Choroby Zdrowie

Depresja – objawy fizyczne, psychiczne i neurologiczne. Co powinno wzbudzić twoją czujność?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
5 marca 2021
Depresja objawy fizyczne, neurologiczne, psychiczne
Fot. iStock
 

Depresja i jej objawy są tematem często poruszanym, gdyż stale wzrasta świadomość tego poważnego problemu. Depresja może mieć wiele twarzy i manifestować się na wiele sposobów. Przeświadczenie, że depresja to leżenie całymi dniami i patrzenie w sufit, nie jest całą prawdą o tej chorobie. Jakie fizyczne i neurologiczne objawy może dawać depresja?

Objawy depresji

Statystyki pokazują, że depresja na całym świecie jest najczęściej spotykanym zaburzeniem psychicznym, które szczególnie często dotyka kobiety. Według statystyk w ciągu całego życia na depresję choruje ok. 17% populacji ogólnej świata. Prawdopodobnie u połowy chorych zaburzenie to nie zostanie zdiagnozowane. Niełatwo jest rozpoznać depresję, gdyż na pierwszy rzut oka wygląda ona zwyczajnie, jak po prostu gorszy czas, czy przemęczenie. W rzeczywistości sytuacja jest o wiele bardziej poważna i złożona, wymagająca realnego wsparcia osoby cierpiącej na nią.

Najważniejsze jest rozpoznanie problemu, gdyż od tego można zacząć wędrówkę w stronę powrotu do zdrowia. Zazwyczaj osoby cierpiące na depresję odczuwa kilka objawów jednocześnie, choć nie zawsze występują one w jednym czasie. Aby mówić w tym przypadku o depresji, objawy muszą utrzymać się co najmniej dwa tygodnie. Jakie objawy może dawać depresja?

Depresja objawy fizyczne, neurologiczne, psychiczne

Fot. iStock/Depresja objawy

Depresja — objawy fizyczne/somatyczne

Objawy, jakie powoduje depresja mają charakter nawracający i przewlekły. To nie tylko objawy psychiczne, ale także fizyczne. Choroba odciska swoje piętno także na funkcjonowaniu organizmu, negatywnie wpływając na zdrowie. Obciążona psychika, brak leczenia i kontroli depresji nie tylko obniża jakość życia osób chorych, ale także prowadzi do zmian w organizmie, które bez odpowiedniej reakcji stale się pogłębiają. Depresja może powodować objawy fizyczne/somatyczne, do których zaliczane są m.in.:

Przewlekły ból ciała

Bardzo często depresja i ból idą ze sobą w parze. Osoby cierpiące na depresję wykazują się obniżoną tolerancją na ból, co wykazały przeprowadzone badania. W wielu przypadkach chorym trudno jest wyjaśnić, co jest u nich przyczyną fizycznego bólu — po prostu go odczuwają.

Przewlekłe zmęczenie

Brak energii oraz towarzyszące mu chroniczne zmęczenie to także objawy, jakie depresja może wywoływać. Dominujące uczucie wyczerpania wpływa na codzienne funkcjonowanie, gdy proste czynności przerastają możliwości chorego do ich wykonania. Przewlekłe zmęczenie i brak sił do działania często zmuszają do pozostania w łóżku.

Problemy trawienne

Depresja może wpływać na jakość pracy układu pokarmowego, który jest wyjątkowo czuły na stres i wielkie podobne jemu stany. Zakłócenia pracy układu trawiennego mogą manifestować się przez zaparcia i biegunki, wzdęcia, nudności, skurcze, dyskomfort odczuwany w jamie brzusznej. Nie bez przyczyny jelita określane są mianem drugiego mózgu lub mózgu brzusznego (splot trzewny), w którym liczba neuronów jest wyższa niż  w rdzeniu kręgowym. Komunikacja na linii mózg — jelita, przebiega obustronnie. Zaburzenia pracy jelit częste w depresji, również wpływają na impulsy wysyłane do mózgu.

Zmniejszony apetyt

U osób zmagających się z depresją można zauważyć pogorszenie apetytu. Przygotowanie posiłków bywa zadaniem wymagającym zbyt wielkiego nakładu sił, a samo jedzenie może nie dawać przyjemności. Ze spadkiem apetytu wiąże się często niezamierzona utrata masy ciała.

