Zdrowie

Zadomawiają się pod naszymi pachami, w pępku czy w okolicach intymnych. Brzmi strasznie? To dopiero początek…

Redakcja
Redakcja
28 maja 2021
 

Wakacje tuż, tuż. Już od miesiąca cieszysz się na samą myśl o wyjeździe z rodzinką. Jak każdy z nas masz za sobą trudny rok i marzysz o zasłużonym, błogim relaksie na łonie natury. Oczami wyobraźni widzisz dzieciaki biegające beztrosko po lesie i siebie wylegującą się nad jeziorem. Brzmi jak bajka, ale… niestety musisz wiedzieć, że czyhać tam może na was prawdziwe niebezpieczeństwo – kleszcze. Te małe pajęczaki często oznaczają duże kłopoty. Nie pozwól zepsuć im urlopu! Przeczytaj, co możesz zrobić, żeby ochronić siebie i swoją rodzinę.


Gdzie możesz spotkać kleszcze?

Prawda jest taka, że nie tylko na wakacjach. Niestety, kleszcze są w miejscach, o których byś nawet nie pomyślała – czyhają oczywiście w lesie i na łące, ale w poszukiwaniu swoich ofiar przybywają także do miast. Szczególnie lubią parki liściaste i wysokie trawy. Jednym słowem – są niemal wszędzie. Najbardziej aktywne są od maja do początku sierpnia oraz we wrześniu. Czy wiesz, że mogą wędrować po ciele nawet godzinę, szukając ciepłych i wilgotnych miejsc? A gdy już takie sobie znajdą, to zadamawiają się pod naszymi pachami, w zgięciach kolanowych lub łokciowych, w pępku, między palcami czy w okolicach intymnych. Brzmi strasznie, prawda? Poczekaj, bo to dopiero początek…

Jakie choroby wywołują kleszcze?

Na pewno słyszałaś, że kleszcze mogą wywołać kleszczowe zapalenie mózgu lub boreliozę. Wiesz o tym z telewizji, radia czy ulotki, którą widziałaś będąc ostatnio z dzieckiem u pediatry. Ale czy zastanawiałaś się kiedyś, co choroba odkleszczowa oznaczałaby dla Ciebie i Twoich bliskich? Kleszczowe zapalenie mózgu jest chorobą wirusową, którą możemy złapać od zakażonego kleszcza. W pierwszej fazie wirus namnaża się w skórze i okolicznych węzłach chłonnych, a następnie trafia do krwi. Gdy tak krąży w naszym organizmie, my możemy odczuwać: gorączkę, bóle głowy, mięśni i stawów. Na szczęście u większości osób ich własny układ odpornościowy jest w stanie poradzić sobie z wirusem. Natomiast jeśli ktoś nie ma tyle szczęścia, to po kilku dniach (pozornego tylko zdrowienia) rozwija się druga faza choroby – neurologiczna. Najcięższym powikłaniem po kleszczowym zapaleniu mózgu jest porażenie mięśni oddechowych.

Niestety, nie ma leku na kleszczowe zapalenie mózgu . Stosuje się środki łagodzące objawy –przeciwbólowe, przeciwzapalne i zmniejszające ciśnienie wewnątrzczaszkowe. Samo leczenie trwa długo. Chorzy leżą wiele dni w szpitalu na oddziałach intensywnej terapii. Około 2 proc. przypadków kleszczowego zapalenia mózgu kończy się zgonem chorego. Oczywiście, większość chorych zdrowieje, ale nawet u 58 proc. takich pacjentów mogą wystąpić powikłania (np. porażenia nerwów i niedowłady).

Jak się chronić przed odkleszczowymi chorobami?

Poniżej kilka „tipów” dla Ciebie, mówiących o tym, jak chronić się przed ukłuciem kleszcza: 

  • Chodząc po lesie noś ubranie zakrywające całe ciało.
  • Wybieraj jasne kolory ubrań, które ułatwią Ci dostrzeżenie kleszcza.
  • Stosuj środki odstraszające kleszcze (zapytaj o nie w aptece).
  • Po pobycie na terenach zielonych dokładnie obejrzyj swoje ciało i ciała swoich dzieci.
  • Zaszczep się przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu.

