Lato to nie tylko przyjemność wypoczynku i korzystania z długich, słonecznych dni. Nadmorska plaża, pobyt nad rzeką czy w górach, może się wiązać ze zwiększonym ryzykiem pojawienia się różnych, typowo letnich chorób.
7 dolegliwości zdrowotnych, które najczęściej pojawiają się latem
1. Ataki astmy
Lato jest niebezpiecznym czasem dla astmatyków. Wynika to z faktu, że zwiększone zanieczyszczenie powietrza spalinami, wysoki poziom pyłków oraz pleśni, naraża na zwiększenia ilości ataków astmy. Dla uczulonych na pyłki roślinne, idealne miejsce do wypoczynku to woda, szczególnie morze. Powierzchnia wody dziesięciokrotnie łatwiej wychwytuje pył zawieszony w powietrzu, niż powierzchnia stała.
2. Ucho pływaka
Ucho pływaka, czyli zakażenie ucha, jest powszechną dolegliwością wśród osób, które korzystają z letnich kąpieli. Problem powstaje, gdy woda utyka w kanale ucha i rozwija się w nim stan zapalny. Aby zapobiec temu, wystarczy dokładnie usunąć wodę z uszu, odchylając głowę tak, aby ucho skierowane było do dołu i woda samoczynnie uciekła z kanału słuchowego. Jeśli woda nie schodzi, można posłużyć się suszarką do włosów tak, aby nie poparzyć się — na najmniejszym ustawieniu ciepła, kilka centymetrów od głowy wysuszyć ucho. Należy pamiętać, że ciepło i wilgotność w środku ucha sprzyjają rozwojowi grzybów i bakterii, które wywołają bolesne infekcje.
3. Zatrucie pokarmowe
Przykre dolegliwości, takie jak roztrój żołądka i jelit, najczęściej przytrafia się właśnie latem. Wtedy często jemy w przypadkowych budkach, gdzie poziom higieny nie jest wystarczający. Szczególnie narażone na konsekwencje zatrucia pokarmowego są małe dzieci, osoby starsze oraz z osłabionym układem odpornościowym. W przypadku zakażeń układu pokarmowego należy chronić się przed odwodnieniem, ponieważ utrata wody i elektrolitów z powodu biegunki czy wymiotów, bywa bardzo niebezpieczna dla organizmu.
4. Hipertermia
Wynika z ekspozycji na zbyt wysokie temperatury i może nie tylko powodować złe samopoczucie, ale przede wszystkim udar cieplny. Szczególnie powinny uważać na to osoby starsze i małe dzieci, z chorobami serca krążenia i otyłe, a także przyjmujące leki na wysokie ciśnienie krwi oraz depresję. Jeśli zauważysz u siebie silne pocenie się, osłabienie, zawroty głowy czy nudności, powinnaś poszukać pomocy medycznej i natychmiast zejść ze słońca, aby oszczędzić sobie problemów. Należy unikać wysiłku na świeżym powietrzu, gdy temperatury w ciągu dnia są bardzo wysokie, korzystać z klimatyzacji w pomieszczeniach oraz uzupełniać potrzebną ilość płynów, najlepiej wody, dzięki której ochronisz swoje serce, nerki, a także wątrobę, przed przykrymi skutkami hipertermii.
5. Zakażenie enterowirusami
Enterowirusy są drugim rodzajem drobnoustrojów pod względem częstości wywoływania infekcji wirusowych u człowieka. Najczęściej dotykają dzieci poniżej 10 roku życia, powodując gorączkę, ból gardła, małe pęcherze na dłoniach i stopach. Wirus rozprzestrzenia się przez odchody, ślinę i śluzówkę. Na szczęście w ciągu tygodnia objawy ustępują samoistnie, choć dla pewności lepiej skonsultować się z lekarzem.
6. Choroba z Lyme (borelioza)
W sezonie letnim kleszcze są częstym problemem miłośników wycieczek po lasach i łąkach. Te insekty pojawiają się coraz częściej w miastach na skwerach, a także na trawnikach czy piaskownicach. W przypadku, gdy ugryzie cię kleszcz i w najbliższym czasie wystąpi gorączka, ból głowy, wysypka lub charakterystyczny rumień (okrąg o maksymalnej średnicy ok. 5 cm, może pojawić się 1-2 dni po zakażeniu, ale także nawet 3 tygodnie po fakcie, dlatego czasem trudno go powiązać z ugryzieniem kleszcza. Ustępuje samoistnie po miesiącu), udaj się do lekarza. Choroba z Lyme, czyli borelioza, może być leczona z powodzeniem antybiotykami, o ile jest prawidłowo rozpoznana. Nieleczona natomiast może prowadzić do uszkodzenia stawów, serca i układu nerwowego.
7. Zatrucie roślinami
85% populacji ludzi uczulona jest na olej znajdujący się w soku trujących roślin, takich jak bluszcz czy sumak jadowity. Przy kontakcie miejscowym z trującą rośliną najczęściej pojawia się wysypka, bolesne obrzęki i dokuczliwe swędzenie. Leczenie nie jest skomplikowane, wystarczy sięgnąć po kremy z hydrokortyzonem i przyjmować doustne leki przeciwalergiczne. Jeśli wysypka pojawi się w nietypowych miejscach ciała, takich jak narządy płciowe, powieki czy usta i towarzyszy temu gorączka, dla własnego bezpieczeństwa skonsultuj się z lekarzem.
źródło: www.livescience.com