Go to content

Mudita zachęca do medytacji, w celu osiągnięcia równowagi wewnętrznej

Fot. iStock

Zbliża się Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego pod auspicjami Światowej Organizacji Zdrowia, który obchodzony jest 10 października. Jego głównym celem jest podniesienie świadomości na temat problemów zdrowia psychicznego na całym świecie i mobilizacja działań firm i organizacji wspierających zdrowie psychiczne.Żyjąc w erze nadmiaru informacji, człowiek nieustannie narażony jest na wiele czynników rozpraszających, do których należą: powiadomienia z mediów społecznościowych, alerty aplikacji, przypomnienia z kalendarza, wiadomości, czaty itp. Wszystkie aplikacje, produkty lub usługi konkurują o naszą uwagę i starają się wpływać na nasze zachowanie. Traktuje o tym coraz więcej pozycji z literatury jak np. “Nierozpraszalni. Jak panować nad uwagą i decydować o swoim życiu” autorstwa Nira Eyala czy kinematografii jak np. ostatni hit biblioteki Netflix “The Social Dilemma.” Innym zgubnym efektem życia w świecie technologii i aplikacjach jest wyraźny spadek poczucia własnej wartości, poprzez notoryczne porównywanie się do innych. Można to zauważyć szczególnie w grupie nastolatków w wieku 11-16 lat, choć i starszych to nie omija.

Uzależnienie od internetu, od mediów społecznościowych, brak koncentracji, bezsenność. To są jedne z głównych problemów obecnych czasów. Niejednokrotnie lekarze psychiatrzy i  psychoterapeuci wspomagają swoich pacjentów sesjami medytacji.

To nie znaczy, że technologia jest zła, jest wręcz “za dobra”. Yuval Noah Harari lubi podkreślać, że wraz z rozwojem sztucznej inteligencji idziemy w stronę jeszcze większej personalizacji, która ma prowadzić do tego że algorytmy znają nas lepiej niż my sami czy nasza mama. – mówi Kasia Bocheńska, Head of Marketing w firmie Mudita i dodaje – Rodzi to wiele konsekwencji, których dobrze być świadomym. Również tego, że to my jesteśmy odpowiedzialni za stworzenie sobie warunków do tego, żebyśmy byli mniej skłonni wpadać w mechanizmy, nad opracowaniem których pracują jedni z najmądrzejszych ludzi tego świata, a których głównym zadaniem jest przyciąganie naszej uwagi i maksymalizowanie czasu, który spędzamy w danej aplikacji.

Właśnie u podstaw filozofii firmy Mudita, leży unaocznienie, że radość płynie z , z “życia tu i teraz”, co zostało ujęte w sloganie “Odłącz się. Ciesz się życiem” (z ang. “Enjoy life. Offline.”). Nadmierne używanie aplikacji prowadzi do szkodliwych efektów zdrowotnych zarówno w wymiarze fizycznym jak i psychicznym i choćby z tych względów warto czasem odłączyć się od sieci. Mudita Pure, to minimalistyczny telefon komórkowy klasy premium, który ma na celu poprawę jakości życia we współczesnym świecie. Bardzo niska wartość współczynnika absorpcji  promieniowania elektromagnetycznego (SAR) i wyświetlacz E Ink, to idealne rozwiązanie dla osób korzystających z technologii, jednocześnie dbających o swoje zdrowie. Dodatkowo poprzez brak przeglądarki internetowej, aplikacji, gier i dostępu do portali społecznościowych – Mudita Pure ma na celu ograniczenie rozproszenia uwagi, dając możliwość cieszenia się życiem, offline. Opracowane przez polskich inżynierów urządzenie jest przeznaczone dla osób, które chcą pozostać w kontakcie, jednocześnie zachowując zdrowe relacje ze swoim telefonem.

Świadomość, że cyfrowe rozrywki mają taki wpływ na nasze życie, jest pierwszym krokiem do szczęśliwszego życia. Próbując wyleczyć swoje ciało i umysł, warto zacząć medytować. Założyciel firmy Mudita – Michał Kiciński – doskonale wie, jak dużo dobroczynnego efektu na ludzki organizm ma medytacja. Doświadczając wielu trudnych sytuacji życiowych Michał Kiciński, odnalazł swój spokój w buddyjskiej technice medytacyjnej zwanej Vipassana. Można o tym usłyszeć na jednym z filmów, które nakręciła firma Mudita, a który dostępny jest pod linkiem.

Medytacja to odwieczna praktyka, która angażuje umysł, pomaga zachować spokój, uwalnia niepotrzebne myśli, poprawia nastrój, odpręża ciało i podnosi na duchu. Aby doświadczyć wszystkich korzyści płynących z medytacji, trzeba poświęcić trochę czasu, nauczyć się kilku prostych technik i regularnie je praktykować. Czas spędzony na medytacji przyniesie pozytywne rezultaty.

Medytacja:

  • Uspokaja niekończący się przepływ myśli
  • Pomaga nam osiągnąć lepsze wyniki
  • Poprawia zdrowie fizyczne
  • Poprawia relacje
  • Rozwija wewnętrzne “ja”
  • Uświadamia, że nie jesteśmy sami
  • Rozwija odporność na opinie innych ludzi
  • Pomaga w pozbyciu się przerośniętego ego
  • Pomaga zrozumieć, że bez nas świat się nie skończy
  • Daje do zrozumienia, że nie mamy etykiet
  • Pomaga zwalczać uzależniające zachowania

Warto medytować regularnie. Warto nauczyć się korzystać z urządzeń mobilnych rozważnie. Dzięki temu, można odkryć się na nowo, zauważyć wszystkie zadziwiająco pozytywne zmiany w swojej osobowości, postrzeganiu świata i relacjach, przywrócić w sobie czułość, którą się daje i którą chce się dostawać od innych. Jeśli na co dzień nie ma czasu, by pomyśleć o tych aspektach zdrowia, to niech chociaż zbliżający się w najbliższą sobotę Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, będzie wystarczająco silną motywacją.

Mudita zachęca by z tej okazji odłożyć telefon, wyłączyć powiadomienia, a jeśli wcześniej się nie medytowało, to spróbować. Tylko tyle i aż tyle.


Artykuł partnera