Choroby Zdrowie

Endometrioza – objawy, które powinny niepokoić

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
6 lutego 2020
endometrioza objawy
Fot. iStock – Endometrioza -objawy psychiczne, jelitowe i bólowe
 

Endometrioza jest schorzeniem, którego objawy nie zawsze są oczywiste. W zależności od miejsca, w którym rozwija się endometrioza, objawy mogą wskazywać na zupełnie inną przypadłość. Jedynie odpowiednia diagnostyka pozwala ustalić, z czym tak naprawdę pacjenta ma do czynienia.

Endometrioza to schorzenie, które dotyka ogromną rzeszę kobiet – szacuje się, że problem może dotyczyć co 10. z nas. Nie ma większego znaczenia wiek czy masa ciała, bo endometrioza nie jest wybredna. Może pojawić się już u nastolatki, podobnie jak w przypadku kobiet po menopauzie. Wg. statystyk, to podstępne schorzenie jest jedną z najczęstszych przyczyn niepłodności. Aż połowa kobiet borykających się z bezpłodnością, ma stwierdzone ogniska endometriozy. Co więcej, sytuacja jest o tyle trudna, że czasem mija kilka lat, zanim endometrioza zostanie zdiagnozowania przez specjalistę i kobieta dostanie szansę na poprawę komfortu swojego życia.

Endometrioza – objawy związane są z lokalizacją 

Ogniska endometriozy mogą pojawiać się na różnych organach i narządach. Lokalizacja może być różna, co dodatkowo utrudnia rozpoznanie prawdziwych przyczyn różnych dolegliwości, które mogą się pojawić.  Endometrioza, poza jamą macicy, może pojawić się na jajnikach, pęcherzu moczowym, moczowodach, otrzewnej,  jelicie, czy w większym oddaleniu – w płucach. Ponieważ ta tkanka, podobnie jak endometrium w macicy, reaguje na zmiany hormonalne, może się rozrastać i naciekać dalej. Endometrioza wywołuje reakcję zapalną, na skutek której pojawiają się różne objawy, uzależnione w głównej mierze od tego, gdzie w sposób niepożądany pojawiło się endometrium.

Endometrioza – objawy psychiczne 

Funkcjonowanie z endometriozą jest dla kobiet bardzo trudne. Nie tylko negatywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu, ale także pozostawia ślad w psychice. Endometrioza powoduje objawy psychiczne, które źle wpływają na samopoczucie. U kobiet z jeszcze nierozpoznanym schorzeniem często pojawia się poważny lęk o swoje zdrowie i życie. Niejasne sygnały, jakie wysyła ciało, czasem i problem z uzyskaniem prawidłowej diagnozy, wprowadzają w życie pacjentki strach przed najgorszym. Objawy endometrioza może mieć tak różne, że niekiedy pojawia się obawa przed chorobą nowotworową. To schorzenie może przyczyniać się do rozwoju stanów lękowych, a nawet depresji, ponieważ towarzyszący mu ból jest trudny do zaakceptowania. Pojawia się smutek, strach, niepokój, gniew, a nawet wściekłość, co jeszcze bardziej pogarsza samopoczucie kobiet. Równie trudnym tematem jest bezpłodność, która związana jest z wpływem endometriozy na organizm. Często dopiero po kilku latach kobiety bezskutecznie starające się o dziecko dowiadują się, co jest przyczyną ich problemów. Nie każdej z nich, po postawieniu poprawnej diagnozy, udaje się pomóc.

Endometrioza – objawy jelitowe

Po dokuczliwych i obniżających standard życia pacjentek cierpiących z powodu endometriozy, obawy ze strony jelit to kolejny sygnał, że dzieje się coś niedobrego. Objawy jelitowe i endometrioza mogą być ze sobą ściśle powiązane, choć do ustalenia tego potrzebna jest konsultacja lekarska. Istnieją jednak objawy, które wskazują, że jedno może mieć związek z drugim. Niepokoić powinien przede wszystkim ból umiejscowiony w jelitach, który przybiera na sile podczas miesiączki. Ponieważ endometrioza powoduje krwawienia z powodu złuszczania tkanki, w kale może pojawić się także krew. Objawy jelitowe i endometrioza mogą manifestować się również wzdęciami, zaparciami, biegunkami, bolesnymi wypróżnieniami. Endometrioza i objawy jelitowe nie są oczywiste i pierwsze podejrzenia lekarzy kierują się w stronę np. zespołu jelita drażliwego czy owrzodzeń, co opóźnia szybki proces prawidłowego rozpoznania naciekającej endometriozy.

