Go to content

Nie powielaj złych nawyków! Zadbaj o swoje stawy, by służyły jak najdłużej

Fot. Pixabay / evitaochel / CC0 Public Domain

Mało kto zastanawia się nad tym, czym są i do czego służą człowiekowi stawy. Dopóki funkcjonujemy bez przeszkód w pełni sprawni, problem oddalamy na bliżej nieokreśloną przyszłość. 

Czym są stawy?

To połączenie przynajmniej dwóch kości, które umożliwia poruszanie się jednej w stosunku do drugiej. Dzięki sprawnym stawom zginamy ręce, chodzimy, wykonujemy czynności, bez których trudno jest sobie wyobrazić codzienne życie. To wszystko umożliwiają nam właśnie stawy, a mimo to, nie dbamy o nie z należytą troską.

Niedawno dziennik Rzeczpospolita” ujawnił informacje wg. danych z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, z których wynika, że aż 12 procent zwolnień lekarskich w Polsce to efekt chorób kości i stawówEuropejska norma, w której mieści się także Polska, to 12-15 proc. To zastraszające! Warto sobie uświadomić, że nie będzie mowy o sprawności przez całe życie i niezależności od pomocy bliskich, jeśli nie będziemy mogli swobodnie się poruszać. A ból i dyskomfort ze strony stawów, będący wynikiem różnych zwyrodnień, może przytrafić się każdemu jeśli wcześniej nie wprowadzi się profilaktyki chorób stawów. 

Kogo i kiedy może dopaść ból?

Przez całe życie eksploatujemy stawy bez troski o nie, nie pamiętając, że taki prezent Matka Natura daje nam tylko raz. To w jaki sposób będziemy traktować stawy, zaprocentuje na pewno, tylko w różnych odstępach czasu. Może się zdarzyć sytuacja, gdy ból poczujemy na skutek przeforsowania np. w wyniku zbyt intensywnego wysiłku fizycznego, lub mycia okien, czy pracy w ogrodzie. Jeśli takie zdarzenia mają miejsce sporadycznie, w razie przeciążenia wystarczy „oszczędzać” bolący staw, ograniczając zakres jego aktywności. Natomiast jeśli dyskomfort, ból, dotyka nas częściej lub trwa dłużej niż tydzień i zmusza do zażywania tabletek przeciwbólowych, należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Z pewnością powinny nas zaniepokoić i skłonić do konsultacji lekarskiej gdy bóle są bardzo silne i powtarzają się bez przyczyny, lub występuje poranna sztywność, zaczerwienienie skóry, gorączka i opuchlizna stawów. Lepiej nie czekać na rozwój wypadków i oddać się w ręce specjalisty. On nie tylko przepisze odpowiednie leczenie ale podpowie jak dbać o stawy w przyszłości, by sytuacja nie nawracała.

Zapalenie stawów – może dotyczyć także ciebie

Warto spojrzeć na to zagadnienie raz jeszcze. Zapalenie stawów przestało być kojarzone jedynie z wiekiem starczym. Na skutek niezdrowego, biernego trybu życia, coraz więcej młodszych osób cierpi na tę chorobę. Ale to nie jedyne przyczyny, lista jest dłuższa –  jednostronne obciążenie ciała, oraz uprawianie sportu może skutkować przeciążeniem stawów. Ponadto złe ustawienie kości po wypadkach lub operacjach, nieprawidłowe położenie stawów od urodzenia, wadliwa ruchliwość, czynniki genetyczne, zaburzenia hormonalne i metaboliczne, zła i niezrównoważona dieta. Groźna jest też nadwaga, powodująca nadmierne przeciążenia stawów. Do zmian w mazi stawowej może doprowadzić również stres i depresja, które wpływają na funkcjonowanie organizmu. 

Początki problemów nie wyglądają groźnie, najczęściej z wiekiem gładka chrząstka pełniąca w stawie funkcję amortyzatora, staje się cieńsza, a na jej powierzchni pojawiają się rysy i nierówności. W następstwie dochodzi do napięć mięśniowych oraz wzmożonego przeciążenia stawów. Uciskana chrząstka traci zdolność regenerowania się i nawilżania stawów. Gdy ostatecznie zaniknie, kości zaczynają ocierać się o siebie, powodując silny ból przy próbie wykonania każdego ruchu.

