburzeń w składzie filmu łzowego. Często cierpią na nie osoby z chorobami autoimmunologicznymi, a także kobiety w czasie menopauzy. Pojawia się także po zabiegach korekcji wad wzroku;

Bakteryjne zapalenie spojówek

Zazwyczaj powodowane jest przez zakażenie paciorkowcami i gronkowcami. Zazwyczaj trwa ok. 7 dni;

Wirusowe zapalenie spojówek 

Wywoływane jest zazwyczaj przez adenowirusy, rzadziej wirus opryszczki pospolitej lub półpaśca. Może trwać ok. 2-3 tygodni;

Chlamydiowe zapalenie spojówki

Przyczyną zapalenia spojówek w tym przypadku jest zakażenie Chlamydia trachomatis. Stan zapalny może trwać dłużej niż 3 tygodnie, podczas których następują okresy zaostrzenia i remisji. Może być ono skutkiem przeniesienia chlamydii z narządów płciowych lub być powikłaniem po długotrwałej kuracji antybiotykowej.

Zapalenie spojówek - rodzaje, objawy, leczenie

Fot. iStock

Zapalenie spojówek — objawy

Objawy, jakie powoduje zapalenia spojówek mogą różnić się od siebie, w zależności od typu zakażenia.

  • Zapalenie alergiczne — towarzyszy mu wydzielina surowicza i umiarkowane przekrwienie. Pojawia się także w większości przypadków zapalenie alergiczne błony śluzowej nosa, zmiany skórne. W rzadkich przypadkach może objawiać się astma oskrzelowa.
  • Zespół suchego oka — pojawia się wydzielina surowicza, pieczenie i umiarkowane przekrwienie. Zmianom w trakcie zespołu suchego oka może towarzyszyć suchość w ustach.
  • Bakteryjne zapalenie spojówek — powoduje objawy takie jak wydzielanie lepkiej, obfitej wydzieliny ropnej, pojawia się także umiarkowane przekrwienie spojówek. Może nastąpić reakcja brodawkowa w przebiegu zakażenia bakteryjnego spojówek.
  • Wirusowe zapalenie — w jego przebiegu pojawia się wydzielina surowicza, znaczne przekrwienie, odczyn grudkowy w powiece, krwawienia podspojówkowe.
  • Chlamydiowe zapalenie — objawy manifestują się przez wydzielinę śluzowo-ropną, odczyn grudkowy w spojówce, oraz umiarkowane przekrwienie.

Zapalenie spojówek — leczenie

Leczenie zapalenie spojówek zależy od rodzaju choroby. Jeśli do czynienia mamy z zakażeniem bakteryjnym, lekarz zaleci antybiotyk o szerokim działaniu w kroplach. W przypadku zakażenia wirusowego stosuje się odpowiednie maści, krople i leki przeciwwirusowe. Leczenie stanu zapalnego w przypadku zespołu suchego oka polega na zakraplaniu do oczu tzw. sztucznych łez oraz utrzymaniu odpowiedniego nawilżenia powietrza. Z kolei alergiczne zapalenie wiąże się z koniecznością podania leków przeciwhistaminowych – doustnie lub miejscowo. W tym przypadku najlepiej unikać kontaktu z alergenem, aby zapobiec problemom. Zapalenie spowodowane grzybami leczy się kroplami lub maściami przeciwgrzybiczymi. Leczenie stanu zapalnego spojówek jest ważne, aby zapobiec powikłaniom takim jak np. pogorszenie wzroku.

Zapalenie spojówek - rodzaje, objawy, leczenie

Fot. iStock

Zapalenie spojówek — domowe sposoby

Zanim lekarz zaleci odpowiednie leczenie, można samodzielnie łagodzić przykre objawy zapalenia. Jednym ze sposobów łagodzenia dokuczliwych obrzęków są okłady z kostek lodu lub specjalnych nakładek silikonowych chłodzonych w lodówce. Domowe sposoby na zapalenie spojówek to również znane z medycyny ludowej przemywanie oczu naparem z ziela świetlika, a także rumianku, który jednak nie jest polecany ze względu na zawartość garbników podrażniających spojówkę.