Zaszczepisz się?

Szczepienie to najskuteczniejsza metoda profilaktyki kleszczowego zapalenia mózgu. Niestety w Polsce szczepi się zaledwie 1 proc. populacji. Tymczasem liczba zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu od lat rośnie… Zła wiadomość jest taka, że w Polsce nie refunduje się tych szczepień, ale jest i dobra – cena szczepionki nie jest wysoka, za to jej skuteczność – bardzo. Szczepienie podstawowe składa się z trzech dawek szczepionki. Dawki przypominające podaje się co 3 lub 5 lat, w zależności od wieku osoby szczepionej i rodzaju szczepionki. Dzieci można szczepić od ukończenia pierwszego roku życia. Pełny pakiet szczepień znajdziesz w Medicover, zerknij tutaj i ciesz się bezpieczną wiosną.

PS. Udanego i bezpiecznego wypoczynku nam wszystkim!Zdrowie

Co Ty powiesz by z QCZAJ’em wnet polecieć w ciepłe kraje?

Redakcja
Redakcja
28 maja 2021

Wakacje z QCZAJ’em – kolejny sposób na dobre zaopiekowanie się sobą. „Ukochoj się!” więc i spędź to lato w towarzystwie najbardziej pozytywnego trenera. Już w Dzień Dziecka wystartuje wyjątkowe wyzwanie, na końcu którego czekać będzie nie tylko poprawa zdrowia, wyglądu i nowy styl życia, ale też wspaniała nagroda.  

Qczaj nie tylko trenuje nasze ciała. Od lat na co dzień wspiera nas w trudnych momentach, dla wielu Polek stał się powiernikiem i przyjacielem. Jeśli i Tobie na samą myśl o nim śmieje się buzia, jeśli i Ty masz ochotę zrobić coś tylko dla siebie, Qczaj wychodzi Ci na przeciw. Do dzieła!

Start WAKACJI z QCZAJ’em już 1 czerwca! Przyjdź na trening o 19:00 – QCZAJ opowie jak będzie wyglądało WYZWANIE. W QCZAJ’owym WYZWANIU wygrywa każdy – ale nagroda główna jest jedna! – indywidualny wyjazd z QCZAJ’em na egzotyczne wakacje! – Tylko QCZAJ i Ty… możesz zabrać przyjaciółkę/przyjaciela …. lub męża/żonę .

Trening będzie na Facebook’u QCZAJ i na stronie qczaj.pl/wydarzenia

  • Nagroda główna to wczasy z QCZAJ’em w 4* Hotelu z All Incl na Malcie, z przelotem z Warszawy

  • Wspólnie spędzony czas z QCZAJ’em, wypoczynek i treningi.

Wyzwanie trwa do końca sierpnia. W czasie Wzywania trzeba trenować z QCZAJfitness oraz stosować dietę z QCZAJdiety w okresie minimum 2 miesięcy. Na stronie qczaj.pl od 1 czerwca będzie dostępny dzienniczek Wyzwania w którym będzie można zapisywać swoje postępy i wstawiać zdjęcia ulubionych potraw z QCZAJdiety. Raz w tygodniu należy podzielić się swoimi wynikami na Facebooku lub Instagramie. Osoby których motywacja i metamorfoza będzie największa zostaną wybrane przez Jury konkursowe do finałowej 10. Nagrodę główną przyznają w głosowaniu fani QCZAJ’a

Pierwsza dziesiątka otrzymuje dostępy do QCZAJfitness i QCZAJdiety na okres od 3 miesięcy do 1 roku, oraz zestawy suplementów QCZAJnatura. Mamy również wiele innych nagród od partnerów konkursu.

Każdy uczestnik wygrywa lepszą zdrową formę a także voucher o wartości 200 PLN do wykorzystania na wakacje z Exim Tours.


Zobacz także

Wypadające włosy, wahania wagi i nastroju? Poznaj nieoczywiste objawy chorób tarczycy

Schizofrenik a ludzie

Schizofrenik a ludzie

Nawyki „łóżkowe” szkodliwe dla twojej skóry