Endometrioza – objawy bólowe

Schorzenie takie jak endometrioza charakteryzuje się dużą różnorodnością objawów klinicznych. Do jednych z nich, wcale nie takich oczywistych, należy ból. Powoduje go m.in. proces tworzenia się zrostów, które są efektem stanu zapalnego, naciekanie ognisk endometriozy na włókna nerwowe, odkładanie się składników morfotycznych krwi w ogniskach endometriozy. Endometrioza, szczególnie objawy bólowe bywają bardzo dokuczliwe. Najczęściej dyskomfort i ból pojawiają się z czasie miesiączek oraz owulacji, ale nie jest to reguła. Objawy bólowe mogą pojawić się w każdej fazie cyklu menstruacyjnego i objąć podbrzusze, jajniki. Ból może promieniować do pachwin, odbytu, sromu. Dolegliwości odczuwalne są w miejscu, w którym pojawiły się komórki endometrium. Nie ma również reguły nasilenia bólu – wszystko zależy od stopnia zaawansowania choroby. Endometrioza może powodować dolegliwości również w trakcie wypróżniania czy podczas stosunku.

Endometrioza – inne objawy

Poza wspomnianymi powyżej, endometrioza może dawać inne, nie mniej poważne objawy swojej obecności. Jedną z najbardziej brzemiennych skutkach dla kobiety, jest problem z zajściem w ciążę. Rozprzestrzeniające się endometrium powoduje zrosty w jajnikach i utrudnia zagnieżdżenie się komórki jajowej w jamie macicy. Innym objawem endometriozy mogą być obfite i bolesne miesiączki, krwawienia oraz krwiste upławy pomiędzy miesiączkami. Pojawić mogą się także nietypowe krwawienia wewnątrz organizmu, związane z pojawieniem się endometrium w układzie pokarmowym czy w płucach.

Endometrioza to bardzo poważne schorzenie, które silnie wpływa na samopoczucie i kondycję cierpiącej z jej powodu kobiety. Ponieważ objawy jakie daje endometrioza nie są specyficzne, należy po stwierdzeniu dolegliwości zgłosić się do lekarza, by uzyskać odpowiednią diagnozę oraz leczenie.


Źródło:  www.mp.pl , www.termedia.pl 

Choroby Zdrowie

Masz ochotę na wyprawę z Małgosią Ohme na Sri Lankę? Nie przegap okazji!

Redakcja
Redakcja
6 lutego 2020
Fot. Materiały prasowe

Unikalny wyjazd w kameralnym gronie na Sri Lankę z wyjątkową Małgosią Ohme. Relaks, sesje jogi, ajurweda, wspaniała kuchnia, przygoda i podróż w głąb siebie z egzotyczną scenerią w tle! Nie przegap tej okazji wyjazd już 18. marca!

Oferta limitowana, dostępna jedynie na travelduck.pl, nie znajdziesz jej nigdzie indziej – liczba miejsc ograniczona! Zadzwoń do nas po więcej szczegółów związanych z wyjazdem, porozmawiamy i najlepiej Ci doradzimy: +48 882 101 623, +48 882 067 921. Zobaczcie, jakie atrakcje czekają na tej wyjątkowej, kobiecej wycieczce.

Zapisu na wycieczkę możecie dokonać na stronie: Travelduck.pl – wyprawa na Sri Lankę z Małgosią Ohme

Atrakcje

 • sesje prowadzone przez MAŁGOSIĘ OHME,
 • Świątynia Zęba w Kandy – wieczorna “pooja”,
 • trekking w parku narodowym, odkrywanie wodospadów i świątyń,
 • rafting po rzece na pontonach,
 • lekcja gotowania z pokazem kulinarnym,
 • joga prowadzona przez lokalnego jogina,
 • zabiegi SPA i ajurweda,
 • smakowanie, doświadczanie i poznawanie historii Sri Lanki,
 • komfortowy, kameralny i niezwykle malowniczo położony hotel z zapleczem SPA.