Zapobiegaj kłopotom od samego początku

Uprawiaj sport. Aktywność fizyczna może zwiększyć objętość tkanki chrzęstnej stawów, co bezpośrednio wpływa na większe wydzielanie mazi do jamy stawowej.

Utrzymuj właściwą wagę ciała, aby odciążyć kości. A także by mając odpowiednia masę, bez problemu uprawiać sport.

Wprowadź zdrowy tryb życia. Zwracaj uwagę na aktywność zarówno w miejscu pracy jak i w czasie wolnym. Wypracuj zdrowe nawyki, zamień bierną postawę, na aktywności które zapewnią zdrowie i satysfakcję.

Odżywiaj się mądrze. Różnorodność w jadłospisie jest niezwykle ważna.  Wiele składników pokarmowych ma pozytywny wpływ na siłę mięśni, stawów oraz kości.

Zadbaj o relaks i psychiczny odpoczynek. Mimo że sytuacje stresowe spotykają nas na co dzień, warto wypracować sobie sposób na relaks i powrót do równowagi psychicznej. Pamiętaj, że częstym objawem przedłużających się sytuacji stresowych jest wystąpienie takich chorób jak np. reumatoidalne zapalenie stawów (RZS).

Noś odpowiednie butyWłaściwe ułożenie stopy ma duże znaczenie dla zachowania dobrej kondycji stawu kolanowego oraz biodrowego. Noś więc wygodne obuwie, które nie będzie wymuszało na tobie nie właściwej postawy czy krępowało swobodny ruch stopą.

Regeneruj stawy. Profilaktycznie dostarczaj organizmowi odpowiednią proporcję kwasu hialuronowego oraz siarczanu chondroityny. Kwas hialuronowy uzupełnia ubytki mazi stawowej oraz poprawia ruchomość stawów. Z kolei siarczan chondroityny wpływa na większą elastyczność tkanki oraz wspiera regenerację chrząstki. 

Hyalutidin HC Aktiv uzupełnia maź stawową, dzięki czemu jest możliwa regeneracja i ochrona stawów

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Preparat Hyalutidin HC Activ zawiera opatentowaną recepturę kompleksu HCK, czyli połączenia kwasu hialuronowego i siarczanu chondroityny – te dwa podstawowe składniki płynu uzupełniają naturalne zasoby w organizmie.

Kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem płynu synowialnego, czyli mazi stawowej, natomiast siarczan chondroityny wchodzi w skład chrząstki stawowej. Jego wyjątkowe działanie polega na wprowadzeniu dwóch innowacji: po pierwsze podaniu stawom „zastrzyku bez ukłucia”, tzn. kompleksu HCK w postaci płynu do picia. Specjalnie opracowana formuła płynu zapewnia niemal 100% absorpcję składników, zapewniając kompleksową ochronę stawów. Druga innowacja polega na uzupełnieniu naturalnych zasobów kwasu hialuronowego i siarczanu chondroityny i pobudzeniu organizmu do własnej produkcji mazi stawowej. Mogą korzystać z tego nie tylko sportowcy, ale przede wszystkim osoby, które chcą zadbać o stawy lub są w trakcie rehabilitacji. 

Hyalutidin może więc być następcą bolesnych i kosztownych zastrzyków, które są aplikowane w celu dodania samego kwasu hialuronowego bezpośrednio do uszkodzonego stawu. Preparat zawiera aż 15 000 mg kompleksu HCK w miesięcznej dawce co znacznie przewyższa standardowo stosowane dawki w zastrzykach.

Jedno opakowanie Hyalutidin zawiera kompleks HCK w dawce, która przy standardowych obciążeniu stawów umożliwi prawidłowe funkcjonowanie aparatu ruchu przez cały rok. Co ważne produkt jest bezpieczny dla diabetyków, a jego skuteczność została potwierdzona naukowo.

Zażywając preparat Hyalutidin HV Activ, skutecznie można zapobiec problemom ze stawami, tak, aby nie powiększać niepokojących statystyk ZUS, i sprawnie funkcjonować przez całe życie.

Więcej informacji znajdziecie na stronie zdrowestawy.net


Artykuł powstał przy współpracy z marką Zdrowe Stawy Sp. z o. o.