Go to content

8 objawów nietolerancji glutenu

Fot.iStock/Geber86

Na samo słowo „gluten” jedni przewracają oczami ze znudzenia, a drugim rozszerzają się źrenice tak, jakby nie mogli doczekać się kolejnej dawki informacji na ten temat. Dietetycy przekrzykują się w wymienianiu zalet diety bezglutenowej, a w sklepach największą furorę robią produkty z przekreślonym kłosem. Czy więc wszyscy powinniśmy od dzisiaj zacząć je kupować? Czym jest nietolerancja glutenu i jakie jest jej 8 powszechnych objawów?

Fot. iStock/sestovic

Fot. iStock/sestovic

Nietolerancja glutenu, czy też nadwrażliwość na gluten, to nieprawidłowa reakcja organizmu na to białko. Znajdujący się w nasionach pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa – gluten – działa toksycznie na nasz układ trawienny. Prowadzi do zaniku kosmków jelita cienkiego, które w normalnej sytuacji są odpowiedzialne za wchłanianie substancji pokarmowych. W efekcie wchłanianie pokarmów jest upośledzone, co wywołuje różne objawy kliniczne. Oto kilka z nich:

1. Ból brzucha

Problemy trawienne to najczęstszy objaw nietolerancji glutenu. Po spożyciu pokarmu zawierającego to białko możemy doświadczać gazów, wzdęcia, biegunki lub zaparcia. Częste jedzenie takiej żywności może spowodować uszkodzenie błony śluzowej jelita cienkiego i prowadzić do słabego wchłaniania minerałów, witamin. Co w skrajnej postaci objawia się anemią.

2. Uczucie splątania

Wiele osób z nadwrażliwością na gluten mówi o uczuciu splątania i utracie poczucia równowagi, a nawet lekkich zawrotach głowy. Odmawiają jednak skonsultowania się z lekarzem, bo w końcu to „nic takiego”.

Chroniczne uczucie splątania mimo wszystko nie jest dla nas ani dobre ani naturalne. To kolejny sygnał na to, że coś dzieje się z nami nie tak i warto sprawdzić z czego to wynika. Może wystarczy tylko odstawić gluten?

3. Zmiany nastroju

Fot. iStock/lolostock

Fot. iStock/lolostock

Gdyby się nad tym zastanowić to wydaje się to całkiem logiczne. Skoro nasz brzuch nie jest zadowolony z tego co jemy, to nasz umysł tez nie będzie. Dlatego osoby z nietolerancją glutenu często czują się podirytowane, nerwowe i podłamane na duchu.

4. Nieustanna migrena

Bóle głowy są bardzo popularne pośród niezdiagnozowanych bezglutenowców. Wprawdzie nie ustalono jeszcze, czy ma to związek z bólem zlokalizowanym w konkretnej części głowy, ale zazwyczaj pojawia się on po upływie 30/60 minut od zjedzenia pokarmu.

5. Swędząca skóra

Stan zapalny jelit (spowodowany zalegającymi w nich białkami glutenu) może być także widoczny na zewnątrz. Przejawia się to egzemą, łuszczycą, a także innymi reakcjami skórnymi, takimi jak pokrzywka, czy ogólne swędzenie.

6. Chroniczne zmęczenie

Gdy jakaś część twojego ciała znajduje się w stanie zapalnym, wydatkuje ono całą swoją energię na to, by jakoś poradzić sobie z tym problemem. Przez co szybciej tracisz energię. Może to powodować u ciebie ciągłe uczucie zmęczenia. Nawet jeśli akurat przespałaś 9 godzin.

7. Fibromialgia

Fibromialgia to mało znana choroba, zaliczana do schorzeń reumatycznych. Polega ona odczuwaniu bólu mięśni prawie na całym ciele. Taki człowiek czuje się obolały i zesztywniały i bardzo rzadko udaje się znaleźć na to przyczynę. Ostatnie badania dały podstawę, by sądzić, że w niektórych przypadkach jest nią właśnie gluten. Pacjenci z fibromialgią, którzy przeszli na dietę bezglutenową doświadczali zmniejszenia nasilenia się symptomów lub całkowity ich brak.

8. Nietolerancja laktozy

Nietolerancja laktozy ma bardzo podobne objawy co nietolerancja glutenu i często te dwa schorzenia idą razem w parze. Jeśli więc czujesz się źle po spożyciu mleka, powinnaś także sprawdzić, czy nie masz także nadwrażliwości na gluten.

Nadwrażliwość na gluten trzeba jednak odróżnić od celiakii (genetycznie uwarunkowanej chroby trzewnej) oraz alergii na pszenicę (silnej reakcji uczuleniowej, która może towarzyszyć wstrząs anafilaktyczny). Nietolerancja na gluten dotyczy tych osób, u których powyższe chroby zostały wykluczone (praktycznie brak jest zaniku kosmków jelitowych), a pomimo tego spożycie glutenu powoduje u nich niepożądane objawy.


Źródło: littlethings.comceliakia.plmp.pl