Choroby Zdrowie

Jak mieć dobry związek? Szanować się wzajemnie. I nie uważać, że miłość jest nam dana raz na zawsze

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
1 grudnia 2020
Fot. iStock/Anchiy
 

Oczywiście, nie ma jednej recepty dla wszystkich związków. Nie ma też pewności, że uczucie, które nas połączyło będzie trwało wiecznie. Warto jednak pamiętać o pewnych zasadach, które pomogą nam umocnić naszą relacje. Nie tłamsić wzajemnie swoich potrzeb, nie zaniedbywać ich. I wiedzieć, że każdy ma lepsze i gorsze dni, a pewnych rzeczy nigdy nie powinniśmy brać zbyt osobiście.

Jak mieć dobry związek

Nigdy nie bierz za pewnik tego, że twój partner czuje się kochany, słowa i gesty miłości są bardzo ważne.

Wspólne wyjścia od czasu do czasu to absolutny mus, nawet w związku z długim stażem.

Otwarta rozmowa o tym, co trzeba w związku zmienić jest bardzo ważna. Nie można tłumić wzajemnych pretensji, ani odkładać na pózniej tego, co może wpłynąć na jakość relacji.

Rozmawiaj o pieniądzach, nie bój się tego. Wspólne życie to wspólne wydatki. Nie tylko twoje.

Pamiętaj, że każda para przechodzi przez etap chwilowego znudzenia. To normalne. Pytanie, co z tym zrobicie…

Nie zmuszaj do szukania rozwiązań. Czasem warto wszystko dobrze przemyśleć, przeczekać. I nie podejmować decyzji zbyt pochopnie.

Nauczcię się wzajemnie języka miłości.

Będą dni, kiedy to ty będziesz musiała się bardziej starać, ale także i takie, kiedy to twoja połówka włoży więcej wysiłku w związek.

Ważne jest, by interesować się zdrowiem psychicznym twojego partnera. Czasem poczucie samotności w związku jest dojmujące.

Ważne jest, by otwarcie rozmawiać o naszych oczekiwaniach – komunikacja jest z związku kluczowa. Wielu rzeczy się po prostu nie domyślisz, on też nie.

Warto wyłączyć telefon przed pójściem do łóżka, nie koncentrować się na szklanym ekranie, ale na sobie.

Nie wszyscy postrzegamy miłość w ten sam sposób – nie denerwuj się od razu, jeśli on „nic nie rozumie”. Wytłumacz, porozmawiaj.

Kiedy się pokłócicie, nie wystarczy powiedzieć „przepraszam”. Trzeba jeszcze powiedzieć za co, a następnym razem zareagować inaczej, wyciągnąć jakieś wnioski z tej sprzeczki.

Zadawaj pytanie takie jak: Czego potrzebujesz? Co możemy zrobić, by się lepiej rozumieć? Druga osoba musi czuć się ważna.

Najważniejsze to być dla siebie, kochać się, walczyć o siebie i pokazywać sobie jak jesteśmy ważni.

Pamiętaj, miłość nigdy nie jest prosta. Ale jest warta wysiłku! A ty zasługujesz na dobry związek.

 

 

 

 

 

 


Choroby Zdrowie

Gwiazda betlejemska – kwiat nie tylko na święta. Jak pielęgnować poinsecję, by cieszyła cały rok?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
1 grudnia 2020
Gwiazda betlejemska - pielęgnacja, podlewanie, sadzonki
Fot. iStock

Gwiazda betlejemska to kwiat, który najczęściej zdobi  nasze domy w okresie Bożego Narodzenia. Po świętach nie do końca mamy pomysł na to, jak opiekować się rośliną, by nie skończyła w koszu. Jak prawidłowo pielęgnować gwiazdę betlejemską, by cieszyła oczy cały rok i ponownie zakwitła na święta?

Gwiazda betlejemska — co to za roślina?

Gwiazda betlejemska, zwana także poinsecją lub wilczomleczem nadobnym, to krzew pochodzący z Meksyku. Roślina ta kojarzy się  ze świętami Bożego Narodzenia, ze względu na charakterystyczne kwiaty. W domach uprawiana jest w doniczkach, i jak mało który kwiat doniczkowy, zakwita zimą, ciesząc oczy pięknymi, ciepłymi kolorami. Tak naprawdę to, co traktujemy jako kwiat, jest w rzeczywistości liśćmi (przylistkami) ułożonymi na kształt gwiazdy — stąd też wywodzi się nazwa rośliny. W handlu dostępne są przede wszystkim poinsecje o czerwonych przylistkach, a także różne odmiany wybarwiające się na pomarańczowo, różowo, o kwiatach białych, złocistych, a także dwubarwnych lub ozdobnych liściach.

Gwiazda betlejemska - pielęgnacja, podlewanie, sadzonki

Fot. iStock/Gwiazda betlejemska

Gwiazda betlejemska wygląda pięknie, więc cieszy się dużym powodzeniem. Należy jednak pamiętać, że jeżeli w domu są małe dzieci lub ciekawskie zwierzęta, trzeba uważać na to, gdzie stoi poinsecja. Produkuje ona sok, który wydziela się po skaleczeniu rośliny. Sok działa drażniąco na skórę i śluzówki, a zjedzenie liści lub owoców może spowodować zatrucie pokarmowe. Ponadto po zabrudzeniu sokiem ubrań powstają trudne do usunięcia plamy.