Fot. Materiały prasowe

Poziom zaawansowania

Jesteś w świetnej kondycji fizycznej? To wspaniale, ale nie jest to warunkiem koniecznym do uczestnictwa w naszej podróży. Dostępne są różne lokalizacje trekkingu i poziomy trudności oraz rodzaje aktywności. Szczegóły ustalimy już po zebraniu naszej grupy.

W trosce o bezpieczeństwo, w wyprawie nie mogą brać udziału osoby z poważnymi problemami z kręgosłupem oraz stawami, z chorobami serca oraz kobiety w ciąży.

Miejsce

Sri Lanka to azjatyckie państwo na wyspie Cejlon, nieopodal Indii, oblewane wodami Oceanu Indyjskiego. W tej egzotycznej republice dominuje buddyzm, walutą jest rupia lankijska.

Sprawdź razem z nami ten cudowny, azjatycki kierunek.

 

Plan wyjazdu

Oznaczenia dotyczą tego, jakie posiłki są przewidziane w planie dnia: B – breakfast (śniadanie), L – lunch (obiad), D – dinner (kolacja).

Kolejność zwiedzania może ulec zmianie, plany pierwszego i ostatniego dnia zostaną dostosowane do godzin naszych lotów.

CZERP ENERGIĘ Z KOBIECYCH SPOTKAŃ W ZAUFANYM GRONIE

Dzień 1: 18.03.2020 Warszawa – Kolombo

Spotykamy się na lotnisku Okęcie z Anną Majkutewicz, tour liderką. Powitanie i zapoznanie naszej grupy. Rozpoczynamy odprawę paszportowo-bagażową. Lecimy do Kolombo na Sri Lance, start o 8.45 liniami Qatar Airways.

Dzień 2: 19.03.2020 Kandy (B, L, D)

Przylatujemy do Kolombo o godzinie 1.15 w nocy czasu lokalnego. Transfer do hotelu w rejonie Kandy (trasa około 3,5h).

Po zakwaterowaniu w hotelu możemy już odpocząć po podróży i zjeść śniadanie. W trakcie lunchu dołączy do nas Małgosia Ohme. Później zwiedzimy miasteczko Kandy i znajdującą się tam Świątynię Zęba.

Leżące pośród wzgórz Kandy to ostatnia stolica starożytnych królów Sri Lanki. Będąc drugim największym miastem na Sri Lance, słynie również z wielkiej urody i gości na liście UNESCO. Kandy skutecznie hipnotyzuje każdego przybysza bujną przyrodą, malowniczymi jeziorami, mglistymi górami i najdłuższą rzeką na Sri Lance.

Odwiedzimy najważniejszą dla hindusów Sri Dalada Maligawa, czyli Świątynię Sacred Tooth Relic. To buddyjskie miejsce kultu będące częścią kompleksu królewskiego pałacu dawnego Królestwa Kandy, w którym znajduje się relikwia zęba Buddy. Kandy była ostatnią stolicą królów Sri Lanki.

Weźmiemy udział w wieczornym nabożeństwie zwanym “pooja”, w trakcie którego pokazywana jest relikwia. Wracamy do hotelu na kolację i nocleg.

Fot. Materiały prasowe

Dzień 3: 20.03.2020 Kandy/trekking (B, L, D)

Dzień rozpoczynamy wczesnym wspólnym śniadaniem. Będzie aktywnie – poznamy uroki okolicznych terenów.

Pasmo górskie Knuckles to wspaniały obszar o powierzchni 234 km² wpisany na listę UNESCO, będący kwintesencją różnorodności przyrodniczo-krajobrazowej Sri Lanki. W gęstym lesie otoczonym 35 mistycznymi górami znajdują się malownicze szlaki turystyczne.

Podczas trekkingu zobaczymy kaskadowe wodospady, urocze wioski ukryte w górach, tarasowe pola ryżowe, a także endemiczną florę i faunę. Wyjedziemy wcześnie rano i przejedziemy w rejon wyprawy, o ok. 2h od hotelu. Będziemy wędrować szlakiem wśród pól herbacianych, po drewnianych mostach, żwirowych, skalistych ścieżkach pod górę do cichego lasu.