Przewlekłe choroby

Depresja wpływa na tzw. stres oksydacyjny, który zaburza usuwanie toksyn z ciała. Nagromadzone toksyny trują organizm i wpływają na pogorszenie pracy różnych narządów. Ponadto obniżone samopoczucie towarzyszące depresji powoduje, że organizm staje się osłabiony i o wiele bardziej podatny na rozwój różnych chorób, takich jak: choroby układu krążenia oraz choroby sercacukrzyca, niedoczynność i nadczynność tarczycy, choroby neurologiczne.

Depresja objawy fizyczne, neurologiczne, psychiczne

Fot. iStock/Depresja objawy

Depresja objawy psychiczne i neurologiczne

Przede wszystkim depresja kojarzona jest z zaburzeniami psychicznymi, choć nie każdy zdaje sobie sprawę, że tak naprawdę depresja to coś więcej, niż smutek i brak chęci do działania. Depresja może być także „uśmiechnięta”, sprawiająca pozory szczęścia. Jakie objawy psychiczne i neurologiczne daje depresja?

Chroniczna bezsenność

Bezsenność może być nie tylko objawem depresji, ale także zwiększa ryzyko jej rozwoju aż czterokrotnie. Mogą pojawiać się problemy z wyciszeniem i zaśnięciem, lub wybudzenia w środku nocy, najczęściej w godzinach porannych (3.00–5.00 rano). W przypadku cięższego przebiegu depresji ponowne zaśnięcie wtedy nie jest możliwe.

Problemy z koncentracją 

Częste objawy, jakie daje depresja, wiążą się z zaburzeniami koncentracji uwagi oraz poczucie pogorszenia pamięci i funkcji poznawczych.

Zaburzenie libido

Może nastąpić zmniejszenie zainteresowania seksem, wręcz zupełny brak chęci. Może to przekładać się na zmniejszenie poczucia własnej wartości, atrakcyjności. Depresja może być przyczyną zaburzeń libido, które z kolei mogą ją pogłębiać.

Dominujący smutek

Depresja to cos więcej, niż tylko pogorszenie nastroju i chwilowe odczuwanie smutku. W przypadku depresji przytłaczające odczucie smutku, straty, żalu trwa długi czas i negatywnie wpływa na funkcjonowanie chorych. Dominujące negatywne myśli towarzyszą przez większość czasu, i kawałek czekolady lub kieliszek czerwonego wina nie są w stanie tego zmienić.

Odczuwanie lęku

W depresji często pojawiają się zaburzenia lękowe, które są odpowiedzią na towarzyszący jej stres. Lęk może być na tyle silny, że powoduje niechęć przed działaniem, a także wpływa na zdrowie, wywołując problemy trawienne, bezsenność, czy ból brzucha lub ból w klatce piersiowej, co jeszcze pogarsza sytuację.

Poczucie bezsensu

Depresja może dawać objawy bardzo niepokojące — poczucie zniechęcenia, rezygnacja, pojawiające się myśli o śmierci, a nawet pragnienie śmierci. Zdarza się, że osoba cierpiąca na depresję mówi o tym wprost, ale nie jest to reguła.

Fot. iStock/Depresja objawy

Depresja objawy — kiedy sięgnąć po pomoc?

Gdy depresja i jej objawy o niewielkim lub umiarkowanym nasileniu utrzymują się przez 2–4 tygodnie, należy zdecydować o konsultacji psychiatrycznej. W przypadku znacznego nasilenia objawów konsultacja wskazana jest jak najszybciej. W przypadku gdy pojawia się depresja i objawy jej przez kilka dni, ale powtarzają się one często lub cyklicznie, również należy skorzystać z pomocy specjalisty.


źródło:  www.psychiatria.pl , www.mp.pl

 


Choroby Zdrowie

40 rzeczy, które powinniśmy powiedzieć chociaż raz, zanim nas już tu nie będzie

Redakcja
Redakcja
5 marca 2021
Fot. iStock
 

Czas płynie zadziwiająco szybko. Można powiedzieć, że przepływa nam przez palce, nie pozostawiając ani chwili na głębszą refleksję. A może to my nim zle gospodarujemy? Może powinniśmy lepiej nim zarządzać? Może powinniśmy zwracać większą uwagę na innych, ale także na własne uczucia, emocje, komfort psychiczny?

