Go to content

Koronawirus – jak się przed nim chronić? 7 najważniejszych zasad opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO)

Fot. iStock

Koronawirus – najważniejszy temat ostatnich dni. Skoro sytuacja jest dla nas nowa i wyjątkowa, interesujemy się wszystkim, co na ten temat pojawia się w sieci. Jednak, żeby w miarę komfortowo przetrwać ten czas, polecamy uzbroić się w garść podstawowych zasad dotyczących zachowania higieny. Z pewnością przyniesie nam to więcej pożytku, niż sprawdzanie ilości zakażonych osób co 5 minut w internecie. Poniżej znajdziecie siedem najważniejszych zasad postępowania, opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) oraz organizacje rządowe w naszym kraju.

Co mogę zrobić, aby się zabezpieczyć i zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób?

Środki ochrony dla wszystkich

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami na temat wybuchu pandemii COVID-19, dostępnymi na stronie internetowej WHO oraz za pośrednictwem krajowego ministerstwa zdrowia lub Sanepidu.

Strona GIS – aktualności na temat koronawirusa: https://gis.gov.pl/kategoria/aktualnosci/

Ministerstwo Zdrowia – aktualności na temat koronawirusa: https://www.gov.pl/web/koronawirus

Większość zarażonych ludzi doświadcza łagodnej postaci choroby, ale szczególnie dla osób starszych lub chorujących przewlekle zakażenie może być poważniejsze. Zadbaj o swoje zdrowie i chroń innych, wykonując następujące czynności:

ZOSTAŃ W DOMU! Unikaj skupisk ludzi

Dlaczego? Nawet, jeśli uważasz, że zachorowanie nie niesie ze sobą dla ciebie ryzyka, możesz być zagrożeniem dla innych. Zgodnie z podjętymi krokami (np. zawieszeniem działania szkół, kin czy teatrów), kluczowym sposobem na walkę z wirusem jest ograniczenie jego rozprzestrzeniania.

Regularnie i dokładnie myj ręce – zawsze wodą z mydłem! Używaj środków odkażających na bazie alkoholu

Dlaczego? Mycie rąk mydłem i wodą lub wycieranie rąk chusteczkami dezynfekcyjnymi na bazie alkoholu zabija wirusy, które mogą znajdować się na twoich rękach.

Zachowaj co najmniej 1 metr odległości od innych osób, gdy wychodzisz z domu. Szczególnie od każdego, kto kaszle lub kicha (jeśli jesteś chory, pilnuj również tej odległości, by nikogo nie zarazić i zostań w domu)

Dlaczego? Kiedy ktoś kaszle lub kicha, rozpyla małe „kropelki”  z nosa lub ust, które mogą zawierać wirusa (taki sposób roznoszenia się drobnoustrojów nazywamy „drogą kropelkową”). Jeśli jesteś zbyt blisko, możesz oddychać tymi „kroplami”, w tym wirusem COVID-19.

Unikaj dotykania oczu, nosa i ust. Przypominaj o tym dzieciom

Dlaczego? Dłonie dotykają wielu powierzchni i może zbierać się na nich wiele drobnoustrojów, w tym wirusy. Zanieczyszczone ręce mogą przenieść wirusa do oczu, nosa lub ust. Stamtąd wirus może dostać się do twojego ciała i spowodować zachorowanie.

Pamiętaj o czyszczeniu przedmiotów, których często dotykasz – zwłaszcza nieumytymi dłońmi – klucze, telefon, karty płatnicze, itd..

Upewnij się, że ty i ludzie wokół ciebie przestrzegacie higieny dróg oddechowych

Oznacza to zakrycie ust i nosa zgiętym łokciem lub jednorazową chusteczką podczas kaszlu lub kichania. Jeśli używasz chusteczki – zawsze wyrzuć ją po użyciu.

Dlaczego? Wydzieliny z nosa i ust rozprzestrzeniają wirusa. Przestrzegając zasad higieny układu oddechowego, chronisz ludzi wokół siebie przed wirusami, takimi jak przeziębienie, grypa i COVID-19.

Zostań w domu, jeśli źle się poczujesz

Jeśli masz gorączkę, kaszel i trudności w oddychaniu, zwróć się o pomoc lekarską – zacznij od wykonania telefonu do swojego lekarza/przychodni. Postępuj zgodnie ze wskazówkami służb ochrony zdrowia.

Dlaczego? Władze krajowe i lokalne będą miały najbardziej aktualne informacje na temat sytuacji w twojej okolicy. Zadzwoń do przychodni, aby twój lekarz mógł szybko skierować cię do właściwej placówki medycznej. To również ochroni cię i pomoże zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusów i innych infekcji.

Pamiętaj, by z objawami choroby nie biec bezpośrednio do przychodni – ze względu na trudną sytuację epidemiologiczną, twoja wizyta może spowodować wiele przykrych konsekwencji, nawet jeśli męczy cię zwykłe przeziębienie.

Bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami dotyczącymi COVID-19

Postępuj zgodnie z poradami udzielonymi przez organy zdrowia publicznego lub pracodawcę na temat tego, jak chronić siebie i innych przed COVID-19.

Dlaczego? Władze krajowe i lokalne będą miały najbardziej aktualne informacje o tym, czy COVID-19 rozprzestrzenia się na twoim obszarze. Najlepiej są w stanie doradzić, co ludzie w twojej okolicy powinni robić, aby się chronić. Uważaj na szybko rozpowszechnianie „fake newsy”. Weryfikuj informacje krążące w internecie, zanim podasz je dalej.

Szczegóły, na które nie zwracamy uwagi

Jest kilka kwestii, o których zapominamy. Pamiętajcie, że z powodu epidemii (a właściwie pandemii) koronawirusa, należy zachować środki ostrożności. Przede wszystkim chodzi o ograniczenie kontaktów człowiek – człowiek. Eksperci zalecają zachować odległości 1 -1,5 m od innej osoby. O czym powinniśmy pamiętać?

  • nie tłoczymy się w kolejkach,
  • nie dosiadamy się do windy,
  • zachowujemy odległość rozmawiając z sąsiadem na korytarzu czy kurierem  w progu.

To drobiazgi, które najczęściej nam uciekają. Nie wpadajmy w panikę, dbajmy o te kilka szczegółów i zasad, to wcale nie tak dużo. 😉


Na podstawie:  https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019