Podczas trekkingu zjemy lunch w formie pikniku, koło wodospadu z naturalnym basenem lub na szczycie Knuckles. Po posiłku rozpoczniemy zejście do wschodniego stoku. Niezbędne będą wygodne buty i ubrania, których nie będzie żal ubrudzić w błocie i przemoczyć. Ale obiecujemy, że szlak jest tego wart. Na kolację i nocleg wrócimy wieczorem do hotelu.

Uwagi: długość szlaku 15 km, trekking i jego trasa zostaną dopasowane do kondycji naszej grupy.

Fot. Fot. iStock / Corbet’s Gap – Picture of Knuckles Conservation Forest, Sri Lanka

Dzień 4: 21.03.2020 Kandy / relaks (B, L, D)

Poranna joga, a po niej jemy wspólne śniadanie. Po wczorajszym bardzo intensywnym dniu proponujemy relaks i aktywności na miejscu. Do dyspozycji mamy basen, jacuzzi oraz wspaniałe SPA, m.in. z masażami ajurwedyjskimi. W porze lunchu weźmiemy udział w warsztatach kulinarnych z pokazem gotowania.

Później będziemy mieć czas na sesję z Małgosią Ohme. Szczegóły i intensywność zajęć ustalimy wspólnie na miejscu.

Kolacja i nocleg w hotelu.

Fot. Materiały prasowe

Dzień 5: 22.03.2020 Kandy / Rafting (B, L, D)

Po śniadaniu rozpoczniemy kolejny aktywny dzień. Tym razem udamy się na 2-godzinny spływ rzeką. Na miejsce rozpoczęcia raftingu przejedziemy samochodem z Kandy (500 m n.p.m.) do Kithulgala (850 m n.p.m.). Po drodze będziemy mogły podziwiać bujne ogrody herbaciane i fabryki herbaty.

Po spływie zjemy lunch w formie pikniku i udamy się w drogę powrotną do hotelu. Przed kolacją będziemy mieć czas na odpoczynek po aktywnościach dnia.

Fot. Materiały prasowe

Dzień 6: 23.03.2020 Kandy (B, – ,D)

Poranna joga, a po niej wspólne śniadanie. Będziemy się relaksować na miejscu. Do dyspozycji są oczywiście basen, SPA, hotelowy ogród i malownicze ścieżki idealne do spacerowania.

Następnie czas na sesję z Małgosią. Po lunchu przygotujemy się do wieczornej, pożegnalnej kolacji, podczas której podsumujemy wspólnie spędzony czas.

Dzień 7: 24.03.2020 Kandy – Kolombo (B, -, -)

Ranek tradycyjnie rozpoczniemy jogą, śniadaniem i relaksem. Ostatnie pakowanie i transfer na lotnisko ok. godziny 13.30. Wylot o godz. 20.20. Lądowanie w Polsce 25.02.2020 o godz. 6.50.

Zakwaterowanie

Zakwaterowanie w cudownie położonym hotelu (4*) w pokojach 2-osobowych z prywatnymi łazienkami.

Hotel znajduje się na wzniesieniu, wśród gajów owocowych. Z jego okien i tarasów można podziwiać wspaniałe wschody i zachody słońca.

Na miejscu skorzystamy z dużego basenu, jacuzzi na świeżym powietrzu i niesamowitych ścieżek spacerowych. Przyhotelowe egzotyczne ogrody są pełne pięknych drzew i kwiatów, owoców, warzyw, przypraw i herbacianych krzewów.

Fot. Materiały prasowe

Pogoda

Pogodę na Sri Lance charakteryzuje wysoka średnia temperatura roczna: 28°C. Chłodniej jest na wyżej położonych terenach wyspy. Marzec to idealny miesiąc na wakacje na Sri Lance ze względu na doskonałe warunki atmosferyczne. W marcu pada zdecydowanie mniej niż w najbardziej mokrych miesiącach – czerwcu i sierpniu.