Słowa są ważne. Zastanów się, czy wypowiedziałeś poniższe słowa i zdania chociaż raz. W jakich sytuacjach? Jak się wtedy czułeś?

40 rzeczy, które powinniśmy powiedzieć chociaż raz, zanim nas już tu nie będzie

1. Zastanawiam się

Daj sobie czas na przemyślenia, czy aby na pewno podejmujesz dobrą decyzję, czy przebywasz w towarzystwie właściwych ludzi, czy żyjesz tak, jak chciałeś…

2. Dziś był dobry dzień

Jeśli możesz to powiedzieć raz, możesz to powtórzyć. I jeszcze raz.

3. Wierzę w to

Wartości, plan, przedsięwzięcie, osoba, idea – musisz w coś wierzyć.

4. Jeszcze się nie poddaję

Tylko ty decydujesz, kiedy przestać wkładać w coś wysiłek.

5. Dziękuję za umożliwienie mi…

Nigdy nie jesteśmy sami. Na każdym kroku jesteśmy motywowani, wspierani i hamowani przez innych.

6. Już starczy!

Jedzenie. Alkohol. Wykorzystywanie przez innych. Stawianie granic to potężna umiejętność.

7. Potrafię zrobić to lepiej

Gdy tylko wypowiesz te słowa, już jesteś bliżej sukcesu.

8. Przepraszam

Ale nie wystarczy, że to powiesz. Musisz to naprawdę mieć na myśli.

9. Przetrwałem!

Trudne momenty w naszym życiu pozawalają nam się rozwijać.

10. Jesteś niesamowity/a!

Pozwól się sobie zachwycić drugą osobą.

11. Jestem w domu

Dom jest ostatecznym celem i punktem początkowym każdej przygody – i wszyscy potrzebujemy miejsca, które możemy nazwać domem.

12. Zrobiłem, co mogłem

Liczą się starania, nawet bardziej niż efekt końcowy.

13. Jak mogę ci pomóc?

Życzliwość uszlachetnia i sprawia, że czujemy się lepiej.

14. Mam szczęście

Czy potrafisz docenić to, co masz?

15. Pragnę właśnie tego

Wielu z nas nie potrafi określić swoich marzeń, celów, dążeń.

16. Tak nie powinno być

Jeśli nigdy tego nie powiesz, nie poczujesz się wolny.

17. Odchodzę

Z toksycznej relacji, z pracy, w której jestem nieszczęśliwy…

18. Czy to nie jest piękne?

Im więcej piękna wokół ciebie, tym jesteś szczęśliwszy.

19. Gratuluję ci!

Mów to bez zazdrości.

20. Ja naprawdę dobrze wyglądam!

Pielęgnuj miłość własną.

21. Poradzę sobie z tym, nauczę się

Umiejętność uczenia się jest podstawą każdego innego talentu.

22.  Czy możesz to dla mnie zrobić?

Regularnie pytaj o drobiazgi, a przekonasz się, że okazjonalnie łatwiej jest stawiać większe wymagania.

23. Oto kim jestem

Nerwową energię spędzoną na udawaniu kogoś, kim nie jesteś, lepiej spożytkować na coś, co przyniesie ci realną korzyść.

24. Wyjdz 

Czasem trzeba odesłać kogoś do diabła.

25. To dzięki mnie się udało

Doceniaj swój wkład w pracę.

25. Spróbuję tego

Nie rezygnuj zbyt wcześnie, żeby potem nie żałować.

26. Powiedz mi o tym więcej

Staraj się mieć z bliskimi naprawdę głębokie rozmowy.

27. To moja ulubiona rzecz

Ciesz się tym, co kochasz i mów o tym tak często, jak tylko możesz.

28. Zasłużyłem na to

Czasem trzeba to powiedzieć głośno. Również sobie samemu.

29. Nie obchodzi mnie to

Umiejętność rozróżnienia tego, co ważne, od tego, co trywialne, to umiejętność, która uratuje twój zdrowy rozsądek.

30. Twój sekret jest bezpieczny

Bo dobrze jest być godnym zaufania.

31. Eureka!

Bycie pierwszym, który coś odkryje, to wspaniałe uczucie.

32. Chodźmy!

To, dokąd się wybierasz, często ma o wiele mniejsze znaczenie niż entuzjazm, który wzbudza ta podróż.

