Go to content

Co na biegunkę u dziecka?

Fot. Materiały prasowe

Biegunka u dziecka zawsze wzbudza u rodziców niepokój. Tymczasem większość dzieci do 3. roku życia może mieć objawy zatrucia pokarmowego nawet do 3 razy w roku. Nigdy jednak nie wolno lekceważyć rozwolnienia lub wymiotów, gdyż mogą one doprowadzić do odwodnienia, które dla malucha jest niezwykle groźne. Jak radzić sobie z biegunką u dziecka domowymi sposobami? Zobaczmy.

Co na biegunkę u dziecka – elektrolity

Elektrolity, czyli wodne roztwory jonów, obdarzone ładunkiem dodatnim lub ujemnym. Wśród nich wyróżniamy związki mineralne, które niezbędne są do prawidłowego funkcjonowania organizmu zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Za najważniejsze z elektrolitów uważane są sód i potas, aczkolwiek nie można umniejszać ważności takich minerałów jak magnez, wapń czy żelazo.

Elektrolity należy podawać dziecku już przy pierwszych oznakach biegunki, gdyż stanowią one najlepszą opcję na to, aby nie doprowadzić do odwodnienia. Aktualnie możemy korzystać z gotowych mieszanek elektrolitowych, przeznaczonych specjalnie dla dzieci, takich jak Dicoflor Elektrolity. Saszetkę wystarczy rozpuścić w 200 ml wody i stopniowo podawać dziecku, aby piło małymi łykami.

Probiotyki na biegunkę

Szukając odpowiedzi na pytanie: co na biegunkę u dziecka, warto również sięgnąć po bakterie probiotyczne, czyli tzw. zdrowe bakterie jelitowe, wspomagające prawidłową pracę jelita. Badania wykazują, że ich stosowanie może znacznie skrócić czas trwania zatrucia pokarmowego. Dzieciom najlepiej podawać bakterie Lactobacillus rhamnosus GG, których szczepy znajdziemy w suplemencie Dicoflor dla dzieci. Ten dostępny w postaci saszetek lub kropli produkt pozwoli nam szybciej poradzić sobie z biegunką u dziecka, wspomagając prawidłową pracę układu pokarmowego i zmniejszając ryzyko odwodnienia.

Probiotyki są niezwykle ważne w walce z biegunką oraz innymi schorzeniami układu pokarmowego, dlatego każdy rodzic powinien wyposażyć domową apteczkę w dostępne bez recepty suplementy probiotyczne.

Jakie jedzenie podawać dziecku w trakcie biegunki?

Jeszcze niedawno panowało przekonanie, że gdy dziecko ma biegunkę, nie należy podawać mu pokarmów. Tymczasem nie jest to dobre działanie. Aktualnie zaleca się, aby maluch był karmiony tak samo, jak przed rozpoczęciem problemów żołądkowo-jelitowych. Głodówki mogą dodatkowo osłabić dziecko, a co więcej, opóźniają powrót układu pokarmowego do pełnej sprawności. Najlepiej podawać niewielki porcje pokarmu, a częściej, nawet do 7 razy dziennie. Dzieciom starszym można serwować lekkostrawne pokarmy, bogate w produkty wiążące wodę. Niemowlęcia nie należy odstawiać od piersi matki, a  dziecko karmione mlekiem modyfikowanym powinno w dalszym ciągu otrzymywać pożywienie.

Biegunki u dzieci zdarzają się dość często, dlatego każdy rodzic powinien być przygotowany na ich wystąpienie. Przeważającą większość przypadków uda się wyleczyć domowymi sposobami, stosując się do zaleceń z powyższych akapitów. Jeżeli jednak dolegliwości nie ustępują, a wręcz przeciwnie, nasilają się, należy skontaktować się z lekarzem, który ustali, gdzie leży ich przyczyna i zaleci ewentualną terapię specjalistyczną.


Artykuł sponsorowany