Cena zawiera

 • zakwaterowanie w hotelu 4* w pokojach 2-osobowych – 5 nocy,
 • sesje z Małgosią Ohme,
 • early check-in w pierwszej dobie po przylocie,
 • wyżywienie Full Board (B, L, D),
 • zwiedzanie i atrakcje wymienione w programie,
 • trekking i rafting,
 • lekcję gotowania z pokazem kulinarnym,
 • wycieczkę na wieczorne nabożeństwo do świątyni w Kandy,
 • poranną jogę x 3 dni,
 • opiekę polskiego pilota podczas całego wyjazdu,
 • uroczystą kolację ostatniego wieczoru w hotelu,
 • prywatny klimatyzowany transport na całej trasie wyjazdu,
 • opiekę anglojęzycznego przewodnika podczas zwiedzania,
 • ubezpieczenie NNW, KL, bagaż,
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Cena nie zawiera

 • przelotu na trasie Warszawa – Kolombo – Warszawa (cena biletu od 2955 PLN),
 • wizy na Sri Lankę (koszt 35 USD),
 • wydatków własnych,
 • napiwków, ok. 20 USD.

Fot. Materiały prasowe

Ceny

Koszt wyjazdu dla 1 os. wynosi 6790 PLN + przelot (bilet lotniczy międzynarodowy cena od 2955 PLN, linie: Qatar Airways).

Podana cena obowiązuje przy grupie 14 osób.

W przypadku rezerwacji przez maksymalnie 8 osób, cena jednostkowa wzrośnie o około 450 USD.

Ważne informacje

Bilety lotnicze będą kupowane w momencie potwierdzenia grupy: co najmniej 10 uczestniczek. Każda osoba może również kupić bilet lotniczy we własnym zakresie i przesłać nam szczegóły lotu.

Za wyszukanie, rezerwacje i zakup biletów nie pobieramy dodatkowych opłat.

Kupione przez nas bilety lotnicze mają gwarancję serwisu 24h podczas całego wyjazdu (w przypadku jakichkolwiek przesunięć lotów, nasz agent lotniczy zajmie się przebukowaniem biletów na inny lot).

UBEZPIECZENIE

Przedmiot i suma ubezpieczenia zagwarantowana w cenie wyprawy przez Organizatora:

+ Koszty leczenia KL wraz z Assistance Świat – 40000 EUR.

+ Następstwa nieszczęśliwych wypadków NNW – Świat 15000 PLN.

+ Bagaż podróżny BP – Świat 1000 PLN.

Każda uczestniczka może wykupić dodatkowe ubezpieczenie:

+ od kradzieży;

+ od rezygnacji z imprezy turystycznej KRIT – 3% ceny imprezy (składkę uiszcza się w ciągu 4 dni po podpisaniu umowy, jeśli do rozpoczęcia imprezy pozostało nie mniej niż 30 dni);

+ od chorób przewlekłych lub ubezpieczenia opcjonalnego do indywidualnego wykupu, np. od chorób tropikalnych (dotyczy wypraw w rejony o podwyższonym stopniu ryzyka zarażenia, lista u Organizatora).

Chcesz jechać z Małgosią Ohme?

Nasza unikalna wyprawa z Małgosią Ohme na Sri Lankę odbędzie się w kameralnym gronie. Małgosia zastrzega sobie prawo ostatecznej weryfikacji wszystkich zgłoszeń. Zapraszamy do kontaktu z nami wszystkie chętne panie.

Zapisu na wycieczkę możecie dokonać na stronie: Travelduck.pl – wyprawa na Sri Lankę z Małgosią Ohme


Choroby Zdrowie

Czy można czekać całe życie na dobry związek? Można, tylko po co?

Gościnnie w Oh!me
Gościnnie w Oh!me
6 lutego 2020
Fot. iStock

Od jakiegoś czasu w różnych sytuacjach spotykam różne osoby opowiadające właściwie tą samą historię. Historię, która ma swój początek (zwykle bardzo romantyczny), punkt kulminacyjny (cały w bieli, z limuzyną, bliższą i dalszą rodziną) oraz dość niedoprecyzowany ciąg dalszy, który miał brzmieć „i żyli długo i szczęśliwie“, ale z różnych względów wyszedł zupełnie inaczej…

A ponieważ wyszedł inaczej, to główni bohaterowie od jakiegoś (kilku bądź kilkunastoletniego) czasu zastanawiają się co z tym ciągiem dalszym teraz zrobić? Ciągnąć? Zakończyć? Ale jak tu zakończyć skoro znamy tylko „i żyli długo i szczęśliwie…?

