Wrzody żołądka kojarzą się z chorobą osób w średnim wieku, szczególnie tych żyjących w przewlekłym stresie. Kojarzymy, że powodują ją nerwy, alkohol lub niewłaściwa dieta, jednak wciąż wiemy zbyt mało. Często, gdy pojawiają się sygnały wskazujące, że choroba wrzodowa się rozwija, wiele osób ignoruje je, a to niesie poważne konsekwencje dla zdrowia.
Czym są wrzody?
Medyczne źródła informują, że wrzody trawienne są ograniczonymi ubytkami błony śluzowej, któremu towarzyszy naciek zapalny i martwica. Choroba dotykająca żołądek, a także dwunastnicę, jest wynikiem zaburzeń równowagi pomiędzy czynnikami drażniącymi (kwas solny, pepsyna) i ochronnymi (prawidłowo ukrwiona pokryta śluzem błona śluzowa).
Najczęstszą wrzodów żołądka jest zakażenie bakterią Helicobacter pylori, która odpowiada za 75–90% wrzodów dwunastnicy i około 70% wrzodów żołądka. Helicobacter pylori produkuje toksyny, uszkadzające komórki błony śluzowej i wywołujące stan zapalny. Prowadzi to do zwiększonego wydzielania hormonu gastryny oraz kwasu solnego w żołądku, a w konsekwencji powoduje owrzodzenia żołądka i dwunastnicy. Poza tym wpływ stresu, czynniki genetyczne, a także palenie papierosów, są częstymi przyczynami zachorowań.
8 niepokojących sygnałów, które mogą świadczyć o wrzodach żołądka
1. Ból w centralnej i górnej części brzucha
Wrzody mogą dawać zróżnicowane dolegliwości bólowe, najczęściej zlokalizowane w centralnej i górnej części brzucha. Występuje na czczo (tzw. bóle głodowe) lub 1–3 godziny po posiłkach. Ból może rozprzestrzeniać się na boki, a dolegliwościom towarzyszyć uczucie pustego żołądka. Ból ustępuje po spożyciu pokarmu lub przyjęciu leków zobojętniających kwas solny.
2. Niestrawność
Często powracająca niestrawność, uczucie pełności, pieczenia, dolegliwości bólowe po posiłku z kwaśnymi lub ostrymi dodatkami, są częstym objawem obecności wrzodów.
3. Brak apetytu
Z powodu dolegliwości ze strony żołądka przy wrzodach, chorzy często narzekają na brak apetytu. Unikają spożywania posiłków, by jak najmniej cierpieć.
4. Spadek masy ciała
Nagłe chudnięcie może świadczyć również o wrzodach. Chory je mniej lub zupełnie unika posiłków, czego konsekwencją jest zmniejszenie masy ciała. To grozi powstaniem niedoborów substancji odżywczych w organizmie.
5. Nietolerancje pokarmowe
Osłabiona wrzodami błona śluzowa żołądka, nie działa ochronnie przed alergenami i szkodliwymi substancjami z pożywienia. Składniki wielu pokarmów powodują stany zapalne, co wpływa na gorszą kondycję chorego.
6. Mdłości
Mdłości i gorsze samopoczucie mogą wynikać z nadmiernej produkcji kwasu w żołądku, co ma miejsce w chorobie wrzodowej. Kwas solny podrażnia błonę śluzową, co powoduje przykre dolegliwości.
7. Krwawienia z żołądka
Zaawansowana choroba wrzodowa daje oczywiste objawy, takie jak wymioty z krwią.
Jeśli wystąpią objawy takie jak:
- wymioty krwawą lub „fusowatą” treścią,
- smoliste stolce,
- objawy wstrząsu (osłabienie, zimna, spocona skóra, spadek ciśnienia tętniczego),
- silny ból brzucha, któremu towarzyszy niezależne od woli pacjenta napięcie mięśni brzusznych
Należy pilnie zgłosić się do lekarza lub do SOR, ponieważ w takich przypadkach konieczna jest niezwłoczna hospitalizacja.
źródło: krokdozdrowia.com, gastrologia.mp.pl