33. Ufam ci

Wszyscy potrzebujemy kogoś, na kim możemy polegać.

34. Nie wiem, jak to zrobić

Lepiej jest się do tego przyznać i poprosić o radę.

35. Jestem przerażony

Strach jest atutem. Może uchronić Cię przed niebezpieczeństwem i ostrzec o kłopotach.

36. To zadziała

Przekonanie, że ci się uda to już połowa twojego sukcesu.

37.  Podjąłem decyzję

Świadomość sprawczości i odpowiedzialności za własne życie jest czynnikiem, dzięki któremu rozwijamy się i nabieramy poczucia wartości.

38. Przepraszam

Przyznanie się do błędu jest siłą, nie słabością.

39. Kocham Cię

Wszyscy chcemy to powiedzieć i wszyscy chcemy to usłyszeć.

40. Rozumiem

Bycie świadomym, że inni mogą mieć odmienne zdanie oraz akceptacja tego faktu bywa zbawienna.


Choroby Zdrowie

Objawy zapalenia płuc nie zawsze są oczywiste. Bagatelizowanie może skończyć się poważnymi konsekwencjami

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
5 marca 2021
Objawy zapalenia płuc - u dorosłych i dzieci
Fot. iStock

Objawy zapalenia płuc zazwyczaj są na tyle oczywiste, że trudno je pomylić z objawami innych chorób. Mimo wszystko pomyłki się zdarzają i wiele osób leczy się w domu na własną rękę, pogarszając sytuację. Sama choroba występuje bardzo często, i wydaje się być raczej niegroźna, ale nie jest to prawdą. Bagatelizowanie jej może skutkować poważnymi powikłaniami. Warto znać objawy zapalenia płuc, by na czas zareagować i zastosować odpowiednie leczenie.

Zapalenie płuc

Zapalenie płuc wynika z zakażenia dolnych dróg oddechowych powodowanych różnymi patogenami. Obecnie można je skutecznie wyleczyć w domu, ale warto wspomnieć, że 100 lat temu zapalenie płuc było często przyczyną śmierci. Zapalenie płuc rozwija się zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, bez względu na płeć. Statystyki pokazują, że rocznie W Polsce choruje na nie co najmniej 300 000 osób. Szczyt zachorowań przypada po 75. roku życia. Zaatakowane przez patogeny mogą zostać oba płuca, lub tylko jedno.

Najczęściej diagnozowane jest zapalenie płuc spowodowane zakażeniem dwoinką zapalenia płuc Streptococcus pneumoniae. Znacznie rzadziej pojawia się zapalenie płuc wirusowe, które zazwyczaj jest skutkiem zakażenia wirusem grypy. Jest ono nieco łagodniejsze w przebiegu, w porównaniu do bakteryjnego zapalenia płuc. Rzadko pojawia się zapalenie płuc spowodowane grzybami, i najczęściej dzieje się tak u osób z ze znacznie obniżoną odpornością organizmu. Chorobę może spowodować także ekspozycja na pyły metali i różne substancje chemiczne drażniące płuca, oraz alergeny wziewne, które wywołując reakcję układu odpornościowego prowadzą do uszkodzenia miąższu płucnego. Najrzadziej przytrafiają się przypadki atypowego zapalenia płuc, spowodowane drobnoustrojami takimi jak na przykład chlamydia pneumoniae.

Objawy zapalenia płuc - u dorosłych i dzieci

Fot. ikStock/Objawy zapalenia płuc

Objawy zapalenia płuc u dzieci i dorosłych

Objawy zapalenia płuc u dzieci i dorosłych są takie same i wymagają kontroli lekarskiej. W przypadku zakażenia bakteryjnego objawy mogą  być bardziej dokuczliwe, niż gdy zakażenie zostało wywołane przez wirusy.