Dobrą praktyką jest zachowanie wysokiego poziomu higieny i niepocieranie swędzących powiek dłońmi. Gromadzącą się wydzielinę na powiekach można usuwać jedynie chusteczkami higienicznymi lub wacikami kosmetycznymi, które następnie od razu należy wyrzucić. Na czas choroby należy unikać drażniących kosmetyków, szkieł kontaktowych, oraz korzystania z basenu. Warto natomiast zakładać okulary przeciwsłoneczne, co może przynieść pewną ulgę podrażnionym i zmęczonym oczom.


źródło:  www.mp.pl,www.czytelniamedyczna.pl,cefarm24.pl

Choroby Zdrowie

Wybacz sobie! To jeden z ważnych kroków do tego, żeby przestać być niewidzialną

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
5 marca 2021
Fot. iStock
 

“Jestem złą matką”, “Zła ze mnie córka”, “Nie umiem być szczęśliwa w związku”, “Fatalna ze mnie przyjaciółka” – ile z was kiedykolwiek tak o sobie pomyślało? Ile zmaga się z wyrzutami i poczuciem winy, bo znowu krzyknęło na dziecko, bo matka dzwoni z pretensjami, że się nie odzywacie, bo po raz kolejny zrobiłaś awanturę swojemu partnerowi, czy mężowi tak naprawdę o nic?

Bardzo często mówi się o wybaczaniu innym, a zdecydowanie zbyt rzadko o wybaczaniu sobie. Nikt nam nie tłumaczy, że aby poczuć spokój i wolność, trzeba zacząć od rozprawienia się z demonami, które nami targają. Bo czymże jest wieczne wytykanie sobie błędów, niewłaściwych zachowań, jeśli nie wpędzaniem się w poczucie winy i zakuwania siebie w kajdany tego, co zrobiłyśmy?

Jasne, słyszymy na każdym kroku, że jesteśmy tylko ludźmi i każdy popełnia błędy, ale czy filtrujemy to przez nasze własne emocje i doświadczenia? Nie, najczęściej robiąc coś, przez co jeszcze bardziej siebie nie lubimy, chcemy o tym, jak najszybciej zapomnieć. Rzucamy sobie obietnicę: już nigdy więcej, która jest bardzo krótkotrwała, albo usprawiedliwiamy się: no cóż, tak mam i nic z tym nie zrobię i próbujemy pod tą przykrywką zamknąć wrzące poczucie winy, że krzywdzimy swoim zachowaniem innych.

Żadna z tych dróg nie jest dobra, bo w jednym i drugim przypadku zamykamy się na siebie, jesteśmy znowu dla siebie niewidzialne. Kluczem do samopoznania i samoświadomości, by móc nazywać swoje potrzeby, określić mocne strony, jest wybaczenie sobie. Ale nie to na zasadzie: daję sobie rozgrzeszenie i idę dalej, i próbuję wierzyć, że to się więcej nie powtórzy. Bo wówczas wiadomo, że zdarzy się kolejny i kolejny raz. Znowu stracisz cierpliwość i będziesz krzyczeć na dziecko, znowu obrazisz się na męża właściwie nie widząc o co i po co. Znowu zachowasz się nieodpowiedzialnie, czy nieadekwatnie do sytuacji. I w końcu znowu poczucie winy będzie ci doskwierać boleśnie.

Wybaczanie sobie to nic prostego, dlatego rzadko kiedy chcemy się z tym mierzyć. To proces, w który trzeba wejść i dać sobie szansę go doświadczyć.

Wybaczanie sobie to nie to samo, co wybaczanie innym, chociaż są tu wspólne cechy. Przebaczając innym, starasz się być dobry dla tych, którzy nie są dla ciebie dobrzy. Kiedy wybaczasz sobie, ofiarowujesz sobie, być może po raz pierwszy od lat, miłość do siebie, nawet jeśli się zawiodłaś swoimi zachowaniami.

Bez przebaczania sobie trudno pójść dalej, rozwijać się, jeśli sobie nie  przebaczymy będziemy trzymać się przeszłych negatywnych nawyków, osłabimy naszą samoocenę i zniszczymy najlepszy obraz tego, kim moglibyśmy być.

Oto cztery powody, dla których warto nauczyć się wybaczać sobie bez względu na wszystko.

