Rak jądra powoduje objawy, które mężczyźni często ignorują, bądź nie są świadomi zagrożenia. Każda zwłoka w zdiagnozowaniu i leczeniu choroby nowotworowej działa na niekorzyść pacjenta, dlatego każdy mężczyzna powinien wiedzieć, jakie objawy daje rak jądra, jak przeprowadzić samobadanie i co zrobić w przypadku pojawienia się wątpliwości?
Rak jądra — choroba młodych mężczyzn
Rak jądra jest chorobą, która dotyka przede wszystkim młodych mężczyzn. Najczęściej chorują na niego mężczyźni w wieku 15–45 lat. Najwięcej zachorowań przypada miedzy 20 a 44 rokiem życia.
Wśród nowotworów jądra wyróżnia się:
- nasieniaki – stanowią 40% wszystkich przypadków raka, wywodzą się one z komórek produkujących plemniki. Zazwyczaj ten typ nowotworu pojawia się w 4. dekadzie życia. Nasieniaki często dają przerzuty, jednak dzieje się to stosunkowo późno;
- nienasieniaki – stanowią 60% zdiagnozowanych przypadków, zaliczają się do nich m.in.: rak zarodkowy, kosmówczak, potworniak. Najczęściej pojawią się w 3. dekadzie życia.
Rak jądra — objawy choroby
Rak jądra daje objawy pozwalające na wczesne zauważenie i odpowiednią reakcję. Wczesne wykrycie nieprawidłowości daje mężczyźnie szansę na szybką diagnozę i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Ogromną rolę odgrywa tu samobadanie jąder, szczególnie ważne dla wykrywania niepokojących zmian. Badanie jąder należy przeprowadzać regularnie, raz w miesiącu, podczas ciepłej kąpieli lub pod prysznicem, gdy moszna jest rozluźniona. Aby sprawdzić stan jąder, należy przetaczać każde z nich pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym, od góry do dołu. Jakiekolwiek zmiany czy wątpliwości należy skonsultować z lekarzem. Warto reagować na wszystko, co jest odstępstwem od normy, ponieważ rak jądra może powodować objawy, które można pomylić z infekcjami układu moczowego oraz innymi chorobami.
Rak jądra — objawy
Najczęstsze objawy, jakie powoduje rak jądra:
- niebolesne powiększenie jądra — może mu towarzyszyć zaczerwienienie skóry moszny;
- istnienie niebolesnej masy, której nie można oddzielić od jądra — ten objaw towarzyszy 90% przypadkom nowotworu jądra. Może pojawić się guzek twardszy od prawidłowego miąższu jądra, lub zmienić się konsystencja jądra;
- pojawienie się uczucie ciężaru w mosznie, pachwinie i w podbrzuszu — ten objaw towarzyszy 1/3 przypadków raka jądra;
- odczuwanie tępego bólu w mosznie, pachwinie i w podbrzuszu — skarży się na to co piąty chory;
- powiększenie moszny, które szybko narasta na skutek gromadzenia się płynu;
- ból i dyskomfort odczuwalny w obrębie moszny;
- ginekomastia — czyli powiększenie piersi może być pierwszym sygnałem raka jader, jeszcze w czasie, gdy nowotwór jest jeszcze bardzo mały lub niewyczuwalny. Dzieje się tak, ponieważ guz może wydzielać estradiol (rodzaj żeńskiego hormonu), co powoduje powiększenie piersi, a także ich tkliwość. Według statystyk 10% nowotworów złośliwych jądra przebiega z ginekomastią;
- mogą pojawić się problemy z płodnością — co drugi chory na raka jądra, jeszcze przed rozpoczęciem leczenia ma mniej prawidłowych plemników w nasieniu, niż zdrowy mężczyzna.
Rak jądra — objawy przerzutów
Rak jądra, jeśli doszło do przerzutów, daje objawy różniące się od powyższych. Wiadomo, że złośliwy rak jądra może dawać przerzuty do węzłów chłonnych i nawet odległych narządów. W takim przypadku mogą pojawić się objawy trudne do skojarzenia z chorobą jąder, takie jak np.:
- ból kości — w przypadku przerzutów raka jądra do kości;
- kaszel, duszność, krwioplucie — w przypadku przerzutów raka do płuc;
- obrzęki kończyn dolnych, które wynikają z masywnego zajęcia węzłów chłonnych;
- problemy z wypróżnianiem — w przypadku pojawienia się masy guza w jelicie;
- problemy z oddawaniem moczu;
- brak apetytu i gwałtowna utrata masy ciała.
Objawy, jakie daje rak jąder z przerzutami, są na tyle wyraźne, że nie można ich ignorować. Mimo że rozsianie nowotworu komplikuje leczenie i obniża szanse na skuteczną terapię, nadal wyleczenie u wielu pacjentów jest możliwe.
Rak jądra — objawy a diagnoza
Nowotwory jądra są możliwe do wyleczenia, szczególnie gdy zostaną wcześnie zdiagnozowane. Ważne jest, by z lekarzem, najlepiej urologiem, konsultować objawy, które budzą wątpliwości.
Po stwierdzeniu guza pacjent powinien mieć wykonane USG jąder, a następnie otrzymać skierowanie do chirurgicznego usunięcia jądra – orchidektomii. Wycięty materiał służy do badania histopatologicznego, dzięki któremu można ustalić typ nowotworu oraz jego zaawansowanie. Pomocna jest także tomografia komputerowa klatki piersiowej, jamy brzusznej i miednicy, dzięki której można uwidocznić ewentualne przerzuty. Alternatywnie można wykorzystać tomografię komputerową, szczególnie przy podejrzeniu przerzutów w mózgu lub rdzeniu kręgowym. Dla jasności sytuacji konieczne jest także oznaczanie biologicznych markerów nowotworowych: βHCG, AFP, LDH.
Wykonanie kompletu badań pozwala na postawienie właściwej diagnozy oraz opracowania schematu leczenia dla pacjenta (z użyciem chemioterapii i/lub napromieniania).
Rak jądra — rokowania
Rokowania w przypadku raka jąder są dobre, szczególnie gdy nie doszło do przerzutów do narządów innych niż płuca. Zajęcie przez nowotwór innych narządów utrudnia leczenie, choć go nie uniemożliwia. Wszystko zależy od typu nowotworu, zaawansowania choroby i stanu pacjenta. W przypadku raka jąder przyjmuje się, że we wczesnych stopniach zaawansowania nowotworu można wyleczyć z powodzeniem prawie wszystkich, a nawet i wszystkich pacjentów. W przypadku zaawansowanej choroby większość chorych przeżywa 5 lat od diagnozy.
źródło: www.zwrotnikraka.pl,onkologia.org.pl,www.mp.pl