 • mokry kaszel z odkrztuszaniem ropnej flegmy (plwociny). Może ona mieć różny kolor, od żółtej, zielonej, szarej po brązową. Plwocina z widoczną w niej krwią zawsze powinna skłonić do konsultacji z lekarzem.
 • ból w klatce piersiowej — następuje zazwyczaj podczas kaszlu albo wykonywania bardzo głębokiego wdechu. Najczęściej ból lokalizuje się zazwyczaj w bocznych częściach klatki piersiowej;
 • duszność i świszczący oddech — w badaniu stetoskopem słychać charakterystyczne szmery w płucach, a w poważniejszych przypadkach zapalenia płuc pojawia się duszność;
 • gorączka — przebiegu zapalenie płuc może, ale nie musi, pojawić się wysoka temperatura, ponad 38º z dreszczami i nadmierną potliwością;
 • uczucie rozbicia, osłabienie, bóle mięśniowe, nieżyt nosa — szczególnie w przypadku grypy;
 • u dzieci chorujących na zapalenie płuc może pojawić się brak apetytu;
 • ból gardła i chrypka — jeśli zapalenie płuc zostało wywołane przez Mycoplasma pneumoniae i Chlamydia pneumoniae;
Objawy zapalenia płuc - u dorosłych i dzieci

Fot. iStock/Objawy zapalenia płuc

Objawy zapalenia płuc bezobjawowego

Choć brzmi to nieco dziwnie, bezobjawowe zapalenie także może powodować objawy. Warto wyjaśnić, że bezobjawowe zapalenie płuc to nie medyczne, a jedynie potoczne określenie na zapalenie płuc rozwijające się bezobjawowo lub dające słabe objawy. Objawy zapalenia płuc bezobjawowego, cechują się łagodniejszym przebiegiem. Należą do nich:

 • przewlekły kaszel, który nie jest mocno dokuczliwy;
 • ból w klatce piersiowej,
 • stan podgorączkowy i dreszcze — rzadkością jest w tym przypadku wysoka gorączka;
 • duszności odczuwalne szczególnie w trakcie aktywności ruchowej;
 • bóle mięśni;
 • pogorszenie się samopoczucia, apatia, zmęczenie.

Objawy zapalenia płuc — co robić, gdy się pojawią?

Zapalenie płuc i jego objawy wymagają kontroli lekarskiej i potwierdzenia diagnozy. W oparciu o badanie fizykalne i objawy kliniczne zapalenia płuc lekarz może rozpoznać chorobę. Jeśli istnieje konieczność, można zlecić RTG klatki piersiowej, aby potwierdzić rozpoznanie, ocenić skalę zapalenia oraz wyłapać obecność powikłań. W przypadku konieczności skierowania pacjenta do szpitala wykonywane są tam odpowiednie badania, np.: morfologia, CRP, bronchoskopia, posiew plwociny i krwi.

Objawy zapalenia płuc - u dorosłych i dzieci

Fot. iStock/Objawy zapalenia płuc

Jeśli wystąpią objawy zapalenia płuc mocno zaognione, należy bez zwłoki skontaktować się z lekarzem. Należą do nich: trudności w oddychaniu, uporczywy kaszel, odkrztuszanie ropy, nagły i silny ból w klatce piersiowej, gorączka powyżej 39 º C utrzymująca się dłużej niż 3 dni.

Sposób leczenia zapalenia płuc zależny jest od przyczyny choroby, jej zaawansowania, wieku pacjenta, stanu odporności, oraz tego, czy istnieją inne przewlekłe choroby. Leczenie zapalenia płuc bezobjawowego wygląda tak samo, jak w przypadku pełnoobjawowego. Zazwyczaj zapalenie płuc i jego objawy wynikają z namnażania się bakterii, więc zalecana jest antybiotykoterapia stosowana przynajmniej 7 dni. Jeśli przyczyną zapalenia płuc są grzyby, stosowane jest leczenie antybiotykami bądź chemioterapeutykami. Wirusowe zapalenie płuc, jeśli nie ma powikłań, leczone jest wyłącznie objawowo, np. przez stosowanie leków ułatwiających wykrztuszanie wydzieliny oraz przeciwgorączkowych. W przypadku ciężkiego przebiegu zapalenia płuc osoby chore są hospitalizowane, celem zastosowania dożylnej antybiotykoterapii.


źródło: www.mp.pl 

Zobacz także

Żel intymny – słowo grozy. Halo, nie ma się czego wstydzić! Przecież chodzi o dobry seks i komfortowe życie

proszek zasadowy

Zadbaj o metabolizm i przywróć równowagę kwasowo-zasadową w swoim organizmie

14 mini wskazówek, które ułatwią zrzucenie zbędnych kilogramów