Choroby Zdrowie

Odwodnienie – w jakich sytuacjach zagraża i jak wyglądają jego objawy?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
19 marca 2021
Odwodnienie - u dzieci i dorosłych, objawy, zapobieganie
Fot. iStock
 

Odwodnienie organizmu jest sytuacją niepożądaną, która może zagrażać zdrowiu i życiu. Nieco inaczej może ono objawiać się u osób starszych, niż u małych dzieci. Warto wiedzieć, w jakich sytuacjach zagraża odwodnienie, jakie objawy wywołuje, oraz jak zapobiegać takim sytuacjom.

Odwodnienie — czym jest?

Odwodnienie pojawia się w sytuacji, w której ilość wody w organizmie obniża się niebezpiecznie, co wpływa na zaburzenie pracy całego organizmu. O tym, jak istotna jest woda dla człowieka świadczy to, że bez niej jest w stanie przetrwać maksymalnie kilka dni, natomiast bez jedzenia poradzi sobie znacznie dłużej. Wynika to z faktu, że ciało dorosłej osoby składa się z 60 do 75% wody. To podstawa naszego funkcjonowania. Woda tworzy osocze, w którym zawieszone są elementy morfotyczne krwi, i płynów tkankowych. W wodzie rozpuszczają się niezbędne dla funkcjonowania elektrolity. Równowaga wodno-elektrolitowa jest konieczna do przebiegu wszelkich procesów metabolicznych.

Odwodnienie - u dzieci i dorosłych, objawy, zapobieganie

Fot. iStock/Odwodnienie

Normalne jest, że każdego dnia tracimy wodę w sposób fizjologiczny — podczas oddychania, pocenia się, wydalania moczu. Są także sytuacje, które powodują większą niż zazwyczaj utratę wody z organizmu. Należą do nich np.: wysokie temperatury (upały), wysoka gorączka, wymioty, biegunka, intensywny wysiłek fizyczny, przyjmowanie leków moczopędnych. Stałe uzupełnianie płynów jest niezwykle istotne dla zdrowia, a w przypadku, gdy zaczyna ich brakować, organizm zaczyna wysyłać odpowiednie sygnały o konieczności ich uzupełnienia.

Odwodnienie — objawy u dzieci i dorosłych

Objawy, jakie powoduje odwodnienie, mogą być inne w przypadku dzieci i dorosłych.

Fot. iStock/Odwodnienie

Objawy odwodnienia u dorosłych:

 • uczucie pragnienia może mu towarzyszyć uczucie niedostatku lub braku śliny, suchość w nosie, spierzchnięcie ust;
 • zmniejszenie  elastyczności i jędrności skóry — aby przekonać się, czy problem istnieje, wystarczy zrobić prosty test. Należy uszczypnąć skórę na wierzchu dłoni i przytrzymać kilka sekund. W przypadku odpowiedniego nawilżenia skóra szybko wróci do odpowiedniego wyglądu. Jeśli potrzeba dłuższego czasu na powrót do właściwego wyglądu, wskazuje to na problem z niedostatecznego nawodnienia organizmu;
 • zmiany w ilości lub kolorze oddawanego moczu mocz o barwie ciemnożółtej lub pomarańczowej i intensywnie pachnący, wskazuje na to, że w organizmie brakuje wody. Nie zawsze jednak tak musi być, dlatego jeśli problem, mimo zwiększenia ilości płynów w diecie, nadal się pojawia, należy skonsultować to z lekarzem;
 • senność, zmęczenie, problemy z koncentracją — zbyt niskie nawodnienie organizmu powoduje szereg nieprzyjemnych objawów, takich jak zmęczenie, problemy z nauką i koncentracją, co negatywnie wpływa na codzienne funkcjonowanie;
 • bóle głowy, złe samopoczucie, rozdrażnienie —  za niski poziom wody w organizmie negatywnie odbija się na funkcjonowaniu mózgu. Nawet niewielkie odwodnienie może powodować podrażnienie i zaburzenia czynności mózgu. Odpowiednie nawodnienie przy tych objawach szybko, w ciągu 30 minut, przynosi ulgę.
Odwodnienie - u dzieci i dorosłych, objawy, zapobieganie