Znajdziesz spokój ducha

Przebaczenie sobie daje spokój. Przestajesz być więźniem jakiejkolwiek urazy w stosunku do siebie i zaczniesz się skupiać na innych ważnych rzeczach. Odpuść sobie, przestań się katować wyrzutami sumienia, puść to, by móc pójść dalej.

Pokazujesz siłę

Niezależnie od tego, czy jest to odwaga, czy uczciwość, przebaczenie daje ci siłę, to wbrew panującym przekonaniom nie jest okazaniem słabości. Przyznanie się do błędu to akt odwagi, który pozwoli ci się wyzwolić z tego, co zjada cię od środka. Jeśli tylko za tym pójdziesz, zobaczysz siebie w zupełnie innym świetle, zaczniesz dostrzegać, z czego twoje zachowania, reakcje wynikają, co jest ich prawdziwą przyczyną. Nauczysz się je nazywać i odpowiednio wcześnie na nie reagować w sposób nie krzywdzący innych.

Okazujesz odpowiedzialność

Przebaczając sobie stajesz się odpowiedzialna za swoje zachowania, decyzje, wybory. Nie ma nic gorszego niż decydować w żalu czy w urazie do siebie, bo w takich okolicznościach nigdy twoja decyzja nie będzie dla ciebie dobra. Wybaczenie to tak naprawdę przejęcie kontroli nad swoim życiem, wzięcie za nie odpowiedzialności, dzięki czemu odzyskasz poczucie sprawczości i tego, że to od ciebie zależy w jakim miejscu się znajdziesz.

Rozumiesz znaczenie przebaczenia

Musisz być świadoma swoich ograniczeń i tego, kim jesteś, aby naprawdę sobie wybaczyć. Jednak ważne jest, aby pamiętać, że nie ma na świecie osoby, która by kogoś nie zraniła lub nie popełniła błędu. Przebaczenie sobie uświadamia nam, że jesteśmy niedoskonałymi istotami, co oznacza, że nie powinniśmy biczować się po każdym krzywdzącym nas czy innych zachowaniu.

Wybaczenie to droga do zmiany, to uświadomienie sobie, z czym sobie nie radzimy, jak możemy to rozwiązać, to odejście od dotychczasowych nawyków i przekonań na swój temat i skupienie się na tym, by je w sobie zmienić. To bardzo ważny krok do samopoznania, do określenia, kim jestem i czego chcę. To krok w stawaniu się widzialną.


Choroby Zdrowie

40 rzeczy, które powinniśmy powiedzieć chociaż raz, zanim nas już tu nie będzie

Redakcja
Redakcja
5 marca 2021
Fot. iStock

Czas płynie zadziwiająco szybko. Można powiedzieć, że przepływa nam przez palce, nie pozostawiając ani chwili na głębszą refleksję. A może to my nim zle gospodarujemy? Może powinniśmy lepiej nim zarządzać? Może powinniśmy zwracać większą uwagę na innych, ale także na własne uczucia, emocje, komfort psychiczny?

Słowa są ważne. Zastanów się, czy wypowiedziałeś poniższe słowa i zdania chociaż raz. W jakich sytuacjach? Jak się wtedy czułeś?

40 rzeczy, które powinniśmy powiedzieć chociaż raz, zanim nas już tu nie będzie

1. Zastanawiam się

Daj sobie czas na przemyślenia, czy aby na pewno podejmujesz dobrą decyzję, czy przebywasz w towarzystwie właściwych ludzi, czy żyjesz tak, jak chciałeś…

2. Dziś był dobry dzień

Jeśli możesz to powiedzieć raz, możesz to powtórzyć. I jeszcze raz.

3. Wierzę w to

Wartości, plan, przedsięwzięcie, osoba, idea – musisz w coś wierzyć.

4. Jeszcze się nie poddaję

Tylko ty decydujesz, kiedy przestać wkładać w coś wysiłek.

5. Dziękuję za umożliwienie mi…

Nigdy nie jesteśmy sami. Na każdym kroku jesteśmy motywowani, wspierani i hamowani przez innych.

6. Już starczy!

Jedzenie. Alkohol. Wykorzystywanie przez innych. Stawianie granic to potężna umiejętność.

7. Potrafię zrobić to lepiej

Gdy tylko wypowiesz te słowa, już jesteś bliżej sukcesu.

