Go to content

Bańki chińskie na przeziębienie, cellulit i nie tylko. Czym jest masaż bańkami i w jaki sposób działa?

Bańki chińskie — zalety, wskazania, przeciwwskazania
Fot. iStock

Bańki chińskie to element tradycyjnej medycyny chińskiej, ceniony już od ponad 3000 lat. Służą one do wykonania masażu, który ma na celu łagodzenie lub usunięcie dolegliwości takich jak bóle kręgosłupa czy cellulit. Ich zastosowanie jest o wiele szersze, a pozytywny wpływ na zdrowie sprawia, że interesuje się nimi coraz więcej osób. Czym są bańki chińskie, kiedy warto po nie sięgać, a kto powinien ich unikać?

Czym są bańki chińskie? 

Bańki chińskie wykonane są zazwyczaj z silikonu lub gumy, i wykorzystuje się je do łagodzenia różnych dolegliwości. Znacznie rzadziej stosuje się bańki wykonane ze szkła lub bambusa. Mają beczkowaty kształt oraz ulegają naciskowi, dzięki czemu zasysają skórę. Na intensywność zassania wpływa siła nacisku ręki — im większa, tym mocniej bańska zassie do środka skórę. Masaż przeprowadza się przy pomocy 4 baniek o różnej wielkości. W zależności od tego, jaka część ciała ma być masowania, dobierany jest właściwy rozmiar bańki. Może się zdarzyć, że masaż może być nieprzyjemny, a nawet bolesny, dlatego tak ważne jest odpowiednie dobranie rozmiaru bańki do obszaru ciała. Bańki chińskie stawiane są we wskazanych lokalizacjach, zgodnie z filozofią blokad energetycznych.

Bańki chińskie — zalety, wskazania, przeciwwskazania

Fot. iStock/Bańki chińskie

Bańki chińskie — na czym polega masaż?

Do masażu bańkami chińskimi najpierw umyć i osuszyć skórę. Następnie osoba wykonująca masaż pokrywa obszar skóry, który ma być poddany zabiegowi, olejkiem do masażu. Jeśli ktoś jest bardzo wrażliwy na ból i nacisk, aby masaż był bardziej przyjemny, można przed nim wykonać krótki masaż ręczny, który przygotuje ciało na bańki. Bańki do masażu uciska się dłonią, by usunąć z nich powietrze, po czym umieszcza się na skórze i następuje jej zassanie wgłąb bańki. Wreszcie masażysta bez pospiechu, bardzo precyzyjnie, wykonuje masaż, przesuwając bańki wzdłuż, oraz koliście w kierunku do serca.

Masaż bańkami chińskimi trwa ok. 20-30 minut, a nawet i dłużej, jeśli masowany jest duży obszar ciała. Po zakończeniu zabiegu masażysta podważa bańkę u jej podstawy, dzięki czemu bez problemu odchodzi ona od skóry. Po bańki chińskie można sięgać co kilka dni, do momentu osiągnięcia założonego celu.

Kiedy warto sięgnąć po bańki chińskie?

Masaż bańkami chińskimi ma wiele zalet i poleca się go w różnych dolegliwościach. Stosowanie tej metody pozwala na szybszy powrót do zdrowia. Bańki chińskie stosowane są m.in. do leczenia:

  • bólów stawów  i kręgosłupa, a także wynikających m.in. z ucisku na sploty nerwowe (nerwobóle);
  • bólów wynikających z nadmiernego napięcia mięśniowego — podczas masażu dochodzi do rozgrzania i rozluźnienia mięśni, co przynosi ulgę;
  • migrenowych bólów głowy;
  • problemy z ukrwieniem, szczególnie kończyn;
  • problemów z odżywieniem i kondycją skóry ciała;
  • problemów z astmą, przy przeziębieniu i w infekcjach układu oddechowego;
  • stosuje się go także dla modelowania sylwetki, np. przy cellulicie, czy rozstępach.
Bańki chińskie — zalety, wskazania, przeciwwskazania

Fot. iStock/Bańki chińskie

Siniaki i krwawe wybroczyny pojawiające się po masażu bańkami chińskimi, wywołują reakcję układu odpornościowego, który, produkując więcej specjalistycznych komórek, skuteczniej walczy z drobnoustrojami. Należy jednak pamiętać, że każdy organizm może odpowiedzieć na to inaczej i szybkość pojawienia się efektów stawiania baniek jest kwestią indywidualną. Warto wiedzieć, że pojawiające się wybroczyny wchłaniają się zazwyczaj w ciągu kilku dni.

Bańki chińskie na cellulit

Bańki chińskie poleca się jako jeden ze sposobów walki z cellulitem. Masaż wykonany nimi wpływa na poprawę mikrokrążenia w skórze, dzięki czemu skóra jest lepiej odżywiona, staje się gładsza i bardziej jędrna. Rozgrzanie skóry bańkami rozszerza naczynia krwionośne, które są lepiej przygotowane na przyjęcie odżywczych substancji z olejków do masażu. Masaż bańkami chińskimi pomaga usunąć nagromadzone toksyny, co dodatkowo poprawia kondycję skóry.

Aby cellulit uległ zmniejszeniu, masaż należy wykonywać seriami, zgodnie z zaleceniem osoby preprowadzającej terapię. Masaż bańkami chińskimi nie zlikwiduje problemu, ale zdecydowanie poprawi wygląd problematycznych części ciała.

Przeciwwskazania do stosowania baniek chińskich

Do jednych z przeciwwskazań w zastosowaniu masażu bańkami chińskimi należy podeszły wiek. Powodem jest mniejsza elastyczność skóry, która może źle zareagować na masaż. W efekcie pacjent może odczuwać silny ból i zaobserwować na ciele rozległe krwiaki. Również u młodszych osób należy zachować ostrożność w masowaniu wewnętrznej strony ramion i ud. Wysoka wrażliwość tych obszarów może skutkować powstawaniem wybroczyn, a nawet krwiaków w tych miejscach.

Do innych przeciwwskazań masażu bańkami chińskimi zaliczamy m.in.: 

  • choroby nowotworowe i autoagresywne;
  • choroby, w których dochodzi do upośledzenia krzepnięcia krwi, np. hemofilia;
  • padaczka, zespół odstawienia alkoholu czy narkotyków;
  • wysoka gorączka lub gorączka nieznanego pochodzenia;
  • ciąża lub menstruacja;
  • niektóre choroby skóry;
  • wady serca i choroby serca;
  • nadciśnienie tętnicze, obecność żylaków;
  • choroby zakaźne.

Należy pamiętać także o tym, by baniek nie stawiać bezpośrednio po posiłku. Należy omijać miejsca, gdzie bezpośrednio pod skórą czuć kości, np. łopatka, obojczyki lub mostek.

Bańki chińskie — zalety, wskazania, przeciwwskazania

Fot. iStock/Bańki chińskie

Bańki chińskie — czy można samodzielnie wykonać masaż ?

Jest taka możliwość, trzeba jedynie zaopatrzyć się we własny zestaw baniek silikonowych lub gumowych, dostępnych np. w aptekach. Można spotkać się z opiniami, że bańki chińskie wykonane z silikonu lepiej dostosowują się do ciała i rzadziej powodują dyskomfort lub dolegliwości bólowe. Przed przystąpieniem do masażu należy zapoznać się z ulotką zawierającą informacje o wskazaniach, efektach ubocznych oraz miejscach zalecanych do stawiania baniek. Ceny baniek zaczynają się od kilkunastu złotych.


źródło:  www.poradnikzdrowie.pl