Fot. iStock/Odwodnienie

Odwodnienie — objawy u dzieci:

U młodszych dzieci odwodnienie daje objawy takie jak:

 • sucha skóra i błony śluzowe w jamie ustnej;
 • mniejsza ilość wydalanego moczu;
 • płacz bez łez;
 • zapadnięte oczy;
 • apatia, osłabienie, opóźniona reakcja na bodźce zewnętrzne;
 • brak apetytu;
 • nudności;
 • wzdęty brzuch;
 • obniżenie napięcia mięśni szkieletowych – wiotkie ciało;
 • u niemowląt dochodzi do zapadania się ciemiączka w główce;
 • przyspieszona praca serca;
 • spadek ciśnienia krwi.

W przypadku poważnego odwodnienia może dojść do niewydolności nerek, napadów drgawkowych, a nawet do zapadnięcia w śpiączkę.

Odwodnienie - u dzieci i dorosłych, objawy, zapobieganie

Fot. iStock/Odwodnienie

Odwodnienie — jak zapobiegać niebezpiecznej sytuacji?

Ponieważ odwodnienie organizmu niesie niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia, należy unikać sytuacji, w której może do niego dojść, a także szybko reagować na objawy organizmu wynikające z odwodnienia. Aby nie dopuścić do tego, należy wypijać odpowiednią ilość płynów dziennie — ok. 2 litrów dziennie w przypadku kobiet i 2,5 litrów w przypadku mężczyzn. Można sięgać po wodę, herbatki ziołowe i owocowe, wyciskane z warzyw i owoców soki. Niewskazane są natomiast działające moczopędnie napoje alkoholowe, mocna kawa i  herbata,  koktajle o wysokiej zawartości białka. Nie należy zbyt często sięgać po napoje gazowane (w tym także wodę z gazem), ponieważ obecny w nich dwutlenek węgla hamuje odczuwanie pragnienia. Ważne jest, by pić regularnie, małymi porcjami, w ciągu całego dnia. Wypijanie na raz dużych ilości wody nie zapewni prawidłowego nawodnienia organizmu.

Podczas upałów, czy np. biegunki, należy pić więcej, ponieważ więcej wody „ucieka” z organizmu. W podejrzeniu odwodnienia można sięgnąć po dostępne w aptekach specjalne płyny izotoniczne i nawadniające, które dostarczają do organizmu niezbędne dla organizmu elektrolity. Można po nie sięgać profilaktycznie, przed np. zaplanowanym intensywnym treningiem przeprowadzanym w wysokich temperaturach. Woda jest dostarczana do organizmu także w postaci pokarmu, np. zupy, soczystych owoców (np. arbuz, melon, jabłka), warzyw (np. ogórek, pomidor), produktów mlecznych (np. jogurty, kefiry).

Jak zapobiegać odwodnieniu u dzieci i seniorów?

Warto pamiętać, że w przypadku małych dzieci i osób starszych do odwodnienia dochodzi szybciej. Duży problem mają z tym szczególnie starsze osoby, ponieważ z wiekiem odczuwanie pragnienia zanika i piją zbyt rzadko i zbyt mało w stosunku do potrzeb. Aby ułatwić wypijanie wody, warto postawić w widocznym miejscu kubek czy butelkę z płynem, tak, by senior mógł bez kłopotu po niego sięgnąć. Dzieci karmione naturalnie należy przystawiać do piersi częściej, a w przypadku starszych niemowląt, można dopajać wodą lub ewentualnie herbatkami przeznaczonymi dla małych dzieci.


źródło:  apteline.pl ,enel.pl 


Choroby Zdrowie

Seksoholizm twojego partnera odbija się na waszym związku i systematycznie niszczy twoje życie

Redakcja
Redakcja
19 marca 2021
Fot. iStock

Partnerzy seksoholików często kwestionują własne podejrzenia i usprawiedliwiają partnerów. Pocieszający uścisk, pocałunek i zapewnienie: nie mam żadnych niepożądanych popędów seksualnych, mogą jednak uspokoić jedynie na chwilę. Niepokojące wzorce zachowań wracają, a ty kolejny raz łapiesz się na tym, że zostałaś zdradzona, oszukana, zraniona. Seksoholizm twojego partnera odbija się na waszym związku i systematycznie niszczy twoje życie. Zobacz, jak to się dzieje.