Gwiazda betlejemska — pielęgnacja

Po świętach zazwyczaj pojawia się pytanie, co dalej z rośliną, czy warto ją nadal trzymać? Kojarzy się ona ze świętami, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by pielęgnować ją przez cały rok i sprawić, by na kolejne Boże Narodzenie znów cieszyła oczy pięknymi kolorami. Choć nie zawsze jest to łatwe, cierpliwi mają wielką szansę na powodzenie starań.

Gwiazda betlejemska - pielęgnacja, podlewanie, sadzonki

Fot. iStock/Gwiazda betlejemska

Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej

Przy prawidłowej pielęgnacji gwiazda betlejemska może utrzymać kolorowe przylistki przez około 2 miesiące. Ta roślina nie ma specjalnych  wymagań. Lubi jasne pomieszczenia z rozproszonym światłem, regularne podlewanie, ale nie zalewanie korzeni, więc woda nie może stać na podstawce. W okresie spoczynku  (czas przedwiośnia) podlewanie powinno być rzadsze, ale nie wolno przesuszyć rośliny. Przesuszenie gleby może spowodować przedwczesną utratę liści. Poinsecja wymaga gleby żyznej i przepuszczalnej, dokarmianej nawozem dla roślin kwitnących. Najlepsza temperatura dla niej w okresie zimy wynosi 16- 18º Celsjusza, ale przetrzyma także wyższą temperaturę 22ºC.

Gwiazda betlejemska - pielęgnacja, podlewanie, sadzonki

Fot. iStock/Gwiazda betlejemska

Gdzie postawić poinsecję?

Gwiazda betlejemska będzie się czuła najlepiej z dala od grzejącego kaloryfera i przeciągów. Latem gwiazda betlejemska poradzi sobie dobrze na balkonie lub tarasie w lekko zacienionym miejscu. Na początku jesieni, gdy temperatury zaczną spadać, nadchodzi czas na zabranie jej do domu. Wprost nie znosi mrozu, więc transportując ją z kwiaciarni do domu, warto owinąć ją delikatnie w papier. Lepiej nie decydować się na zakup na straganach stojących na mrozie, gdzie można kupić wychłodzoną roślinę, która zapewne zgubi liście. Po przyniesieniu do domu dobrze jest zostawić na jakiś czas papier, by stopniowo przyzwyczaić poinsecję  do wyższej temperatury. Gwałtowne zmiany temperatur powodują opadanie liści.

Jak sprawić, by gwiazda betlejemska ponownie zakwitła na święta?

Na przełomie lutego i marca warto przyciąć jej pędy, ograniczyć podlewanie i postawić w spokojnym miejscu, by wiosną odżyła. Po sześciu tygodniach, najpóźniej w połowie kwietnia, należy ją przesadzić do większej doniczki i zacząć bardziej obfite podlewanie. Gdy pojawią się nowe liście trzeba roślinę zasilić nawozem wieloskładnikowym. Łatwo zauważyć w jej przypadku deficyt składników odżywczych — liście zaczynają żółknąć. Aby gwiazda betlejemska zakwitła przed Bożym Narodzeniem, warto ją od września zasłaniać każdego dnia czarną folią, od godziny 17:00 do 8:00 rano, przez okres 8 tygodni. Ten zabieg pozwoli jej wytworzyć barwne przykwiatki, akurat na czas świąt.

Fot. iStock

Gwiazda betlejemska — sadzonki 

Bardzo łatwo pozyskać nowe sadzonki gwiazdy betlejemskiej. Aby roślinę rozsadzić, wystarczy ściąć wierzchołki pędów (ok. 10 – 15 cm) – każdy kawałek powinien mieć 2-3 w pełni rozwinięte liście. Najlepiej zrobić to od kwietnia do lipca. Pobraną sadzonkę wkłada się do wody, by uciekł sok mleczny, a następnie przesadza się roślinę do mieszanki torfu i piasku w proporcji 1:1. Przed włożeniem do ziemi warto zanurzyć końcówki sadzonek w tzw. ukorzeniaczu.

Gwiazda betlejemska charakteryzuje się pewną delikatnością, kruchością. Wcale nietrudno jest ją uszkodzić, nadłamać gałązkę. Jeżeli nie planujemy jej ukorzenić, nie trzeba jeszcze od razu jej wyrzucać. Gałązka będzie bardzo dobrze prezentowała się w ozdobnym wazonie. Może stać tak nawet przez dwa tygodnie. Aby tyle wytrwała należy najpierw przyciąć łodyżkę i ogrzać ją nad płomieniem, po czym szybko włożyć do zimnej wody, aby przestał wypływać sok mleczny. Gwiazda betlejemska w doniczce lub w wazonie może być piękną ozdobą stołu.


źródło:  ladnydom.pl,poradnikogrodniczy.pl

Zobacz także

Kawa. Poznaj sposoby jak ją odchudzić, by nie szła w boczki

Ciepłe majty, to nie wszystko! Jak wzmocnić ochronę kobiecości przed zimą

Nożyce wzmocnią brzuch