8. Przepraszam

Ale nie wystarczy, że to powiesz. Musisz to naprawdę mieć na myśli.

9. Przetrwałem!

Trudne momenty w naszym życiu pozawalają nam się rozwijać.

10. Jesteś niesamowity/a!

Pozwól się sobie zachwycić drugą osobą.

11. Jestem w domu

Dom jest ostatecznym celem i punktem początkowym każdej przygody – i wszyscy potrzebujemy miejsca, które możemy nazwać domem.

12. Zrobiłem, co mogłem

Liczą się starania, nawet bardziej niż efekt końcowy.

13. Jak mogę ci pomóc?

Życzliwość uszlachetnia i sprawia, że czujemy się lepiej.

14. Mam szczęście

Czy potrafisz docenić to, co masz?

15. Pragnę właśnie tego

Wielu z nas nie potrafi określić swoich marzeń, celów, dążeń.

16. Tak nie powinno być

Jeśli nigdy tego nie powiesz, nie poczujesz się wolny.

17. Odchodzę

Z toksycznej relacji, z pracy, w której jestem nieszczęśliwy…

18. Czy to nie jest piękne?

Im więcej piękna wokół ciebie, tym jesteś szczęśliwszy.

19. Gratuluję ci!

Mów to bez zazdrości.

20. Ja naprawdę dobrze wyglądam!

Pielęgnuj miłość własną.

21. Poradzę sobie z tym, nauczę się

Umiejętność uczenia się jest podstawą każdego innego talentu.

22.  Czy możesz to dla mnie zrobić?

Regularnie pytaj o drobiazgi, a przekonasz się, że okazjonalnie łatwiej jest stawiać większe wymagania.

23. Oto kim jestem

Nerwową energię spędzoną na udawaniu kogoś, kim nie jesteś, lepiej spożytkować na coś, co przyniesie ci realną korzyść.

24. Wyjdz 

Czasem trzeba odesłać kogoś do diabła.

25. To dzięki mnie się udało

Doceniaj swój wkład w pracę.

25. Spróbuję tego

Nie rezygnuj zbyt wcześnie, żeby potem nie żałować.

26. Powiedz mi o tym więcej

Staraj się mieć z bliskimi naprawdę głębokie rozmowy.

27. To moja ulubiona rzecz

Ciesz się tym, co kochasz i mów o tym tak często, jak tylko możesz.

28. Zasłużyłem na to

Czasem trzeba to powiedzieć głośno. Również sobie samemu.

29. Nie obchodzi mnie to

Umiejętność rozróżnienia tego, co ważne, od tego, co trywialne, to umiejętność, która uratuje twój zdrowy rozsądek.

30. Twój sekret jest bezpieczny

Bo dobrze jest być godnym zaufania.

31. Eureka!

Bycie pierwszym, który coś odkryje, to wspaniałe uczucie.

32. Chodźmy!

To, dokąd się wybierasz, często ma o wiele mniejsze znaczenie niż entuzjazm, który wzbudza ta podróż.

33. Ufam ci

Wszyscy potrzebujemy kogoś, na kim możemy polegać.

34. Nie wiem, jak to zrobić

Lepiej jest się do tego przyznać i poprosić o radę.

35. Jestem przerażony

Strach jest atutem. Może uchronić Cię przed niebezpieczeństwem i ostrzec o kłopotach.

36. To zadziała

Przekonanie, że ci się uda to już połowa twojego sukcesu.

37.  Podjąłem decyzję

Świadomość sprawczości i odpowiedzialności za własne życie jest czynnikiem, dzięki któremu rozwijamy się i nabieramy poczucia wartości.

38. Przepraszam

Przyznanie się do błędu jest siłą, nie słabością.

39. Kocham Cię

Wszyscy chcemy to powiedzieć i wszyscy chcemy to usłyszeć.

40. Rozumiem

Bycie świadomym, że inni mogą mieć odmienne zdanie oraz akceptacja tego faktu bywa zbawienna.


Zobacz także

Morfologia (badania krwi) - co oznaczają skróty i jakie są normy

Morfologia (badania krwi) – co oznaczają skróty i jakie są normy?

Normobaric room – hit dla zdrowia i urody

Normobaric room – hit dla zdrowia i urody

6 problemów ze zdrowiem, na które mogą wskazywać powiększone węzły chłonne