Jak uzależnienie partnera od seksu wpływa na ciebie:

 • Odczuwasz silny stres, co odbija się na twoim życiu osobistym i zawodowym – problemy w związku mają realny wpływ na to, jak radzisz sobie ze swoimi obowiązkami.
 • Początkowo zaprzeczasz faktom, nie chcesz wierzyć, że uzależnienie dotyczy właśnie jego. Stopniowo godząc się z rzeczywistością, zamykasz się w sobie.
 • Tracisz poczucie wartości – kwestionujesz swoją wartość. Zastanawiasz się jak to możliwe, że nie wystarczasz swojemu partnerowi, doszukujesz się błędów po swojej stronie. Starasz się nie zauważać, że problem leży zupełnie gdzie indziej, a ty nie masz na to żadnego wpływu.
 • Początkowe poczucie winy potęguje frustrację, powodując wahania nastroju i stany depresyjne.
 • Twoje życie seksualne w związku praktycznie nie istnieje, co jeszcze bardziej pogłębia frustrację oraz poczucie odrzucenia. Czujesz się niechciana, nieatrakcyjna i niekochana.
 • Jeśli doszło do zdrady fizycznej, przechodzisz głęboki kryzys zaufania.
 • Bywa, że wstydzisz się szukać pomocy i czujesz się coraz bardziej samotna.
 • Twoje uczucia do partnera zmieniają się jak w kalejdoskopie: kochasz go i nienawidzisz jednocześnie.

Jak uzależnienie partnera od seksu wpływa na związek:

 • Pogłębia się dystans między wami, to oddalenie wynika z twojego wycofania i frustracji oraz z jego wyobcowania i poczucia winy. Potrzeba  bardzo silnej więzi, aby związek mógł trwać, gdy między dwoma partnerami jest duża odległość.
 • W relacji pojawia się festiwal wzajemnych oskarżeń i wyciąganie przewinień z przeszłości.
 • Istnieje realne zagrożenie, że relacja się rozpadnie – uzależnienie od seksu często skutkuje licznymi zdradami, po takim kryzysie związku często nie daje się uratować.
 • Między partnerami pojawiają się kłamstwa, niedopowiedzenia, oszustwa, co znacznie wpływa na jakość związku i poczucie bezpieczeństwa.
 • Bywa, że uzależnienie partnera prowadzi do przemocy seksualnej wobec drugiej strony.
 • Bez terapii nie sposób uratować związku, w którym jedno z partnerów jest uzależnione od seksu.

Pamiętaj: wszelkie niekontrolowane czynności seksualne można uznać za uzależnienie od seksu. To zaburzenie może zniszczyć życie twojego partnera i twoje życie. Może realnie wpływać na jego zdolność do utrzymywania zdrowego związku lub nawet pracy (mechanizm jest tu taki sam jak w przypadku innych uzależnień). Kiedy aktywność seksualna zaczyna negatywnie wpływać na jakość życia danej osoby, staje się poważnym problemem. Fakt, że mieszkasz z kimś tak długo i nie wiedziałaś, że twój partner jest uzależniony od seksu, może być niezwykle szkodliwy dla twojego poczucia własnej wartości. W rezultacie możesz odczuwać różne lęki, wściekłość, depresję i ataki paniki. Szukaj pomocy, ale w pierwszej kolejności dla siebie samej.


Zobacz także

Czy w szkole można mieć lekcję, podczas której uczysz się empatii i odpoczyku? W Danii to jest obowiązek

„Weźcie się wreszcie do roboty, a nie świrujcie…”. Czy ktoś może mi wytłumaczyć, dlaczego zamożni, młodzi ludzie ryzykują życiem?

8 sposobów na lepszą odporność