Wielkie Love Story naszej kultury

Nasza kultura od najmłodszych lat bezlitośnie karmi nas wizją wielkiej miłości. Koniecznie tej jedynej i na całe życie. A życie, cóż, jak to życie, pisze różne scenariusze.

Mamy coraz mniej czasu na bliskie relacje, coraz więcej stresów i napięć w życiu codziennym. Zwykle po prostu brak nam miejsca i siły na pielęgnowanie bliskiego związku. Zaczynamy się mijać, wymieniać komunikaty. Milczymy. Najpierw milczymy wymownie i znacząco (bo powinien się domyśleć i coś z tym zrobić!), potem milczymy obrażone (bo się nie domyślił i nie zrobił), a potem już po prostu milczymy, bo nie chce nam się rozmawiać. Bo nie ma o czym.

Dochodzą małe przytyki i złośliwości, czasem poniżenia, czasem bierna agresja, a czasem pogarda.

A my, cóż – trwamy na posterunku. Bo wielka miłość i piękny ślub był i miało być na całe życie. Bo mamy poczucie że bez niego nie damy sobie rady, bo boimy i wstydzimy się reakcji rodziny/ znajomych, bo mamy poczucie że robimy to dla dobra dzieci… Wreszcie – bo boimy się być same.

I tak czekamy, czekamy latami, a czasem, jak pokazuje przykład moich niektórych klientek, nawet dekadami.

To czekanie chyba w genach nam nasze prababki sprzedały; czekały przy ognisku aż mężczyźni wrócą z polowania, a potem czekały w domach aż wrócą z wojny.

A my dziś czekamy aż szef da podwyżkę, aż dostrzegą nasz ponadprzeciętny udział w projekcie, aż mąż zacznie sam z siebie wstawać do dziecka w nocy…

Czy można czekać całe życie?

No więc Drogie Panie – szczerze – to się pewnie, gdzieś, kiedyś, jakiejś kobiecie samo z siebie przydarzy (tzw. legenda miejska), ale we własnym przypadku raczej bym na to pieniędzy nie postawiła.

Zresztą, w kwestii związku który nie daje nam szczęścia, właściwie nie wiadomo na co czekamy. Na meteor? Trzęsienie ziemi? Powódź?

Jakie sygnały i znaki mają na nas spaść z nieba lub ziemi żeby podjąć decyzję; tak chcę się skonsultować ze specjalistą w sprawie mojego związku. Tak, chcę zrozumieć z czego wynikają trudności które przeżywam, tak chcę się mojej relacji przyjrzeć z dystansu, tak, chcę rozważyć wszystkie za i przeciw i podjąć najlepszą da siebie decyzję; terapia własna, terapia małżeńska, terapia rodzinna, mediacje czy adwokat.

Bo związek sam z siebie, nagle nie zacznie być tak po prostu udany. To nie naleśnik.

Gdy ząb nas bardzo boli, idziemy do dentysty – wiemy, że sam się nie wyleczy. Gdy mamy nawracające, utrudniające normalne życie migreny lub bóle brzucha, konsultujemy się z lekarzem i robimy badania – wiemy, że przyczyna może tkwić głębiej i łykanie samych środków przeciwbólowych jest słabym pomysłem.

A co robimy gdy związek nas boli?

Czekamy na cud. Pozwólcie że podpowiem –  ten cud zróbmy  sobie same 🙂


Anna Klaus Zielińska – Psycholog społeczny (Uniwersytet Warszawski), coach i trener warsztatów z kompetencji społecznych (Uniwersytet Warszawski). właścicielka gabinetów Wise Mind oferujących kompleksowe wsparcie osobom deklarującym trudności w związku.

 


Zobacz także

„Chcesz coś osiągnąć? Tylko ty możesz sobie w tym przeszkodzić. Ja wygrałam”

Często powstrzymujesz się przed kichaniem? Nie wiesz, jak bardzo sobie szkodzisz

schudnąć

Chcesz skutecznie i bezpiecznie schudnąć po 40-stce? Pamiętaj o tych radach