Go to content

15 powodów dla których człowiek potrzebuje kota

Fot. iStock / pixalot

Są nie tylko urocze, ale także niezwykle niezależne, ciekawe świata i lojalne – i mogą być niesamowitymi towarzyszami na całe życie dla ciebie lub twojej rodziny. Oto 15 powodów, dla których koty są absolutnie najlepszymi zwierzętami domowymi.

Pożegnaj się z alergią

Cóż, nie twoją własną. Ale jeśli masz dzieci lub zamierzasz je mieć, posiadanie tego zwierzaka  może zmniejszyć u nich ryzyko wystąpienia alergii. Według amerykańskiego National Institute of Health, posiadanie futerkowych zwierząt domowych w dzieciństwie może również zapobiegać „innym typowym alergiom, takim jak alergia na roztocza i pyłki traw”.

Koty będą chronić twojego domu przed szkodnikami

Nie daj się zwieść słodkiemu mruczeniu, koty są z natury drapieżnikami. Mimo że są oswojone, wciąż mają instynkt łowiecki. Myszy, insekty – dla nich stanowią motywujące do polowania wyzwanie.

Sprawią, że będziesz mądrzejszy

Na poważnie. W badaniu miłośników psów i miłośników kotów przeprowadzonym na Uniwersytecie Carroll w Waukesha w stanie Wisconsin, właściciele kotów uzyskali wyższy iloraz inteligencji niż właściciele psów.

Mogą słyszeć i czuć gdy śpią

Koty potrzebują dużo snu, ale nawet kiedy śpią, nadal są bardzo czujne. Aktywnie słyszą i czują podczas snu, dzięki czemu są w stanie zareagować się na jakikolwiek ruch w pobliżu, w mgnieniu oka.

Koty mogą pomóc dzieciom w nauce umiejętności społecznych

Koty mogą mieć bardzo pozytywny wpływ na dzieci. Według psychologów to właśnie zwierzę może nauczyć dzieci umiejętności społecznych i pomóc im radzić sobie w traumatycznych sytuacjach.

Kochają zabawę

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego koty lubią się bawić? Dziej się tak dlatego, że jako zwierzęta domowe nie polują na pożywienie, zatem gromadzą mnóstwo energii i uwalniają ją w czasie zabawy.

Są najbardziej inteligentnym zwierzakiem domowym

Według kocich ekspertów Animal Planet koty nieustannie się uczą i mają doskonałą pamięć.

Nie sprawiają, że czujesz się źle, kiedy je opuszczasz

Kiedy wyruszasz do pracy i musisz zostawić swojego zwierzaka, bywa, że masz poczucie winy. Ale może być ci łatwiej z kotem, który uwielbia mieć cały dom dla siebie…

Są bardzo czyste

Pewnie, od czasu do czasu będziesz musiał pomóc swojemu kotu w jakiejś higienicznej czynności, ale zazwyczaj koty same świetnie dbają swoje futerka.

Są (podobno) „ekologiczne”

… ponieważ nie jedzą tyle mięsa, co psy.

Potrafią w piękny sposób pić wodę

Nie śmiej się 🙂 Wszyscy wiedzą, że koty piją wodę „z gracją”, więc jeśli masz mizofonię i np. nie znosisz dźwięku żucia (i / lub picia), dla ciebie dą idealnym zwierzakiem domowym.

Ich posiadanie jest korzystne dla twojego zdrowia

Badania wykazują, że koty mogą pomóc obniżyć ciśnienie krwi i zmniejszają ryzyko śmierci z powodu zawału serca.

Były kiedyś czczone przez Egipcjan

Koty były uważane w Egipcie za zwierzęta święte. Zabicie kota groziło surową karą. Zdarzyło się, że gdy jeden z członków rzymskiej delegacji przybywającej do Egiptu przypadkowo skrzywdził kota, tłum linczował żołnierza.

Mogą żyć długo

W życiu jest niewiele rzeczy bardziej bolesnych niż utrata zwierzaka, dlatego świadomość, że przeciętny kot domowy ma przed sobą średnio 15 lat życia, jest całkiem pocieszająca.

Są po prostu urocze

Tak, po prostu. Kocia miłość jest cudownym doświadczeniem, a spojrzenie kocich oczu rozmiękcza najtwardsze serca.